• Dnes je: Streda 22. marca 2023 meniny má Beňadik

Čo je SWIFT ?

Čo je SWIFT ?

SWIFT sa používa na prenos informácií o platbách, ako sú napríklad informácie o menách, sumách, dátach a časoch platby, účtoch platby a jedinečných identifikačných kódoch pre jednotlivé banky.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication = Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu ) je medzinárodný bankový komunikačný systém, ktorý umožňuje bezpečné a spoľahlivé prenosy finančných informácií medzi bankami po celom svete.

Systém funguje prostredníctvom jedinečných identifikačných kódov pre každú banku (SWIFT kód), ktoré sa používajú pri výmene informácií o platbách.

Týmto spôsobom umožňuje SWIFT jednoduchšie a rýchlejšie uskutočňovať medzinárodné finančné transakcie medzi bankami a ich klientmi.

SWIFT kódy slovenských bánk

• BNPASA - BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA (Cetelem)

• COBASKBX - COMMERZBANK Aktiengesellschaft

• CITISKBA - Citibank Europe plc

• EXSKSKBX - EXIMBANKA

• FIOZSKBA - Fio banka

• INGBSKBX - ING Bank N.V.

• JTBPSKBA - J&T BANKA

• KODBSKBX - KDB Bank Europe Ltd.

• KOMBSKBA - Komerční banka

• NBSB SK BX - Národná banka Slovenska

• OBKLSKBA - Oberbank AB

• POBNSKBA - Poštová banka

• KOMASK2X - Prima banka Slovensko

• BSLOSK22 - Privatbanka

• PRVASKBA - Prvá stavebná sporiteľňa

• GIBASKBX - Slovenská sporiteľňa

• TATRSKBX - Tatra banka

• UNCRSKBX - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

• SUBASKBX - Všeobecná úverová banka

• BREXSKBX - mBank S.A.

• KBSPSKBX - ČSOB stavebná sporiteľňa

• CEKOSKBX - Československá obchodná banka

SWIFT sa používa v bankovníctve a finančníctve po celom svete. Je to štandardný systém pre medzinárodnú komunikáciu medzi bankami a inštitúciami, ako sú napríklad investičné spoločnosti, brokerské spoločnosti a clearingové spoločnosti.

SWIFT sa používa na prenos informácií o platbách, ako sú napríklad informácie o menách, sumách, dátach a časoch platby, účtoch platby a jedinečných identifikačných kódoch pre jednotlivé banky. Tieto informácie sa používajú na kontrolu a realizáciu platieb a umožňujú bankám a inštitúciám spolupracovať pri riešení finančných transakcií.


SWIFT je nevyhnutný pre úspešné uskutočnenie mnohých medzinárodných finančných transakcií a jeho použitie je široko rozšírené po celom svete. Jeho spoľahlivosť a bezpečnosť robia z neho neoddeliteľnú súčasť medzinárodných finančných operácií.

Čo je SEPA ?

SEPA (Single Euro Payments Area) je medzinárodný platobný systém pre účely jednotnej úhrady a inkasa v Európskej únii a niektorých ďalších krajín. SEPA zjednodušuje a zefektívňuje proces prenosu peňazí medzi krajinami v rámci územia a umožňuje ľuďom a firiem využívať jednotný proces platieb aj pre medzinárodné transakcie, rovnako ako pre národné. SEPA zahŕňa všetky typy elektronických platieb, ako sú platby kartou, bankovými prevodmi a úhrady faktúr.Najčítanejšia najnovšia správa

Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

demokrati odsudili vyhrazky ruskeho velvyslanectva zilinka ma podla hegera preskumat ci nejde o trestny cin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.

Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu

Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.

„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.

Heger adresoval výzvu Žilinkovi

Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.


„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.

Jasný neúspech Ruska

„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.


Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.

Neprijateľné vyhrážanie sa

Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.

„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.

Vyhrážky o eskalácii konfliktu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.


„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.


Počasie