• Dnes je: Streda 24. júla 2024 meniny má Vladimír

Koľko šálok kávy môžete denne vypiť bez toho, aby ste ohrozili svoje zdravie ?

Koľko šálok kávy môžete denne vypiť bez toho, aby ste ohrozili svoje zdravie ?

Je dôležité si uvedomiť, že individuálne reakcie na kávu môžu byť veľmi rôzne a závisia od mnohých faktorov, ako sú vek, genetika, zdravotný stav a príjem iných látok.

Odporúčané množstvo kofeínu, ktoré by sme mali denne konzumovať, je asi 400 mg, čo zodpovedá približne 4 šálkam kávy.

Pre niektorých ľudí však môže byť príjem kofeínu nižší alebo vyšší v závislosti od ich individuálnych tolerancií a zdravotného stavu.

Nadmerná konzumácia kofeínu môže mať nežiaduce účinky, ako napríklad nespavosť, úzkosť, zvýšený krvný tlak a iné zdravotné problémy, takže by sme mali sledovať svoj príjem kofeínu a prispôsobiť ho svojim potrebám a tolerancii.

Pozitívne účinky kávy

Káva je obľúbený nápoj, ktorý obsahuje kofeín a mnoho ďalších biologicky aktívnych látok. Tu sú niektoré z jej pozitívnych účinkov, ktoré sa preukázali v rôznych výskumoch:


1. Zlepšuje náladu a psychickú pohodu: Kofeín v káve môže stimulovať produkciu dopamínu a noradrenalínu, ktoré sú spojené so zlepšením nálady, pozornosti a ostražitosti.

2. Zvyšuje energiu a výkonnosť: Kofeín tiež zvyšuje hladinu adrenalínu v krvi, čo môže pomôcť zvýšiť energiu a výkonnosť pri cvičení alebo v bežnom živote.

3. Obsahuje antioxidanty: Káva obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť ochrániť telo pred poškodením voľnými radikálmi.

4. Znižuje riziko ochorení: Výskumy ukázali, že pravidelná konzumácia kávy môže znížiť riziko vzniku niektorých ochorení, ako sú diabetes 2. typu, Parkinsonova choroba, niektoré typy rakoviny a ochorenia pečene.

5. Zlepšuje kognitívne funkcie: Kofeín v káve môže zlepšiť pamäť, pozornosť, reakčnú rýchlosť a kognitívne funkcie všeobecne.


Príjem kávy by mal byť v rámci zdravých limitov a individuálnych tolerancií, pretože káva môže mať aj negatívne účinky pre niektorých jednotlivcov, ako napríklad nespavosť, zvýšený krvný tlak alebo úzkosť.

Negatívne účinky kávy

Hoci káva má množstvo pozitívnych účinkov, pre niektorých ľudí môže mať aj niektoré negatívne účinky, najmä v prípade nadmerného príjmu alebo citlivosti na kofeín. Tu sú niektoré z hlavných negatívnych účinkov kávy:


1. Nespavosť: Kofeín môže stimulovať centrálny nervový systém a u niektorých ľudí spôsobiť nespavosť alebo znížiť kvalitu spánku.

2. Zvýšený krvný tlak: Kofeín môže spôsobiť dočasný nárast krvného tlaku, čo môže byť problematické pre osoby s hypertenziou.

3. Úzkosť a podráždenosť: Pre citlivé osoby alebo pri nadmernej konzumácii kávy môže kofeín spôsobiť úzkosť, podráždenosť alebo nervozitu.

4. Tráviace problémy: Káva môže podporiť tvorbu žalúdočnej kyseliny, čo môže spôsobiť tráviace problémy, ako napríklad reflux kyseliny, žalúdočné vredy alebo hnačky.

5. Závislosť: Kofeín v káve môže spôsobiť závislosť, pretože stimuluje centrálny nervový systém a môže spôsobiť abstinenčné príznaky, ako napríklad bolesti hlavy, únava a podráždenosť.


Je dôležité si uvedomiť, že individuálne reakcie na kávu môžu byť veľmi rôzne a závisia od mnohých faktorov, ako sú vek, genetika, zdravotný stav a príjem iných látok. Preto je dôležité sledovať svoj príjem kávy a prispôsobiť ho svojim potrebám a tolerancii.Najčítanejšia najnovšia správa

Modrý turistický chodník „Baránok - Alpinka" je dočasne uzatvorený, dôvodom sú práce na sanácii zosuvu cesty

modry turisticky chodnik baranok alpinka je docasne uzatvoreny dovodom su prace na sanacii zosuvu cesty

Modrý turistický chodník „Baránok – Alpinka“ je dočasne uzavretý. Dôvodom sú práce na sanácii zosuvu cesty na pravej strane, v smere od mosta cez Čermeľský potok. Predmetný turistický chodník sa nachádza priamo pod poškodenou cestou.

Uzávera by mala trvať štyri mesiace

„Požiadavka na uzavretie chodníka prišla od zhotoviteľa prác,“ informuje mesto Košice na sociálnej sieti. Samospráva doplnila, že oznamy o uzávere sú umiestnené na oboch koncoch trasy.

„Žiadame verejnosť, aby dodržiavala tieto upozornenia a v žiadnom prípade nevstupovala na chodník,“ apeluje mesto na verejnosť. Predpokladá sa, že uzávera chodníka by mala trvať štyri mesiace.

„Akonáhle dôvody na uzatvorenie chodníka zo strany zhotoviteľa pominú, opätovne sa otvorí a bude plne slúžiť návštevníkom lesoparku,“ dodalo mesto Košice.

Obmedzenia platia aj naďalej

Oprava poškodenej cesty na Bankov začala prípravnými prácami a sanáciou zosuvu. Stavebné práce budú stáť necelých 640-tisíc eur a vykonajú ich počas najbližších štyroch mesiacov. Zhotoviteľom je spoločnosť Colas Slovakia, práce by mali byť ukončené v polovici tohtoročného novembra.

„Na časti cesty na Bankov je pre odtrhnutie a zosunutie krajnice v dĺžke 80 metrov vyhlásená od februára tohto roka mimoriadna situácia. Z tohto dôvodu tam už bol vykonaný orientačný geologický prieskum, ktorého súčasťou boli aj prieskumné vrty,“ pripomenula samospráva. Taktiež pripomenula i to, že dopravné obmedzenia ostávajú v platnosti aj počas sanačných prác.


Počasie