• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Väčšina budov štátu je vo veľmi zlom stave, alternatívou by mohli byť voľné vhodné komerčné priestory

Väčšina budov štátu je vo veľmi zlom stave, alternatívou by mohli byť voľné vhodné komerčné priestory

Tvrdí, že optimalizácia môže byť financovaná z ušetrených prostriedkov, ale aj z predaja zle využívaných alebo nepotrebných budov.

Štátu chýba systémový prístup k správe a obnove svojich budov. Podľa analýzy Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) 75 % štátnych budov je vo veľmi zlom technickom stave a potrebujú rekonštrukciu v miliardách eur.

Komerčné priestory

Štát míňa prostriedky neefektívne nielen pri nákupoch či prenájmoch budov, ale aj pri ich správe. Správcovská spoločnosť 365.invest považuje za riešenie tohto problému využitie vhodných voľných komerčných priestorov, čo by zvýšilo efektívnosť využitia budov.


Ústredné orgány štátnej správy sú zodpovedné za správu a údržbu takmer desaťtisíc budov, ktoré majú viac ako šesť miliónov štvorcových metrov.

Využitie vhodných voľných komerčných priestorov, očakáva spomínaná firma, by mohlo byť alternatívou k súčasným štátnym budovám.

Pocovidové ochladenie trhu

Tvrdí, že optimalizácia môže byť financovaná z ušetrených prostriedkov, ale aj z predaja zle využívaných alebo nepotrebných budov. Takto by sa podľa správcovskej spoločnosti nielen zvýšila efektívnosť využitia budov, ale aj získali financie na investície do ich obnovy a modernizácie.


Ako podotkla, tomuto riešeniu nahráva aj celkové pocovidové ochladenie trhu s kanceláriami, čo vytvára priestor na vyjednávanie výhodnejších cien za prenájom voľných nehnuteľností.

„V predcovidovom období, v štvrtom kvartáli 2019, sa miera neobsadenosti kancelárií v Bratislave pohybovala na úrovni 8,73 %,” uviedol manažér realitných transakcií pre 365.invest Tomáš Cár.


Ich neobsadenosť v druhom kvartáli tohto roka podľa údajov realitno-poradenskej spoločnosti CBRE vzrástla na takmer 12 %.


„Súčasná situácia praje nájomcom, ktorí si môžu vyberať z väčšej ponuky dostupných kancelárskych priestorov a môžu viac tlačiť vlastníkov priestorov do nižších cien prenájmov, resp. väčších zliav,” dodal Cár.

Absencia koordinácie

Verejná správa, upozornila správcovská spoločnosť, väčšinou reaguje len na havarijné stavy, čo má za následok postupné zhoršovanie technického stavu budov.


„Energetická a ekonomická neefektívnosť budov, najmä v oblasti systémov vykurovania, chladenia a osvetlenia, sú ďalší významný problém. Nadmerná spotreba energií negatívne ovplyvňuje nielen štátny rozpočet, ale vo významnej miere aj životné prostredie,” tvrdí firma.


Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ)nedávno poukázal aj na absenciu koordinácie medzi jednotlivými rezortmi pri prenájme a predaji majetku.

Problémom je aj chýbajúca funkčná databáza nehnuteľností vo vlastníctve štátu, ale aj profesionálnej centrálnej obstarávacej agentúry pre verejný sektor.


Správcovská spoločnosť 365.invest je súčasťou skupiny 365.bank, ktorá pôsobí na slovenskom trhu od roku 1995. Fungovať začala ako Prvá penzijná správcovská spoločnosť, súčasné meno má od júla 2021. Ako jediná správcovská spoločnosť umožňuje investovať online bez potreby založenia produktu v materskej banke.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie