• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Výstredný miliardár a mediálny magnát. Kto bol Silvio Berlusconi?

Výstredný miliardár a mediálny magnát. Kto bol Silvio Berlusconi?

Pôsobenie Silvia Berlusconiho vo verejnom živote nebolo bez škandálov.

Výstredný miliardár a mediálny magnát Silvio Berlusconi zomrel vo veku 86 rokov v nemocnici San Raffaele v Miláne.

Berlusconi sa narodil 29. septembra 1936 v Miláne a najprv sa preslávil ako zakladateľ spoločnosti Mediaset, jednej z najväčších mediálnych v krajine. Z mediálneho magnáta sa následne stal politikom a jeho kariéra trvala niekoľko desaťročí.

Víťazstvá aj kontroverzie

Bol známy svojou charizmatickou osobnosťou a obchodným talentom. V roku 1994 založil stredopravú stranu Forza Italia, ktorá sa stala prominentnou silou v talianskej politike. Niekoľko funkčných období bol aj predsedom talianskej vlády.

Počas svojho politického pôsobenia zaznamenal víťazstvá, ale čelil aj kontroverziám. Realizoval rôzne reformy zamerané na revitalizáciu talianskej ekonomiky, kritizovaný však bol za riadenie verejného dlhu krajiny a pomalý pokrok pri riešení ekonomických výziev.


Jeho najväčším politickým úspechom bolo zavedenie ekonomickej a penzijnej reformy v roku 2011. Tieto reformy zahŕňali postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, úpravy vzorca na výpočet dôchodku a opatrenia na podporu súkromného dôchodkového zabezpečenia ako doplnkového systému.

Reforma naštartovala dôveru investorov v taliansku ekonomiku, zmietanú dopadmi finančnej krízy. Po jej schválení však rezignoval na funkciu premiéra.

Najväčšie kauzy

Pôsobenie Silvia Berlusconiho vo verejnom živote nebolo bez škandálov. Medzi najznámejšie kauzy patril najmä prípad daňového podvodu v spoločnosti Mediaset. Čelil obvineniam z daňových podvodov týkajúcich sa jeho mediálneho impéria.


Prípad sa točil okolo vytvárania offshore spoločností na nákup filmových práv za premrštené ceny, čo umožnilo daňové úniky. V roku 2013 ho uznali vinným a dostal štvorročný trest, neskôr skrátený na jeden rok verejnoprospešných prác.


Berlusconi čelil aj právnym problémom v škandále Rubygate, ktorý zahŕňal obvinenia z platenia za sex s maloletou tanečnicou z nočného klubu známou ako Ruby Rubacuori. Pôvodne bol odsúdený, ale neskôr ho v odvolacom konaní oslobodili pre nedostatok dôkazov.

Záchrana AC Miláno pred bankrotom

Naši českí susedia si ho pamätajú z kontroverzného incidentu počas súkromnej párty v jeho vile Certosa. Odfotili ho, ako sa zapája do niečoho, čo vyzeralo ako hravá výmena názorov s Mirkom Topolánkom, vtedajším predsedom vlády Českej republiky.


Fotografie obnaženého premiéra Topolánka a jeho partnerky obleteli svet potom, čo ich v roku 2009 zverejnil španielsky denník El Pais. Za Berlusconiho vlády talianska energetická spoločnosť Enel v roku 2006 sprivatizovala Slovenské elektrárne. Táto významná privatizácia znamenala míľnik v slovenskom energetickom sektore.

So smútkom prijal správu Berlusconi úmrtí aj taliansky futbalový klub AC Miláno. „Hlboko zarmútené AC Miláno smúti nad smrťou nezabudnuteľného Silvia Berlusconiho. Ďakujeme, pán prezident, vždy tu budete s nami,“ uviedol klub zo San Sira v oficiálnom vyhlásení.


Berlusconi si vyslúžil medzinárodné uznanie ako majiteľ tohto legendárneho talianskeho klubu, ktorý v roku 1986 zachránil pred bankrotom. S „rossoneri“ získal 29 rôznych domácich a medzinárodných titulov. Jeho investície a vízia prispeli k tomu, že sa AC Miláno stalo jedným z najúspešnejších a ikonických futbalových klubov na svete.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.



Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023




Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie