• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Čo spôsobuje pálenie záhy ?

Čo spôsobuje pálenie záhy ?

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zmierniť pálenie záhy, je zmena stravovania.

Pálenie záhy je častým problémom, ktorý môže byť spôsobený mnohými faktormi.

Pálenie záhy sa môže cítiť ako štipnutie alebo pálenie v oblasti hrudníka a môže byť sprevádzané kyslou chuťou v ústach.

Ak trpíte pálením záhy, je dôležité poradiť sa s lekárom, aby ste zistili príčinu a získali vhodnú liečbu.

Väčšina prípadov pálenia záhy môže byť úspešne liečená zmenou stravy a životného štýlu, ale v niektorých prípadoch môže byť potrebná liečba liekmi.

Tu je niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť pálenie záhy:

1. Reflux kyseliny: Reflux kyseliny je stav, pri ktorom sa kyselina z žalúdka dostane do pažeráka, čo môže spôsobiť pálenie záhy.

2. Jedlo: Niektoré jedlá a nápoje, ako sú citrusové plody, káva, červené víno a pikantné jedlá, môžu spôsobiť pálenie záhy.

3. Obezita: Nadmerná hmotnosť môže zvýšiť tlak na žalúdok, čím sa môže dostať kyselina do pažeráka a spôsobiť pálenie záhy.

4. Fajčenie: Fajčenie môže dráždiť pažerák a zhoršovať reflux kyseliny.

5. Stres: Stres môže zvýšiť produkciu kyseliny v žalúdku a zhoršiť reflux.

Čo je reflux kyseliny ?

Reflux kyseliny je stav, pri ktorom sa kyselina z žalúdka vráti do pažeráka. Pažerák je tenký orgán, ktorý sa nachádza medzi hrdlom a žalúdkom a slúži na prechod potravy z úst do žalúdka. Reflux kyseliny môže spôsobiť pálenie záhy a nepríjemné pocity v oblasti hrudníka.


Reflux kyseliny môže byť spôsobený mnohými faktormi, ako je nadmerná konzumácia kofeínu, alkoholu, fajčenia, stresu a niektorých druhov jedál, ako sú citrusové plody a pikantné jedlá.


Ak máte príznaky refluxu kyseliny, ako sú pálenie záhy, kyslá chuť v ústach a pálenie v oblasti hrudníka, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby ste zistili príčinu a získali vhodnú liečbu. Liečba môže zahŕňať zmenu stravy a životného štýlu, ako aj užívanie liekov, ako sú antacidy a protonové pumpové inhibítory, ktoré pomáhajú znížiť produkciu kyseliny v žalúdku.

Ako uhasiť pálenie záhy?

Tu sú niektoré z najefektívnejších opatrení:


1. Zmena stravovania: Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zmierniť pálenie záhy, je zmena stravovania. Vyhnite sa jedlám, ktoré vás dráždia, ako sú citrusové plody, pikantné jedlá, alkohol, kofeín a nikotín. Môžete tiež skúsiť jesť menšie porcie jedla a vyhnúť sa jedlu pred spaním.

2. Držanie sa vzpriamenej polohy: Ležanie alebo sedenie po jedle môže zhoršiť pálenie záhy. Skúste sedieť vzpriamene alebo prechádzať sa po jedle, aby ste pomohli kyseline vrátiť sa do žalúdka.

3. Užívanie antacidov: Antacidy sú lieky, ktoré neutralizujú kyselinu v žalúdku a môžu zmierniť pálenie záhy. Môžete ich kúpiť bez lekárskeho predpisu v lekárni.

4. Užívanie protonových pumpových inhibítorov: Tieto lieky pomáhajú znížiť produkciu kyseliny v žalúdku a môžu zmierniť pálenie záhy. Musia sa užívať na predpis a je dôležité ich užívať presne podľa pokynov lekára.

5. Relaxácia: Stres môže zhoršovať pálenie záhy. Skúste cvičiť, meditovať alebo robiť iné aktivity, ktoré vám pomáhajú uvoľniť sa a zmierniť stres.


Tieto opatrenia by vám mali pomôcť zmierniť pálenie záhy.
Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie