• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

V Bratislave sa opäť uskutoční Dúhový Pride, jeho témou bude slovenská kultúra

V Bratislave sa opäť uskutoční Dúhový Pride, jeho témou bude slovenská kultúra

Informovalo o tom združenie Dúhový Pride Bratislava s tým, že na návštevníkov čaká bohatý kultúrny program.

25.6.2024 (SITA.sk) - Na Námestí slobody sa 20. júla uskutoční Dúhový Pride Bratislava 2024. Ide o jeho 14. ročník, pričom témou tento rok je slovenská kultúra. Festival bude priestorom pre všetkých, ktorí chcú spoznať a osláviť kultúru v jej rozmanitosti.

Jej súčasťou sú aj kvír ľudia, Rómovia a hlasy mladej generácie. Súčasťou budú vystúpenia umelcov z rôznych regiónov, etník, identít a vekových skupín.

Podujatia počas celého júla

Okrem samotného Pride dňa budú počas celého júla prebiehať aj sprievodné podujatia, diskusie, filmové premietania, divadelné, hudobné a tanečné predstavenia. Aby mohol byť festival bezpečný a kvalitný, potrebujú organizátori aj pomoc verejnosti.

Ako združenie uviedlo, aj kvír kultúra je slovenská kultúra.

„Často sa stretávame s predsudkami, že LGBTI+ ľudia nie sú súčasťou našej kultúry, no opak je pravdou. LGBTI+ ľudia na Slovensku odjakživa žili, tvorili a zachytávali svoje životné príbehy v najrôznejších umeleckých podobách, aj keď ešte neexistovali pojmy, ktoré používame dnes," priblížila kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia v Slovenskej národnej galérii Alexandra Tamasová.

Treba kultúru približovať aj širšej verejnosti

Ako doplnila, aj napriek tomu, že v minulosti museli mnohí kvír umelci svoju identitu tajiť, zanechali za sebou významnú kultúrnu stopu a ich tvorba sa stala dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva. Predsedníčka občianskeho združenia Dúhový Pride Bratislava Jana Mičeková ja názoru, že je dôležité túto kultúru približovať aj širšej verejnosti.

„Kultúra je univerzálny jazyk, ktorému každý rozumie. Prostredníctvom umenia sa vieme pozrieť na svet očami iných, lepšie ich pochopiť, čo vzbudzuje empatiu a porozumenie. Spoznávanie kultúry tak má potenciál búrať predsudky, zbližovať nás a spájať," uviedla Mičeková.

Plnohodnotná súčasť slovenskej kultúry

Vizuálna umelkyňa Aliza Orlan dodala, že je dôležité ukázať, že sú kvír ľudia plnohodnotnou súčasťou slovenskej kultúry.

„Otázka reprezentácie je pre LGBTI+ ľudí extrémne dôležitá a citlivá. Vyzdvihovaním slovenskej kvír kultúry pomáhame LGBTI+ ľuďom cítiť sa reprezentovaní, vieme ich inšpirovať a pomôcť im nájsť si vzory v slovenskej kvír kultúre, s ktorými sa môžu stotožniť a vidieť sa v nich,” tvrdí umelkyňa. Organizátorka Mičeková uviedla, že na zorganizovanie takmer mesačného festivalu sú potrebné aj značné finančné prostriedky a bude potrebná aj pomoc verejnosti.

„V minulosti sa nám to darilo aj vďaka podpore firiem, ako je napríklad Billa, ktoré dlhodobo podporujú hodnoty inklúzie a diverzity. Tento rok sme sa rozhodli spustiť aj zbierku na Donio, kde chceme s pomocou verejnosti vytvoriť bezpečný a kvalitný festival," informovala Mičeková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 17. júl 2024

horoskopy na dnes stredu 17 jul 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Úspešný deň pre ľudí pracujúcich v oblasti zdravotníctva a školstva. Ostatní dokážu riešiť problémy s humorom. Poobzerajte sa po vedľajšom zamestnaní.

Býk 21.4. - 21.5.

Silnejúca intuícia bude vhodne podporovaná. Vyriešenie zamotanej situácie, ku ktorej ste nemálo prispeli, je na obzore. Venujte sa tvorivej činnosti, môžete dosiahnuť pekné výsledky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Snažte sa presadiť svoje tvorivé možnosti a schopnosti, kým sa to ešte dá. Môžete tým veľa získať. Je najvyšší čas, aby ste prestali ťahať za kratší koniec. Máte na viac.

Rak 22.6. - 22.7.

Kto nepracuje, nič nepokazí. Držte sa dnes tohto hesla po celý deň. Pri roztržkách radšej ustúpte. Najlepším spoločníkom bude pre vás nejaká kniha.
Všetky Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie