• Dnes je: Streda 22. marca 2023 meniny má Beňadik

Čo znamená vyhorenie?

Čo znamená vyhorenie?

Ak už trpíme vyhorením, je dôležité si uvedomiť, že ide o závažný problém, ktorý si vyžaduje pomoc a podporu.

Vyhorenie (angl. burnout) je stav emočného a fyzického vyčerpania spôsobený nadmerným stresom a dlhodobým pracovným zaťažením. Je to závažný problém, ktorý ovplyvňuje nielen pracovný výkon, ale aj celkovú kvalitu života.

Typickým príznakom vyhorenia sú: únava, nedostatok energie, nedostatok motivácie, ospalosť, strata záujmu o prácu alebo iné aktivity, neschopnosť sústrediť sa, nespavosť, podráždenosť, úzkosť, depresia a zvýšená náchylnosť k chorobám.

Vyhorenie je často spôsobené kombináciou rôznych faktorov, ako sú: nadmerné pracovné zaťaženie, nezdravé pracovné prostredie, nedostatočná podpora zo strany nadriadených a kolegov, nedostatočné odmienky a uznanie, zlá rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, nedostatok spánku a zdravého stravovania a nedostatočné zvládanie stresu.

Aby sme predišli vyhoreniu, je dôležité venovať pozornosť vlastnému zdraviu a blahu. Potrebujeme si uvedomiť, že dobré zdravie a pohoda sú kľúčové pre náš pracovný výkon a spokojnosť. Niektoré z najdôležitejších vecí, ktoré môžeme urobiť pre prevenciu vyhorenia, sú: riadiť svoj pracovný čas a pracovné zaťaženie, zlepšiť komunikáciu so svojimi nadriadenými a kolegami, zlepšiť si spánok a stravovanie, vytvoriť si zdravé návyky na zvládanie stresu a naučiť sa relaxovať a oddychovať.

Ak už trpíme vyhorením, je dôležité si uvedomiť, že ide o závažný problém, ktorý si vyžaduje pomoc a podporu. V takom prípade môžeme kontaktovať odborníka alebo poradcu, ktorý nám pomôže identifikovať príčiny nášho vyhorenia a navrhnúť spôsoby, ako ho zvládnuť a predchádzať mu v budúcnosti.

Ako predchádzať syndrómu vyhorenia?

V dnešnej dobe, keď sme neustále vystavení pracovnému a osobnému stresu, je veľmi dôležité vedieť, ako predchádzať vyhoreniu. Vyhorenie môže byť veľmi nebezpečné pre naše zdravie a šťastie, takže tu je niekoľko tipov na to, ako mu predchádzať.

Udržujte si zdravé pracovné návyky

Dôležité je mať vytvorený zdravý pracovný režim. Nastavte si si pravidelný pracovný harmonogram, pridajte doň prestávky a čas na relax, ako aj dostatočnú dĺžku spánku. Ak sú vaše pracovné návyky nezdravé a nepravidelné, zvyšujete riziko vyhorenia.

Venujte sa sebe a svojmu telu

Dôležité je venovať sa sebe a svojmu telu. Športujte, pravidelne cvičte a zdravo sa stravujte. Naučte sa relaxovať a meditovať, čo vám pomôže uvoľniť napätie a znížiť stres.

Zamerajte sa na zmysluplné aktivity

Je dôležité zamerať sa na zmysluplné aktivity, ktoré vás napĺňajú a prinášajú vám radosť. Hľadajte si koníčky, ktoré vám robia radosť a ktorým sa môžete venovať mimo práce. Pokiaľ sa budete venovať činnostiam, ktoré vás bavia, uvoľníte sa a znížite stres.

Hovorte o svojich pocitoch

Je dôležité hovoriť o svojich pocitoch, a to nielen s priateľmi a rodinou, ale aj s kolegami a nadriadenými. Ak máte pocit, že máte príliš veľa práce, alebo sa necítite dobre, hovorte o tom so svojimi kolegami alebo nadriadenými. Možno vám môžu pomôcť vyriešiť problémy, ktoré máte a znížiť váš pracovný stres.

Naučte sa postaviť sa proti nadmernému pracovnému zaťaženiu

Je dôležité naučiť sa postaviť sa proti nadmernému pracovnému zaťaženiu. Pokiaľ máte pocit, že vás vaša práca preťažuje, hľadajte spôsoby, ako znížiť váš pracovný zaťaženie. Môžete požiadať o pomoc kolegov, alebo delegovať úlohy.Najčítanejšia najnovšia správa

Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

demokrati odsudili vyhrazky ruskeho velvyslanectva zilinka ma podla hegera preskumat ci nejde o trestny cin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.

Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu

Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.

„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.

Heger adresoval výzvu Žilinkovi

Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.


„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.

Jasný neúspech Ruska

„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.


Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.

Neprijateľné vyhrážanie sa

Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.

„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.

Vyhrážky o eskalácii konfliktu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.


„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.


Počasie