• Dnes je: Utorok 25. júna 2024 meniny má Tadeáš

Polovica mladých z detských domovov má problém udržať si prácu, podľa prieskumu je toto hlavnou príčinou

Polovica mladých z detských domovov má problém udržať si prácu, podľa prieskumu je toto hlavnou príčinou

Podľa portálu platy.sk, najčastejšie povolania, ktoré si vyberajú mladí dospelí vyrastajúci v ústavnej starostlivosti, sú kvetinár, kaderníčka, kuchár, cukrár, upratovačka alebo čašník.

Mladí ľudia, ktorí vyrastali v detských domovoch, čelia mnohým výzvam pri hľadaní a udržaní si zamestnania. Podľa občianskeho združenia PRO VIDA, ktoré uskutočnilo online prieskum v rámci programu BUDDY, viac než polovica z nich je bez práce alebo pracuje iba príležitostne. Tento problém je často zapríčinený nízkym sebavedomím a rozdielnymi podmienkami pre vzdelávanie.

V detských domovoch aktuálne vyrastá takmer 3 500 detí, ktoré sa po dovŕšení dospelosti musia rozhodnúť, akým smerom sa vyberú.

Štatistiky doposiaľ neboli týmto mladistvým priaznivo naklonené, odchovanci Centier pre deti a rodiny (nový názov pre detský domov) sa po odchode zo zariadenia často ocitajú na pokraji chudoby. Lepší štart do dospelého života im komplikujú rozdielne podmienky pre vzdelávanie, ale aj nízke sebavedomie.

„Dobrá správa je, že môžeme tento trend pozitívne ovplyvniť dlhodobou individuálnou podporou detí pri príprave na osamostatnenie a aj po dovŕšení dospelosti,“ hovorí Zuzana Zimová, špeciálna pedagogička a odborná garantka programu BUDDY, ktorý prostredníctvom dospelých dobrovoľníkov pomáha deťom z detských domovov vytvárať si pevné citové väzby a osvojiť zručnosti, nevyhnutné pre uplatnenie sa v budúcnosti.

Vzdelanie a pracovné vyhliadky

Podľa portálu platy.sk, najčastejšie povolania, ktoré si vyberajú mladí dospelí vyrastajúci v ústavnej starostlivosti, sú kvetinár, kaderníčka, kuchár, cukrár, upratovačka alebo čašník. Tieto povolania im zabezpečujú priemerný mesačný príjem len 800 eur v hrubom. Podľa údajov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR z roku 2023 je však viac než polovica týchto mladých bez práce alebo pracuje príležitostne.

Zuzana Zimová preto zdôrazňuje dôležitosť dlhodobej individuálnej podpory detí pri príprave na osamostatnenie. Nízke sebavedomie, ktoré je často výsledkom traumatických zážitkov a nepochopenia zo strany školského systému, vedie totiž k tomu, že si deti vyberajú menej náročné študijné odbory.

Vysoká škola ako nedosiahnuteľný cieľ

Vysoká škola je pre mnohých mladých z detských domovov nepredstaviteľná. Počty vysokoškolákov z Centier pre deti a rodiny (CDR) sú dlhodobo nízke – len jedno percento z nich pokračuje v štúdiu na vysokej škole. V školskom roku 2023/2024 si prihlášku na vysokú školu podalo len deväť zverencov týchto zariadení. V online prieskume programu BUDDY z apríla 2024 zapojené Centrá pre deti a rodiny uviedli, že deti štandardne ukončujú svoje vzdelávanie strednou alebo odbornou školou s výučným listom a s maturitou, no veľká časť mladých dospelých vstupuje do dospelosti iba so základným vzdelaním, v prípade niektorých zariadení je to dokonca až 80 %.

„Vysoká škola svojim absolventom neposkytuje iba vzdelanie, dáva tiež príležitosti na rozvoj, socializáciu, podporuje schopnosti logicky myslieť. Štúdium vás pripraví na riešenie rôznych situácií, v ktorých sa ocitnete v rámci budúceho pracovného života,“ tvrdí influencer Peter Jozefík, ktorý sa do detského domova dostal ako 12-ročný. V súčasnosti pôsobí v zdravotníckej sfére a k úspechu mu pomohlo aj kvalitné vzdelanie.

„Aj v mojom okolí mnoho mladých ľudí nedokončilo ani strednú školu. Pri vzdelávaní je dôležité vytvoriť stabilné prostredie, aby sa dieťa mohlo pokojne učiť a sústrediť sa. Pre niekoho banalita, pre tisíce detí na Slovensku nedosiahnuteľná méta,“ opisuje situácie z vlastnej skúsenosti Peter Jozefík a pokračuje: „Jednou z hlavných príčin bola absencia podpory, mentoringu od inej dospelej osoby, ktorá by dieťa dokázala správne motivovať. Nízke sebavedomie, sociálna izolácia či predsudky spoločnosti, to všetko má na vzdelávanie rozhodujúci vplyv.“

Program BUDDY pomohol už stovkám mladých ľudí

Od roku 2016 pomohol program BUDDY vyše 200 deťom a ročne podporuje približne 30 mladých dospelých vo veku od 18 do 22 rokov. V porovnaní s údajmi Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR je miera nezamestnanosti absolventov programu BUDDY výrazne nižšia – len 10 % v porovnaní s 30 % medzi mladými z CDR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 25. jún 2024

horoskopy na dnes utorok 25 jun 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Dávajte si pozor na omyly, mali by ste potom veľa práce s ich nápravou. Možno vás potrápi trochu bolesť hlavy. Neprepínajte svoje sily, ak sa necítite vo forme, poproste o pomoc.

Býk 21.4. - 21.5.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaši známi budú potrebovať radu a vy nesklamete. Asi pôjde o oblasť, v ktorej vynikáte. Podvečer dobre sledujte každého, kto vám vojde do cesty.

Rak 22.6. - 22.7.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.
Všetky Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie