• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Tisícky eur od učiteľky či starostu Očovej. PS si na kampaň požičalo najviac, Uhríkovi prispela manželka

Tisícky eur od učiteľky či starostu Očovej. PS si na kampaň požičalo najviac, Uhríkovi prispela manželka

Strane Maďarské fórum požičal 75-tisíc eur jej predseda Zsolt Simon.

3.8.2023 (SITA.sk) - Z necelých desiatich miliónov eur, ktoré už politické strany podľa transparentných účtov minuli na kampaň, tvoria tretinu pôžičky od fyzických osôb.

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) si zatiaľ požičalo najviac, konkrétne 1,415 milióna eur, nasleduje strana Aliancia, ktorá si požičala 529-tisíc eur, hnutie Republika 432-tisíc eur a Slovenská národná strana (SNS) drží štvrtú priečku, keď od veriteľov obdržala sumu 308-tisíc eur.

Ako ďalej na sociálnej sieti informovala nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS), hnutie PS podporujú úspešní podnikatelia, no Republika, SNS, ale aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) si požičiava od svojich kandidátov či straníkov. TIS zároveň tvrdí, že pri niektorých veriteľoch je otázne, či mohli poskytnutou sumou naozaj disponovať.

Uhrík si našetril aj bez hladovania

Hnutiu Republika požičal najviac jej predseda a europoslanec Milan Uhrík, a to 200-tisíc eur. Zo straníkov na kampaň prispel poslanec Národnej rady SR Milan Mazurek sumou 40-tisíc eur a Uhríkov poslanecký asistent Lukáš Kopáč čiastkou 30-tisíc eur.

„Okrem Uhríka strane požičala 30-tisíc eur aj jeho manželka. Uhrík podľa jeho majetkového priznania zarobil za rok 2019 ako europoslanec 71-tisíc eur, ďalších štyritisíc mal z funkcie župného poslanca," uvádza organizácia.

TIS v súvislosti s pôžičkou oslovila i samotného Uhríka, ktorý uviedol, že sú to jeho súkromné úspory za posledné roky. Zároveň tvrdí, že europoslancom je 50 mesiacov a z mesačného platu sa podľa neho dá poskytnutá suma ušetriť aj bez hladovania. Uhrík zastáva názor, že radšej budú dlžiť peniaze sami sebe ako cudzej osobe.

Peniaze od učiteľky aj starostu Očovej

„Jedným z dvoch najväčších veriteľov je Dezider Németh, od ktorého si pol milióna eur požičala novovzniknutá Aliancia. Prieskumy jej pritom zatiaľ nepredpokladajú vstup do parlamentu. Podľa Lászlóa Biróa z Aliancie za pôžičku ručia nehnuteľnosťami," napísala TIS.

Dodáva, že Németh je spoluvlastníkom firmy, ktorá vyrába a montuje výťahy a vlani dosiahla tržby vo výške milión eur. Strana SNS obdržala najviac peňazí od starostu Očovej Rudolfa Huliaka, ktorý jej požičal 120-tisíc eur.

TIS tvrdí, že Huliak si peniaze zarobil ako živnostník. Pre organizáciu taktiež uviedol, že financuje nezávislé osobnosti na kandidátke SNS, ktoré sú podporované Národnou koalíciou.

Hnutie KDH dostalo najvyššiu pôžičku od učiteľky Slávky Lazorovej zo Spišských Vlachov. Strane požičala celkom 100-tisíc eur. „Máme rodinnú firmu, s tou to však nemá nič spoločné. Sú to prostriedky, ktoré máme k dispozícii ako rodina," uviedol pre TIS manžel Lazorovej.

Simon o peniaze zrejme príde

Strane Maďarské fórum požičal 75-tisíc eur jej predseda Zsolt Simon. Ako ďalej upozorňuje TIS, Simonovi hrozí, že sa mu prostriedky nevrátia späť.

„Nároku na vrátenie pôžičky sa vzdal v prípade, že strana nedosiahne hranicu troch percent a nezíska nárok na štátny príspevok," vysvetlilo TIS. Podobne je na tom aj veriteľka Stanislava Bytčanek, ktorá Maďarskému fóru požičala 35-tisíc eur. Veritelia by plnú sumu dostali späť v prípade, že sa dostanú do parlamentu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie