• Dnes je: Utorok 25. júna 2024 meniny má Tadeáš

V minulosti mal stop v reprezentácii Francúzska pre pôsobenie v KHL, v Ostrave však Stéphane da Costa hrá a zbiera body

V minulosti mal stop v reprezentácii Francúzska pre pôsobenie v KHL, v Ostrave však Stéphane da Costa hrá a zbiera body

Šéf hokeja vo Francúzsku Pierre-Yves Gerbeau pre L Équipe ešte pred začiatkom MS vyhlásil: "Som rád, že prevážila športová stránka a Da Costa bude môcť hrať.

18.5.2024 (SITA.sk) - Je všeobecne známe, že okrem hráčov Kazachstanu hrá na majstrovstvách sveta v Česku už len jeden hokejista, ktorý dlhodobo pôsobí v Kontinentálnej hokejovej lige, teda súťaži s väčšinovým zastúpením tímov z krajiny vojenského agresora - Ruska.

Účasť Stéphana da Costu v tíme Francúzska je o to zaujímavejšia, že v minulosti mal v reprezentácii stopku práve pre svoje pôsobenie v ruskom Jekaterinburgu.

Prečo sa teda situácia zmenila? Podľa webu iDnes.cz je za Da Costovým návratom do reprezentácie priamo francúzska ministerka športu Amélie Oudéaová-Castéraová, ktorá podľahla tlaku od národnej hokejovej federácie aj samotného hráča.

Pri avizovanej neúčasti útočníka Columbusu Blue Jackets v NHL Alexandra Texiera (končiaca zmluva, vysoká poistka, pozn) potrebovali Francúzi zvýšiť kvalitu v ofenzíve, aby sa vyhli vypadnutiu do nižšej kategórie MS. Do úvahy údajne vzali aj skutočnosť, že Da Costa pôsobil v Rusku už pred inváziou na Ukrajinu v roku 2022.

Prevážila športová stránka

"Ministerka sa rozhodla neoponovať želaniu federácie aj hráča. Pravidlá nemajú trestať športovcov, ktorí nepodporujú ruskú útočnú vojnu. Navyše, máloktorá krajina ponúka hokejistom takú kvalitnú súťaž a kluby, ktoré im umožnia hrať na najvyššej medzinárodnej úrovni," uvádza sa v tlačovej správe Francúzskej hokejovej federácie. Šéf hokeja vo Francúzsku Pierre-Yves Gerbeau pre LÉquipe ešte pred začiatkom MS vyhlásil: "Som rád, že prevážila športová stránka a Da Costa bude môcť hrať." Gerbeau neskôr vysvetlil, prečo 34-ročný rodák z Paríža po zápasoch neodpovedá na politické otázky, iba na tie športové. "Povedal som mu, aby politiku nechal na mňa a on nech sa stará len o hokej. Inak si vôbec nemyslím, že sme sa ako federácia odklonili od svojich hodnôt. Náš prístup k humanitárnej katastrofe na Ukrajine bol vždy príkladný. Naša federácia počas trvania vojenského konfliktu pomohla už vyše stovke ukrajinských rodín," dodal Gerbeau.

Najproduktívnejší Francúz na turnaji

Fakty sú také, že Stéphane da Costa odohral zatiaľ tri zápasy na MS 2024 a nazbieral v nich 4 body za 2 góly a 2 asistencie. To z neho robí najproduktívnejšieho Francúza na turnaji, a to ešte vo štvrtok nehral proti Američanom (0:5), keďže mal byť otrasený po zápase s Poliakmi. Celkovo ohrozil súperových brankárov deviatimi strelami a v súboji proti Poľsku (4:2) strelil víťazný gól. Otázne je, či Da Costa nastúpi v sobotu o 20.20 h proti Slovákom. "Je to najlepší francúzsky hokejista za posledných 20 rokov s výnimkou bývalého brankára NHL brankára Cristobala Hueta. V technických kvalitách sa mu nikto z nás nevyrovná. Je náročné ho brániť aj na tréningu, lebo vždy dokáže vybŕdnuť z každej ťažkej situácie iným spôsobom," povedal o Da Costovi jeho spoluhráč z obrany Francúzska Hugo Gallet.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 25. jún 2024

horoskopy na dnes utorok 25 jun 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Dávajte si pozor na omyly, mali by ste potom veľa práce s ich nápravou. Možno vás potrápi trochu bolesť hlavy. Neprepínajte svoje sily, ak sa necítite vo forme, poproste o pomoc.

Býk 21.4. - 21.5.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaši známi budú potrebovať radu a vy nesklamete. Asi pôjde o oblasť, v ktorej vynikáte. Podvečer dobre sledujte každého, kto vám vojde do cesty.

Rak 22.6. - 22.7.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.
Všetky Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie