• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Kto boli Banderovci ? (Video)

Kto boli Banderovci ? (Video)

Stepan Bandera je pre mnohých Ukrajincov považovaný za národného hrdinu, pretože bojoval za nezávislosť Ukrajiny a bol aktívnym bojovníkom proti sovietskej nadvláde.

Banderovci sú extremistické skupiny, ktoré vznikli v Ukrajine v 20. storočí a ktoré sa hlásia k ideológii Stepana Bandery, ukrajinského nacionalistického vodcu z obdobia druhej svetovej vojny.

Tieto skupiny sa preslávili násilnými činmi, vrátane teroru proti civilistom a útokov na iné národnosti na Ukrajine.

Banderovci sa stali súčasťou konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom v súvislosti s anexiou Krymu a konfliktom v Donbase. Ich prítomnosť vyvoláva vážne obavy o stability a bezpečnosť regiónu.

V súčasnosti sú banderovci považovaní za extremistické skupiny a ich činnosť je v mnohých krajinách zakázaná. Ukrajinská vláda však neustále bojuje proti ich prítomnosti v krajine a snaží sa bojovať proti ich vplyvu a činnosti.


Je dôležité zdôrazniť, že tieto skupiny nereprezentujú Ukrajincov ako celok a ich násilné činy sú odmietané väčšinou ukrajinskej spoločnosti.

Kto bol Stepan Bandera ?

Stepan Bandera bol ukrajinský politický a nacionalistický vodca, ktorý žil v 20. storočí. Bol jedným z hlavných predstaviteľov ukrajinského nacionalizmu a bol aktívnym bojovníkom za nezávislosť Ukrajiny.


Bandera sa narodil v rodine ukrajinských roľníkov v oblasti Galície v dnešnej Poľskej republike v 1909. Ako mladý muž sa zapojil do ukrajinského nacionalistického hnutia a bol známy svojimi radikálnymi názormi. V 30. a 40. rokoch minulého storočia viedol boj proti sovietskej vláde v Ukrajine a v roku 1941 sa stal predsedom Ukrajinského nacionalistického povstaleckého hnutia.


Po druhej svetovej vojne sa Bandera snažil o vytvorenie nezávislého Ukrajinského štátu, ale jeho snahy boli prerušené sovietskym zásahom. Bandera bol v roku 1959 zavraždený sovietskym agentom.

Bandera je dodnes kontroverznou postavou na Ukrajine a jeho dedičstvo sa stále vyvoláva v diskusiách o nacionalizme a historickom vývoji Ukrajiny. Mnoho Ukrajincov ho považuje za národného hrdinu, zatiaľ čo iní ho kritizujú za jeho extrémistické názory a násilné činy.


Bandera je na Ukrajine stále kontroverznou historickou postavou. V roku 2010 mu vtedajší prezident Viktor Juščenko udelil štatút ukrajinského národného hrdinu, ten mu však jeho nástupca Viktor Janukovyč odobral.

Bol Bandera hrdina ?

Stepan Bandera je pre mnohých Ukrajincov považovaný za národného hrdinu, pretože bojoval za nezávislosť Ukrajiny a bol aktívnym bojovníkom proti sovietskej nadvláde. Avšak, iní ho kritizujú za jeho radikálne názory a násilné činy, ktoré páchal voči civilistom, vrátane iných národností na Ukrajine.


Bandera je dodnes kontroverznou postavou a jeho legenda sa stále vyvoláva v diskusiách o nacionalizme a historickom vývoji Ukrajiny. Jeho prístup k násiliu a jeho extrémistické názory nezodpovedajú dnešným medzinárodným štandardom a hodnotám a preto jeho úloha v histórii Ukrajiny stále vyvoláva vážne obavy.


Je dôležité zdôrazniť, že násilie a extrémizmus nikdy nie sú akceptovateľné a nemôžu byť opodstatnené ako prostriedok na dosiahnutie politických cieľov. Je nevyhnutné, aby sa všetky konflikty riešili mierovými prostriedkami a dodržiavali sa medzinárodné právne normy.


Banderovci (2010 Český dokument)
Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie