• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Ako darovať krv ?

Ako darovať krv ?

Niektorí jedinci nemôžu byť darcami krvi z rôznych zdravotných alebo bezpečnostných dôvodov.

Darovanie krvi je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako môže jednotlivec prispieť k zdraviu a životu svojich blízkych a spoločnosti ako celku. Každý zdravý jedinec môže byť darcom krvi a tým pomôcť zachrániť životy ľudí, ktorí potrebujú transfúziu krvi.

Darovanie krvi je proces, pri ktorom sa z jedného tela odoberie určité množstvo krvi, ktoré sa potom použije na transfúziu pacientovi, ktorý ju potrebuje. Krv sa môže použiť na liečbu rôznych chorôb, ako napríklad anémia, leukémia, alebo po operáciách.

Darovanie krvi je jednoduchý a rýchly proces, ktorý trvá zvyčajne len 10 až 30 minút. Darcom krvi sa počas procesu odoberie iba určité množstvo krvi, ktoré sa do tela čoskoro doplní. Darcom krvi sa odporúča jesť a piť pred darovaním, aby zabezpečili dostatočný prísun krvi do tela.

Krv môžu darovať zdraví dospelí vo veku od 18 do 65 rokov, ktorí vážia aspoň 50 kg. Darovanie krvi je možné pravidelne, muži môžu darovať krv maximálne 4 razy do roka a ženy 3-krát v jednom roku.


Pred samotným darovaním krvi sa vykonáva vyšetrenie na vylúčenie prípadných zdravotných rizík pre darcu aj príjemcu krvi.


Je dôležité, aby darca pred darovaním krvi dodržiaval zdravý životný štýl, nefajčil a neužíval alkohol 24 hodín pred darovaním. Taktiež je potrebné dodržiavať pravidelný príjem tekutín.

Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, či môžete darovať krv, konzultujte to so svojím lekárom. Darovanie krvi je dôležité pre záchranu životov a preto každý zdravý jedinec by mal zvážiť možnosť stať sa darcom krvi.


Pred samotným darovaním krvi je potrebné pravdivo vyplniť formulár, na základe ktorého sa po konzultácii s lekárom posúdi vhodnosť darcovstva. Tiež vypíšete evidenčnú kartu Červeného kríža. Následne vaša krv pôjde na vyšetrenie. Odoberú vám okolo 400 až 450 ml krvi, pričom odber trvá do desať minút.


Niektorí jedinci nemôžu byť darcami krvi z rôznych zdravotných alebo bezpečnostných dôvodov. Medzi týchto jedincov patria napríklad:


1. Tehotné ženy: Tehotenstvo predstavuje pre telo ženy významnú záťaž, a preto nemôžu byť darcami krvi.

2. Osoby s nízkou hmotnosťou: Osoby s hmotnosťou pod 50 kg nemôžu byť darcami krvi, pretože odber môže ovplyvniť ich zdravie.

3. Osoby s nízkym krvným tlakom: Osoby s nízkym krvným tlakom nemôžu byť darcami krvi, pretože odber krvi by mohol zhoršiť ich zdravotný stav.

4. Osoby s infekčnými chorobami: Osoby s infekčnými chorobami, ako napríklad HIV, hepatitída B alebo C, nemôžu byť darcami krvi, pretože by mohli preniesť infekciu na pacientov, ktorí potrebujú transfúziu krvi.

5. Osoby s chorobami krvotvorby: Osoby s chorobami krvotvorby, ako napríklad anémia, nemôžu byť darcami krvi, pretože by mohli poškodiť svoje vlastné zdravie.

6. Osoby, ktoré užívajú určité lieky: Niektoré lieky, ako napríklad antikoagulanciá, môžu ovplyvniť kvalitu krvi, a preto osoby, ktoré ich užívajú, nemôžu byť darcami krvi.
Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť, očakávajú analytici, ale rast môže oslabovať spotreba domácností

slovenska ekonomika bude v tomto roku rast ocakavaju analytici ale rast moze oslabovat spotreba domacnosti

7.6.2023 (SITA.sk) - Slovenskej ekonomike sa v prvom štvrťroku napokon darilo lepšie než ukazoval rýchly odhad. Oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástla o 0,3 %, pričom pôvodne to bolo 0,2 %. Medziročne tak rast dosiahol 1 %.

„Domáca spotreba podľa očakávaní oslabila, prepad bol však o niečo väčší než sa očakávalo. Naopak, smerom nahor bola ekonomika takmer výhradne tlačená zahraničným dopytom,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Podľa neho je možné očakávať celoročný rast ekonomiky.

Rozhodne druhá polovica roka

„Odhadovaný rast pre rok 2023 na úrovni 1,5 % medziročne sa tak ukazuje ako realistický scenár,“ skonštatoval Horňák.

Kľúčovým pre celoročný výsledok však bude podľa neho zvyšok roka, najmä jeho druhá polovica, kde predpokladá Slovenská sporiteľňa najvýraznejšiu akumuláciu investícií z európskych zdrojov.

„Ich schopnosť absorpcie tak môže zásadne ovplyvniť rast v nasledujúcich kvartáloch, keďže ich vnímame ako hlavný zdroj rastu v tomto roku,“ uviedol Horňák.

Úspory ľudí narážajú na limity

Posledné mesačné dáta naznačujú ďalší výraznejší pokles spotreby domácností, keďže úspory ľudí narážajú na svoje limity, a preto by negatívny príspevok k rastu mohol byť podľa analytika citeľnejší.

Rozbeh zahraničného dopytu Slovenská sporiteľňa predpokladá najmä v závere tohto roka, čo však bude silne závisieť od ekonomickej situácie u našich najvýznamnejších obchodných partnerov, najmä Nemecka, ktoré sa v úvode tohto roka prepadlo do technickej recesie.

„V prípade, že bude táto recesia trvať dlhšie, či sa ukáže aj v iných európskych krajinách, dostane sa pod tlak aj výkon slovenského hospodárstva,“ uzavrel Horňák.

Domácnosti zreálnili spotrebu

To, že slabnúca domáca spotreba bude brániť zrýchleniu ekonomického rastu na Slovensku, si myslí aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.


Slovenské domácnosti po prekvapivo silnej spotrebe v závere roka, ktorá išla na úkor ich úspor, boli už v úvode roka nútené svoju spotrebu zreálniť, akceptovať rekordne vysoký rast cien a pokles svojich reálnych príjmov.


„A hoci sa v druhej polovici roka najskôr obnoví mierny rast reálnych príjmov, nevyhnutná korekcia rekordne nízkej miery úspor zo záveru minulého roka bude brániť masívnemu zotaveniu spotreby, ktorá by mala byť i naďalej nižšia ako v rovnakom období minulého roka,“ uviedol Koršňák.

Výhľad na rast HDP nemenia

Vývoj ekonomiky v úvode roka sa zásadnejšie nelíšil od očakávaní UniCredit Bank a tak zatiaľ nemenia ani svoj výhľad na celoročný rast HDP.

„Naďalej očakávame, že rast HDP sa v tomto roku zvoľní z minuloročných 1,7 % na 1 %. Smerom k záveru roka by sa však ekonomický rast mal predsa len postupne zotavovať, čo sa prejaví aj na zrýchlení medziročného rastu HDP v budúcom roku, podľa našich odhadov na 2,3 %,“ dodal Koršňák.


Počasie