• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

V Poľsku otvorili nový kanál spájajúci Visliansky záliv a Baltské more, nebude potrebné povolenia Ruska

V Poľsku otvorili nový kanál spájajúci Visliansky záliv a Baltské more, nebude potrebné povolenia Ruska

Išlo o to, aby sa táto vodná cesta otvorila a už sme nemuseli žiadať povolenie od krajiny, ktorá nie je priateľská a ktorej úrady neváhajú útočiť a podmaniť si ostatných.

Poľsko otvorilo nový plavebný kanál spájajúci Visliansky záliv a Baltské more, čo umožní plavbu lodí bez povolenia Ruska.

Otvorenie kanála, ktorý ešte nie je dokončený, bolo načasované pri príležitosti 83 rokov od sovietskej invázie do Poľska počas druhej svetovej vojny a symbolicky demonštrovalo koniec rozhodovania Moskvy o ekonomike a rozvoji regiónu, ktorý hraničí s ruskou exklávou Kaliningrad.

Inauguračnú plavbu absolvovala technická loď Zodiak II za zvukov hymny a trúbenia lodí. Očakáva sa, že v nedeľu cez kanál budú môcť prechádzať menšie lode a jachty.

Otvorenie vodnej cesty

„Išlo o to, aby sa táto vodná cesta otvorila a už sme nemuseli žiadať povolenie od krajiny, ktorá nie je priateľská a ktorej úrady neváhajú útočiť a podmaniť si ostatných,“ vyjadril sa na margo kanála prezident Andrzej Duda.


Investícia sa podľa neho vráti prostredníctvom zvýšenia hodnoty pôdy v jeho blízkosti, prostredníctvom rozvoja miest a prístavov v zálive vďaka zvýšenému obchodu, podnikaniu a cestovnému ruchu.

Líder vládnej strany Právo a spravodlivosť Jarosław Kaczyński zas zdôraznil, že výstavba kanála ukazuje, že „Poľsko je skutočne nezávislý, suverénny a silný národ, ktorý je dôležitý“.

Skrátenie trasy

Kanál, ktorého výstavba vyšla na takmer dve miliardy zlotých, umožňuje cestu lodiam z Baltského mora a Gdanského zálivu do prístavu Elblag a ďalších menších prístavov vo Vislianskom zálive bez toho, aby si žiadali povolenie o prechod cez úžinu pri ruskom meste Baltijsk. Tiež skracuje trasu Baltské more – Elblag o zhruba 100 kilometrov.

Nákladné lode však kanál nemôžu zatiaľ používať, kým sa prístup k prístavu Elblag neprehĺbi na 5 metrov. Očakáva sa, že práca bude stáť 100 miliónov zlotých, čo je zdrojom kontroverzie medzi vládou a mestskými úradmi.


(1 EUR = 4,7143 PLN)Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie