• Dnes je: Streda 26. júna 2024 meniny má Adriána

Atentátnik na Fica možno nebol osamelý vlk, Šutaj Eštok upozornil na jeho vymazanú komunikáciu na sociálnej sieti (video)

Atentátnik na Fica možno nebol osamelý vlk, Šutaj Eštok upozornil na jeho vymazanú komunikáciu na sociálnej sieti (video)

Robert Kaliňák uviedol, že rokovania na parlamentnom Výbore pre obranu a bezpečnosť sú dôležité aj preto, lebo sa tam stretáva koalícia s opozíciou.

19.5.2024 (SITA.sk) - Polícia pracuje aj s verziou, že u atentátnika nešlo o samostatný čin „osamelého vlka", nakoľko po útoku mal do dvoch hodín vymazanú komunikáciu na sociálnej sieti. Preto pracujú aj s verziou, že nešlo o samostatný čin.

Uviedol to minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v nedeľu na tlačovke po zasadnutí Bezpečnostnej rady. Dodal, že po útoku na demokraciu musia dať bezpečnostné zložky signál občanom, že ich vedia ochrániť.

Polícia pracuje na plné obrátky

„Sú monitorované obchodné centrá, miesta so zvýšeným výskytom, sú monitorované a chránené obydlia ústavných činiteľov. Taktiež politikov, ktorým prišli vyhrážky, objekty dôležitého významu, ale aj redakcie novín a sídla televízií," doplnil Šutaj Eštok.

„Prebiehajú operatívne úkony a výkon policajtov je navýšený o 30 až 40 percent. Nakoľko to, čo sa po atentáte stalo, spustilo ďalšiu vlnu útokov a šírenia nenávisti v internetovom priestore. Myslím to vážne a polícia pracuje na plné obrátky, aby identifikovala všetky prejavy agresie a súhlasu s atentátom. Na Slovensku sme si mysleli, že vyhrážky sú folklórom. Upozorňujem však, že každú hrozbu a nenávisť budeme posudzovať tak, ako by sa stala v reálnom svete," povedal Šutaj Eštok.

NAKA sa zaoberá už 90 podnetmi

Minister vnútra na tlačovke spomenul aj pár konkrétnych príkladov, ktoré už vyšetrujú.

„Máme tu zaisteného muža Vladimíra S., 41-ročný, zo Spišskej Novej Vsi. Polícia ho stotožnila a bude sa zodpovedať. Ale aj 23-ročná Bratislavčanka, či vysokoškolsky vzdelaná žena z Nitry. Obidve sú obvinené z vyhrážania, a pritom nikdy nemali opletačky so zákonom," doplnil Šutaj Eštok a dodal, že majú takmer 50 podozrení zo spáchania trestnej činnosti.

Na ďalších 20 sa pracuje, 30 ďalších prípadov je už na spracovaní. Šutaj Eštok spresnil, že celkovo je už 90 podnetov, ktorými sa zaoberá Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Militantný akceleracionizmus

Námestník poverený výkonom práv riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Gašpar uviedol, že chce zdôrazniť jeden fenomén.

„Ide o militantný akceleracionizmus. Po streľbe v Prahe inšpirovali aj páchateľov na Slovensku, ktorých sme dokázali úspešne eliminovať. Ďalej bombové vyhrážky na školách. Získali sme informáciu, že by mohli byť aj v nemocniciach, nielen na školách, bankách. To, že situácia je vážna aj s militantným akceleracionizmom, sa preukázalo po atentáte na premiéra. Ohrozený je každý, verejnosť, verejní činitelia, médiá. Je na mieste byť obozretný, je tu predpoklad inšpirovania sa," uviedol Gašpar.

Zároveň dodal, že následníka je ľahšie identifikovať ako radikalizovaného jednotlivca. Námestník tiež vyjadril poďakovanie zahraničnej podpore a ich informáciám.

Útok na ústavu a štát

Tibor Gašpar, predseda parlamentného Výboru pre obranu a bezpečnosť, uviedol, že situácia je horšia, ako sme mohli očakávať.

„Vôbec nie je na mieste situáciu zľahčovať. Bol to útok na ústavu, na štát. Išlo o jedného z troch najvyšších predstaviteľov krajiny. Situáciu nemôžeme bagatelizovať. Ako predseda výboru chcem, aby sme dostávali informácie ako postupuje polícia, aké prijíma opatrenia a zároveň mohli dávať návrhy, ako ďalej postupovať spolu s opozíciou. Chceme, aby poslanci boli viac informovaní o situácii. Môžem povedať, že je zabezpečovaná konkrétna ochrana pre osoby, ktorým prišli vyhrážky. Chcem taktiež všetkých vyzvať k pokoju, kým nie sú vyšetrené všetky okolnosti. Politický motív je jasný, ak niekto tvrdí opak, tak je to zavádzanie. Posunúť sa vieme iba vtedy, keď si vieme pripustiť pravdu," uviedol Tibor Gašpar.

Stretnutie koalície a opozície

Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák uviedol, že rokovania na parlamentnom Výbore pre obranu a bezpečnosť sú dôležité aj preto, lebo sa tam stretáva koalícia s opozíciou.

„Ukazuje sa to ešte horšie, lebo tu zjavne došlo k asistencii, aby osoba zahladzovala stopy. To všetko je šokujúce. Jednoduchšie by bolo hovoriť o jednom človeku, ale obavy, že tu mohol byť systémový prístup, zhoršili túto situáciu. Informujem pani Sakovú o zvolaní Bezpečnostnej rady na stredu 22. mája pred zasadnutím vlády, aby sa pripravili opatrenia na ochranu. Mali by sme posilniť legislatívne opatrenia, aby sa zabránilo šíreniu nenávisti. Je jedno, komu príde mail, v ktorom sa mu vyhrážajú smrťou. Potrebujeme rozvinúť diskusiu, ako penalizovať extrémne prejavy nenávisti s ohľadom na ľudské práva. Každý si je vedomý svojej zodpovednosti," povedal Kaliňák.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 25. jún 2024

horoskopy na dnes utorok 25 jun 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Dávajte si pozor na omyly, mali by ste potom veľa práce s ich nápravou. Možno vás potrápi trochu bolesť hlavy. Neprepínajte svoje sily, ak sa necítite vo forme, poproste o pomoc.

Býk 21.4. - 21.5.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaši známi budú potrebovať radu a vy nesklamete. Asi pôjde o oblasť, v ktorej vynikáte. Podvečer dobre sledujte každého, kto vám vojde do cesty.

Rak 22.6. - 22.7.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.
Všetky Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie