• Dnes je: Sobota 16. októbra 2021 meniny má Vladimíra

Pandémia COVID-19 je výsledkom klimatických zmien. Čína nemusí byť jediným ohniskom nových vírusov

Pandémia COVID-19 je výsledkom klimatických zmien. Čína nemusí byť jediným ohniskom nových vírusov

Vedci zdôraznili potrebu obmedziť rozširovanie mestských oblastí, poľnohospodárskej pôdy a poľovných revírov, aby sa znížil kontakt medzi voľne žijúcimi zvieratami a ľuďmi.

Globálne emisie skleníkových plynov spôsobili, že južná Čína sa stala centrom koronavírusov prenášaných netopiermi. V oblasti vyrastajú stále nové lesy, ktoré vyhovujú týmto malým cicavcom.

Nová štúdia ako prvá identifikovala mechanizmus, ktorý odhaľuje, akú úlohu zohráva klimatická zmena vo výskyte nového koronavírusu SARS-CoV-2. Ten spôsobil vo svete súčasnú pandémiu.

Štúdiu zverejnili v žurnále Science of the Total Environment.

Zmeny vegetácie

Analýza odhalila, že v provincii Jün-nan a okolitých oblastiach v Mjanmarsku a Laose za posledné storočie nastali rozsiahle zmeny v typoch vegetácie.

Klimatické zmeny, vrátane nárastu teplôt, slnečného žiarenia a atmosferického oxidu uhličitého, ktoré majú vplyv na vývoj rastlín a stromov, zmenili prirodzený habitat z tropických kríkov na tropické savany a listnaté lesy.


Vytvorilo sa tak vhodné prostredie pre mnoho druhov netopierov, ktoré žijú prevažne v lesoch.

Pôvod vírusu

Ako hovorí líder štúdie Robert Beyer z University of Cambridge, „pochopenie globálneho rozšírenia netopierov v dôsledku klimatickej zmeny môže byť dôležitý krok k nájdeniu pôvodu pandémie COVID-19“.

Na získanie týchto výsledkov vedci vytvorili mapu svetovej vegetácie spred sto rokov. Použili pritom záznamy o teplotách, zrážkach a oblačnosti.


Následne využili informácie o typoch vegetácie, ktoré potrebujú jednotlivé druhy netopierov. Zistili tak, aké bolo rozšírenie týchto zvierat na začiatku 20. storočia.


Čo nám lockdown vzal: Návrat do normálu môže byť náročný pre dospelých, deti aj zvieratá, tvrdí psychologička


Výsledky porovnali so súčasným stavom a odhalili, ako sa zmenil počet rôznych druhov na celej planéte v dôsledku klimatickej zmeny.

Dopad zmien na netopiere

Netopiere sú nositeľmi približne 3 000 rôznych druhov koronavírusov, pričom každý druh netopiera prenáša približne 2,7 typu koronavírusu. Väčšina z nich nemá žiadne symptómy.

Po tom, ako klíma zmenila habitaty, niektoré druhy opustili určité oblasti a presunuli sa do iných. Vírusy si zobrali so sebou.


„Zmenilo to prítomnosť vírusov v iných oblastiach a zároveň umožnilo interakciu medzi jednotlivými zvieratami a vírusmi. Výsledkom je vznik a prenos oveľa agresívnejších vírusov,“ vysvetlil Beyer.


Zvýšený výskyt rôznych druhov netopierov v určitom regióne v dôsledku klimatickej zmeny zvyšuje pravdepodobnosť vzniku a prenosu škodlivejších koronavírusov na človeka.

Prenos na človeka

Väčšina koronavírusov nemôže prejsť z netopiera na ľudí. No poznáme niekoľko druhov týchto vírusov, ktorým sa to už podarilo.


Medzi nimi sú aj tri, ktoré sú pre človeka smrteľné: ťažký akútny respiračný syndróm (SARS), blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS) a SARS-CoV-2.


Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy


Odborníci uviedli, že sledovaný región, ktorý sa stal akýmsi centrom netopierov v dôsledku klimatickej zmeny, je zároveň domovom pre šupinavce.

Z netopierov prešiel SARS-CoV-2 práve na tieto zvieratá, ktoré sa následne dostali na trh v čínskom meste Wu-chan a napokon sa ním infikovali ľudia.

Úloha politikov

Spoluautorka štúdie Andrea Manica vyhlásila, že politici musia konať a znížiť zdravotné riziká pre ľudí vyplývajúce zo zmeny klímy. Poučiť by sa podľa nej mali práve z pandémie COVID-19, ktorá spôsobila „obrovské sociálne a ekonomické škody“.


„Skutočnosť, že klimatická zmena urýchľuje prenos patogénov z voľne žijúcich zvierat na ľudí, by mala byť naliehavým budíčkom na zredukovanie globálnych emisií,“ dodal Camilo Mora z University of Hawai?i.

Vedci zdôraznili potrebu obmedziť rozširovanie mestských oblastí, poľnohospodárskej pôdy a poľovných revírov, aby sa znížil kontakt medzi voľne žijúcimi zvieratami a ľuďmi.


Štúdia ukázala, že za uplynulé storočie zapríčinila klimatická zmena aj nárast rôznych druhov netopierov v regiónoch v Strednej Afrike a rôznych oblastiach Strednej a Južnej Ameriky.


Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Najčastejšie otázky o očkovaní proti COVID-19. Kedy na mňa príde rad a môžem vakcíny kombinovať?

Všetko o vakcínach proti COVID-19. Ktorá je najúčinnejšia a aké sú ich nežiaduce účinky?

Koronavírus bude hýbať svetom aj v novom roku, sociológ však očakáva postupnú stabilizáciu

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie