• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

V Malackách má podľa primátora Říhu vzniknúť zberný tábor pre nelegálnych migrantov

V Malackách má podľa primátora Říhu vzniknúť zberný tábor pre nelegálnych migrantov

Rozhodnutie o vybudovaní humanitárneho centra v Malackách malo vzniknúť bez komunikácie s mestom.

11.5.2023 (SITA.sk) - Podľa informácií primátora Malaciek Juraja Říhu má na Továrenskej ulici v areáli hasičskej záchrannej brigády MaZZ vzniknúť humanitárne centrum pre nelegálnych migrantov, ktorí nežiadajú o azyl, ale štát ich zároveň nevie vrátiť do domovskej krajiny.

Humanitárne centrum

Mestský úrad o tom informoval v tlačovej správe.

„Minister Roman Mikulec mal podpísať pred svojím odchodom kontingenčný plán a na jeho pokyn sme počas príprav ani nemali byť informovaní, čo považujem za absolútne neprípustné. Budem sa ďalej verejne pýtať, ako je možné, že o tak závažnej veci sa pred nami zamlčiavajú informácie," zdôraznil primátor Říha.

Zberné miesto má podľa neho fungovať bez obmedzenia pohybu migrantov a zároveň bez štátom zabezpečenej zdravotnej starostlivosti.

Poskytnutie ochrany

„Veľmi striktne rozlišujem osoby, ktoré utekajú pred vojnou a na Slovensku požiadajú o azyl, lebo ich domovy boli bombardované. Som presvedčený, že takýmto matkám s deťmi musíme poskytnúť ochranu. Ministerstvo vnútra však chce na územie mesta a bez vedomia Malačanov vpustiť migrantov, ktorí hranice prekročili nelegálne, s čím nemôžem ako primátor súhlasiť," upozornil Říha.


Ako dodal, stanové mestečko má byť podobné tomu v Kútoch, kde zdravotnú starostlivosť o migrantov taktiež štát nezabezpečil a jeho úlohu suplovali dobrovoľníci pod vedením zosnulého profesora Krčméryho.

„Po skúsenosti z Kútov mi je jasné, že ministerstvo nevie, čo s migrantami robiť a je bezradné. Takto sa to ale v žiadnom prípade nerobí. Obzvlášť, ak má štát zabezpečené vlastné zariadenia," uzavrel Říha.

Tranzitní migranti

„Ministerstvo vnútra sa zodpovedne pripravovalo na prípadný príchod tranzitných migrantov, a preto prostredníctvom odborníkov zo Sekcie krízového riadenia, Migračného úradu a ďalších pripravilo tzv. Kontingenčný plán, ktorý obsahuje jednotlivé kroky v prípade zvýšeného počtu tranzitných migrantov na naše územie," konštatuje ministerstvo vo svojom vyjadrení pre agentúru SITA.


Rezort vnútra upozorňuje, že ide o preventívny plán, aby Slovensko malo pripravený manuál pre prípad, že by takáto situácia nastala.


„Odborníci zo Sekcie krízového riadenia sú zároveň pripravení stretnúť sa so všetkými relevantnými stranami vrátane pána primátora Malaciek. Urobia tak ihneď po ukončení interných procesov, aby predstavili finálny materiál," dodáva ministerstvo.

Dočasné núdzové ubytovanie

V areáli Záchrannej brigády HaZZ Malacky podľa ministerstva v súčasnej dobe nie sú vykonávané žiadne práce v súvislosti s výstavbou dočasného núdzového ubytovania.

„Plánované aktivity v areáli budú zamerané na výstavbu dočasného núdzového ubytovania primárne pre civilné obyvateľstvo v prípade krízových situácií, ako sú požiare, povodne a podobne," konštatuje rezort vnútra.


Dočasné núdzové ubytovanie bude môcť byť podľa ministerstva využité tiež pre bezpečnostné zložky alebo ako núdzové ubytovanie pre osoby utekajúce pred vojnovým konfliktom či z iných dôvodov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie