• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Julian Assange bude voľný. Zakladateľ portálu Wikileaks súhlasil s dohodou o vine a treste

Julian Assange bude voľný. Zakladateľ portálu Wikileaks súhlasil s dohodou o vine a treste

Ostatných päť rokov Assange strávil v londýnskom väzení Belmarsh a predtým sedem rokov na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne.

25.6.2024 (SITA.sk) - Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange súhlasil s dohodou o vine a treste s americkou vládou, vďaka ktorej sa dostane na slobodu a ktorá ukončí roky súdnych ťahaníc pre jeho vydanie súvisiace s obvineniami zo špionáže. Päťdesiatdvaročný Austrálčan, ktorý pred takmer 15 rokmi zverejnil na svojom portáli tajné americké vojenské dokumenty, smeruje na Saipan v Severných Mariánach - území Spojených štátov, kde sa v stredu ráno miestneho času objaví na súde.

Očakáva sa, že sa tam prizná k obvineniu zo sprisahania za účelom nezákonného získavania a šírenia utajovaných informácií o národnej obrane, uvádza ministerstvo spravodlivosti USA v liste podanom na súde.

V londýnskom väzení strávil päť rokov

Zo Spojeného kráľovstva odletel v pondelok. Lietadlo, o ktorom sa predpokladá, že v ňom letí, podľa agentúry AP po poludní miestneho času pristálo v thajskom Bangkoku, aby načerpalo palivo.

Očakáva sa, že sa Assange po súdnom pojednávaní vráti do rodnej Austrálie. Pojednávanie o dohode, ktorú musí schváliť sudca, sa koná na Saipane, pretože Assange odmieta cestovať do kontinentálnych Spojených štátov a súd sa nachádza pomerne blízko Austrálie, uviedli prokurátori.

WikiLeaks ocenili oznámenie dohody

Austrálsky premiér Anthony Albanese, ktorý loboval za to, aby Spojené štáty ukončili stíhanie Assangea, povedal parlamentu, že z Londýna s ním letí austrálsky vyslanec.

WikiLeaks na sociálnej sieti ocenili oznámenie dohody a vyhlásili, že sú vďačné za „všetkých, ktorí pri nás stáli, bojovali za nás a zostali úplne oddaní v boji za jeho slobodu“.

Spomenutá dohoda zabezpečuje, že Assange prizná vinu, no zároveň už nebude musieť byť vo väzení. Očakáva sa, že dostane trest päť rokov odňatia slobody, a teda toľko, koľko si už odpykal v Spojenom kráľovstve.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Novozvolený europarlament potvrdil pokračujúcu vojenskú a humanitárnu podporu Ukrajine

novozvoleny europarlament potvrdil pokracujucu vojensku a humanitarnu podporu ukrajine

17.7.2024 (SITA.sk) - Novozvolený Európsky parlament v stredu potvrdil svoju silnú podporu Ukrajine. Ako uviedol v uznesení na svojom oficiálnom webe, Európska únia musí aktívne pracovať na udržaní medzinárodnej podpory pre Ukrajinu. Podľa poslancov musí EÚ poskytovať vojenskú podporu Ukrajine tak dlho a v takej forme, ako to bude potrebné.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Uznesenie, ktoré predstavuje prvé oficiálne stanovisko novozvoleného Európskeho parlamentu k ruskej agresii na Ukrajine opätovne potvrdzuje pokračujúcu podporu poslancov pre nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. Vyzýva EÚ, aby zachovala a rozšírila svoju politiku sankcií voči Rusku a Bielorusku, monitorovala a preskúmala jej účinnosť a vplyv a systematicky riešila problém obchádzania sankcií spoločnosťami so sídlom v EÚ, tretími stranami a krajinami,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Parlament zároveň odsudzuje nedávnu návštevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskve. „Parlament odsudzuje ruský barbarský raketový útok na detskú nemocnicu Ochmadyt v Kyjeve a nedávnu návštevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Ruskej federácii, v rámci ktorej nezastupoval EÚ a flagrantne porušil zmluvy a spoločnú zahraničnú politiku EÚ. V texte sa uvádza, že Maďarsko by malo za tieto kroky čeliť následkom. Vzhľadom na to, že po takzvanej „mierovej misii“ maďarského premiéra bezprostredne nasledoval útok na detskú nemocnicu, to podľa uznesenia ukazuje irelevantnosť údajného Orbánovho mierového úsilia,“ dodal europarlament.

Poslanci Európskeho parlamentu opätovne potvrdili svoje pevné presvedčenie, že Rusko musí finančne kompenzovať škody, ktoré spôsobilo na Ukrajine, pričom vítajú nedávne snahy EÚ smerovať príjmy pochádzajúce zo zmrazených ruských aktív na podporu ukrajinskej obrany. Parlament zároveň víta výsledok nedávneho summitu NATO a opätovne potvrdzuje svoj postoj, že Ukrajina je na nezvratnej ceste k členstvu v NATO.


Počasie