• Dnes je: Piatok 14. mája 2021 meniny má Bonifác

Špecializovaný súd začne opätovne prejednávať kauzu podplácania daňovákov v Dunajskej Strede

Špecializovaný súd začne opätovne prejednávať kauzu podplácania daňovákov v Dunajskej Strede

Pôvodný oslobodzujúci rozsudok Špecializovaného trestného súdu aj Najvyššieho súdu SR zrušil dovolací senát NS SR začiatkom septembra.

6.12.2020 (Webnoviny.sk) - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku vytýčil na pondelok 7. decembra hlavné pojednávanie v kauze podnikateľov Sergeja a Alexandra S., spojenej s podplácaním šéfa daňovákov v Dunajskej Strede.

Dovolací senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) totiž začiatkom septembra zrušil verdikt, ktorým ŠTS v roku 2015 otca a syna oslobodil, a takisto následný verdikt odvolacieho senátu NS SR, ktorý rozhodnutie potvrdil.

Dovolací senát v tomto prípade konštatoval porušenie zákona v prospech obžalovaných a vec vrátil prvostupňovému súdu na opätovné prerokovanie.

Prípad sa mal na ŠTS začať opätovne prejednávať už v piatok 13. novembra. Jeden z obhajcov obžalovaných sa však ospravedlnil pre práceneschopnosť.

Mimoriadne dovolanie Žitňanskej

Dovolací senát NS SR sa v tomto prípade stotožnil s mimoriadnym dovolaním, ktoré podala v roku 2017 vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Tej okrem iného prekážalo, že súdy spochybnili vierohodnosť svedkyne Márie Z., ktorá figurovala aj v inej kauze otca a syna S.

Podľa stanoviska prvostupňového aj odvolacieho súdu bolo účelom svedkyne výpoveďou pre seba dosiahnuť výhody v podobe zastavenia trestného stíhania, keďže bola tiež stíhaná.

Podľa stanoviska Žitňanskej však v celej veci vypovedala logicky a výpoveďou si skôr priťažila, keďže usvedčovala aj samu seba.

Desaťpercentná provízia

Dovolací senát NS SR takisto poukázal na skutočnosť, že súdy v tomto prípade odsúdili šéfa daňovákov za prijatie úplatku, ale obžalovaných z podplácania oslobodili.

Podľa obžaloby si v tomto prípade Sergej a Alexander S. v apríli a máji 2010 zabezpečili neoprávnené vyplatenie nadmerných odpočtov DPH vo výške 443-tisíc eur.

Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť bývalý riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa.

Spod obžaloby však ŠTS otca so synom v júli 2015 oslobodil, pričom v novembri 2016 verdikt potvrdil aj NS SR.

Vinní za podplácanie riaditeľky

Podnikatelia Alexander S. a jeho otec Sergej S. si v apríli 2015 v inej kauze na NS SR vypočuli právoplatný rozsudok, ktorým ich súd uznal vinnými z podplácania bývalej riaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z. NS SR tak potvrdil verdikt ŠTS z roku 2014.

Podľa obžaloby podnikatelia Márii Z. sľúbili za vybavenie bezproblémového vyplácania vrátenej DPH desať percent z uplatnených odpočtov.

Odmenu jej v decembri 2010 vypočítali na 290-tisíc eur, Mária Z. napokon dostala 40-tisíc eur v hotovosti. Zvyšných 250-tisíc eur nechala na ďalšie zhodnotenie u podnikateľov s tým, že si ich môže kedykoľvek vyžiadať.

Sergej dostal v tomto prípade trest sedem rokov, syn Alexander šesťročný trest. Obaja si ich mali odpykať vo väznici s minimálnym stupňom stráženia. Alexandra z výkonu trestu podmienečne prepustili v roku 2017, jeho otca začiatkom roka 2018.

Viac k téme: daňový úrad, korupcia, podplácanie

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie