Je dôležité, aby členské štáty mali možnosť premiestniť žiadateľov o azyl do bezpečnej tretej krajiny.
Štáty EÚ sa obrátili na eurokomisiu, žiadajú viac medzinárodných partnerstiev v boji proti nelegálnej migrácii
16.5.2024 (SITA.sk) - Väčšina členských štátov Európskej únie (EÚ) vyzýva na ďalšie dohody s krajinami, odkiaľ prichádzajú migranti alebo cez ktoré prechádzajú do Európy. Únia podľa nich potrebuje v boji proti nelegálnej migrácii uvažovať neštandardne.
Sú potrebné ďalšie riešenia
Pätnásť členských štátov vo štvrtok v liste Európskej komisii naznačilo, že ich predstavitelia veria, že sú potrebné ďalšie riešenia. Uviedli pritom, že migračná situácia „bude vyžadovať, aby sme všetci mysleli mimo rámca a spoločne našli nové spôsoby, ako riešiť túto otázku na úrovni EÚ“.
Euroblok by podľa nich mal posilniť „partnerstvá s kľúčovými krajinami, najmä na migračných trasách, prostredníctvom zmeny nášho zamerania z riadenia neregulárnej migrácie v Európe na podporu utečencov, ako aj hostiteľských komunít v regiónoch pôvodu“.
List, ktorý zverejnili po schválení nového paktu EÚ o migrácii a azyle, podpísali ministri zodpovední za migračné otázky z Dánska, Česka, Bulharska, Estónska, Grécka, Talianska, Cypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Holandska, Rakúska, Poľska, Rumunska a Fínska.
Vzájomne prospešné partnerstvá
Krajiny vyzvali eurokomisiu, aby „identifikovala, vypracovala a navrhla nové spôsoby a riešenia na predchádzanie nelegálnej migrácii do Európy“ a „komplexné, vzájomne prospešné a trvalé partnerstvá“ so štátmi nachádzajúcimi sa pozdĺž migračných trás.
Podľa nich je potrebné preskúmať „rôzne nápady na optimalizáciu takýchto partnerstiev“. Ako príklady uviedli dohody s Tureckom a Tuniskom alebo dohodu Talianska s Albánskom, ktoré súhlasilo, že bude ubytovávať žiadateľov o azyl, kým talianske úrady budú riešiť ich žiadosti.
Je dôležité, aby členské štáty mali možnosť premiestniť žiadateľov o azyl do „bezpečnej tretej krajiny“, ak takáto alternatíva existuje, zdôraznili signatári a zároveň uviedli, že akékoľvek nové opatrenia budú plne v súlade s „medzinárodnými právnymi záväzkami“.
Najčítanejšia najnovšia správa
Poškodená zásielka nie je zodpovednosťou Ježiška, ale predávajúceho
21.12.2024 (SITA.sk) - V rámci sviatkov preferuje čoraz viac spotrebiteľov nákup darčekov online s doručením domov. Týmto spôsobom sa však nedá úplne vyhnúť nečakaným problémom, ako sú poškodené zásielky.
Krehké predmety
Riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová radí nepreberať zásielku s poškodenou krabicou, ak obsahuje krehké predmety. Pri prevzatí balíka by mal spotrebiteľ dôkladne zdokumentovať jeho stav a v prípade potreby ihneď kontaktovať predávajúceho.
„Ak sa rozhodnete balík aj napriek zjavnému poškodeniu prevziať, dokumentáciu rozhodne nepodceňte a skúste si natočiť populárny unboxing,“ dodáva Hekšová. Aj v prípade, že nepoškodený balík obsahuje poškodený tovar, je možné ho reklamovať, pretože predávajúci zodpovedá za správne zabalenie výrobku.
Poškodená zásielka
Spotrebiteľ má povinnosť reklamovať poškodenú zásielku priamo u predávajúceho, lebo práve s ním má uzatvorenú zmluvu, nie s prepravcom. Iná situácia nastane, ak si spotrebiteľ objednal vlastného prepravcu, ktorého predávajúci neponúka.
V takom prípade je potrebné reklamáciu riešiť s doručovateľom. Spotrebiteľom sa odporúča skontrolovať zásielku hneď po jej doručení, aby sa vyhli komplikáciám pri reklamácii.
Ľudia často očakávajú, že tovar objednaný na Vianoce dorazí pred Štedrým dňom. Ak sa tak nestane, Hekšová upozorňuje, že majú možnosť odstúpenia od zmluvy.
„Ak predávajúci nedodá tovar v dohodnutom termíne, má spotrebiteľ právo stanoviť dodatočnú lehotu. Ak ani táto lehota nie je splnená, je možné odstúpiť od zmluvy,“ vysvetľuje Hekšová.
Vrátenie tovaru
Online nákupy poskytujú zákazníkom možnosť vrátiť tovar do 14 dní bez udania dôvodu. Toto právo umožňuje odstúpiť od zmluvy, napríklad ak je doručenie dlhšie, než sa očakávalo.
V období Vianoc často obchodníci garantujú doručenie tovaru do Štedrého dňa. Ak tento sľub nesplnia, ide o podstatné porušenie zmluvy.
Preťaženie doručovacích miest
Taktiež je tu riziko preťaženia doručovacích miest. Doručovacie spoločnosti sú niekedy nútené uložiť balíky na alternatívne miesta, ak je pôvodné miesto obsadené. Podľa Hekšovej je dôležité, aby nové miesto bolo podobne dostupné, čo sa týka vzdialenosti aj otváracej doby.
Problémy sa vyskytujú, keď nové miesto nie je obdobné, napríklad keď sú rozdiely v otváracej dobe alebo vzdialenosti značné. Ak sa miesto doručenia zmení na menej dostupné, môže to pre spotrebiteľov predstavovať veľké obmedzenie.
Náhradné miesto doručenia
Niektoré spoločnosti ponúkajú ľuďom možnosť vybrať si náhradné miesto doručenia, čo môže byť výhodné.
„Pre spoločnosti je odhadovanie obsadenosti doručovacích miest zložité,“ dodáva Hekšová, a preto možnosť výberu alternatívneho miesta môže zvýšiť spokojnosť spotrebiteľov. Avšak, nie všetky spoločnosti túto možnosť poskytujú a nie vždy sú v okolí dostupné alternatívne miesta.