• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Spolupráca s Českom je pre Kaliňáka prioritou, s Černochovou rokovali aj o pomoci Ukrajine (video+foto)

Spolupráca s Českom je pre Kaliňáka prioritou, s Černochovou rokovali aj o pomoci Ukrajine (video+foto)

Šéf rezortu obrany informoval českú ministerku o plánoch slovenskej vlády v oblasti posilňovania obrany.

1.12.2023 (SITA.sk) - Pre rezort obrany je prioritou pokračovať v spolupráci s Českou republikou. Uviedol to podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý vo štvrtok 30. novembra absolvoval prvé bilaterálne stretnutie s českou ministerkou obrany Janou Černochovou v Prahe.

Nadštandardné bilaterálne vzťahy

Hlavnou témou spoločného rokovania bolo predstavenie priorít novej slovenskej vlády v oblasti obrany a bezpečnosti. Diskutovali aj o možnosti prehĺbenia spolupráce SR a ČR v oblasti vyzbrojovania a obranného priemyslu, a témou bola aj multilaterálna súčinnosť v rámci zoskupenia V4, Európskej únie a NATO. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR.

Ich nevyhnutným predpokladom je podľa Kaliňáka modernizácia Ozbrojených síl (OS) SR, potrebnej infraštruktúry a tiež zvýšenie úrovne operačnej pripravenosti OS SR, ochrana živej sily či obnovenie národných kapacít na ochranu vzdušného priestoru SR.


„Je nevyhnutné, aby sme dokázali obnovovať všetky naše spôsobilosti, nielen v oblasti vybavenia technikou, ale aj munície a ďalších častí, ktoré musíme výrazne rozvíjať,“ uviedol Kaliňák, ktorý ubezpečil českú ministerku obrany, že pokračovať v spolupráci s ČR je prioritou a súčasne vyzdvihol nadštandardné bilaterálne vzťahy.

Spolupráca s Českou republikou

Kaliňák naznačil nové línie kooperácie v oblasti obranného priemyslu, ktorých cieľom je dosiahnutie rastových tendencií na oboch stranách. MO SR spresnilo, že do úvahy prichádzajú spoločné postupy pri obstarávaní vojenskej techniky, ako aj spolupráca obranných priemyslov oboch krajín.


Minister ocenil aj príspevok ČR do Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku. Český prápor ja aktuálne v pozícii vedúcej krajiny.


„Hoci vedenie budúci rok preberie Španielsko, naša spolupráca zostane naďalej aj v tejto oblasti veľmi silná,“ zdôraznil minister. Témou rokovania bola aj pomoc Ukrajine. Kaliňák priblížil, že prístup novej slovenskej vlády v tejto oblasti, ktorého podstatou je zastavenie vojenskej pomoci zo skladov OS SR.


Ako informoval Černochovú, hľadať budú praktické prístupy k pomoci. Zmysel vidí slovenský rezort obrany najmä v pomoci s odmíňovaním, obnovy zastaralej munície a v humanitárnej a civilnej pomoci.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie