• Dnes je: Piatok 24. marca 2023 meniny má Gabriel

Kto boli Banderovci ? (Video)

Kto boli Banderovci ? (Video)

Stepan Bandera je pre mnohých Ukrajincov považovaný za národného hrdinu, pretože bojoval za nezávislosť Ukrajiny a bol aktívnym bojovníkom proti sovietskej nadvláde.

Banderovci sú extremistické skupiny, ktoré vznikli v Ukrajine v 20. storočí a ktoré sa hlásia k ideológii Stepana Bandery, ukrajinského nacionalistického vodcu z obdobia druhej svetovej vojny.

Tieto skupiny sa preslávili násilnými činmi, vrátane teroru proti civilistom a útokov na iné národnosti na Ukrajine.

Banderovci sa stali súčasťou konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom v súvislosti s anexiou Krymu a konfliktom v Donbase. Ich prítomnosť vyvoláva vážne obavy o stability a bezpečnosť regiónu.

V súčasnosti sú banderovci považovaní za extremistické skupiny a ich činnosť je v mnohých krajinách zakázaná. Ukrajinská vláda však neustále bojuje proti ich prítomnosti v krajine a snaží sa bojovať proti ich vplyvu a činnosti.


Je dôležité zdôrazniť, že tieto skupiny nereprezentujú Ukrajincov ako celok a ich násilné činy sú odmietané väčšinou ukrajinskej spoločnosti.

Kto bol Stepan Bandera ?

Stepan Bandera bol ukrajinský politický a nacionalistický vodca, ktorý žil v 20. storočí. Bol jedným z hlavných predstaviteľov ukrajinského nacionalizmu a bol aktívnym bojovníkom za nezávislosť Ukrajiny.


Bandera sa narodil v rodine ukrajinských roľníkov v oblasti Galície v dnešnej Poľskej republike v 1909. Ako mladý muž sa zapojil do ukrajinského nacionalistického hnutia a bol známy svojimi radikálnymi názormi. V 30. a 40. rokoch minulého storočia viedol boj proti sovietskej vláde v Ukrajine a v roku 1941 sa stal predsedom Ukrajinského nacionalistického povstaleckého hnutia.


Po druhej svetovej vojne sa Bandera snažil o vytvorenie nezávislého Ukrajinského štátu, ale jeho snahy boli prerušené sovietskym zásahom. Bandera bol v roku 1959 zavraždený sovietskym agentom.

Bandera je dodnes kontroverznou postavou na Ukrajine a jeho dedičstvo sa stále vyvoláva v diskusiách o nacionalizme a historickom vývoji Ukrajiny. Mnoho Ukrajincov ho považuje za národného hrdinu, zatiaľ čo iní ho kritizujú za jeho extrémistické názory a násilné činy.


Bandera je na Ukrajine stále kontroverznou historickou postavou. V roku 2010 mu vtedajší prezident Viktor Juščenko udelil štatút ukrajinského národného hrdinu, ten mu však jeho nástupca Viktor Janukovyč odobral.

Bol Bandera hrdina ?

Stepan Bandera je pre mnohých Ukrajincov považovaný za národného hrdinu, pretože bojoval za nezávislosť Ukrajiny a bol aktívnym bojovníkom proti sovietskej nadvláde. Avšak, iní ho kritizujú za jeho radikálne názory a násilné činy, ktoré páchal voči civilistom, vrátane iných národností na Ukrajine.


Bandera je dodnes kontroverznou postavou a jeho legenda sa stále vyvoláva v diskusiách o nacionalizme a historickom vývoji Ukrajiny. Jeho prístup k násiliu a jeho extrémistické názory nezodpovedajú dnešným medzinárodným štandardom a hodnotám a preto jeho úloha v histórii Ukrajiny stále vyvoláva vážne obavy.


Je dôležité zdôrazniť, že násilie a extrémizmus nikdy nie sú akceptovateľné a nemôžu byť opodstatnené ako prostriedok na dosiahnutie politických cieľov. Je nevyhnutné, aby sa všetky konflikty riešili mierovými prostriedkami a dodržiavali sa medzinárodné právne normy.


Banderovci (2010 Český dokument)
Najčítanejšia najnovšia správa

Policajný funkcionár ukrýval svojho hľadaného príbuzného, vo funkcii končí

policajny funkcionar ukryval svojho hladaneho pribuzneho vo funkcii konci

24.3.2023 (SITA.sk) - Zástupca Okresného riaditeľa Policajného zboru v Pezinku Michal P. ukrýval osobu v pátraní, s ktorou bol v príbuzenskom vzťahu. Ako informuje televízia Joj na portáli noviny.sk, ide o odsúdeného Júliusa Kakaša. Ten figuroval v kauze krádeže kamiónov organizovanou zločineckou skupinou sýkorovcov.

Policajní pátrači podľa TV Joj zadržali Kakaša v dome písanom na uvedeného policajného funkcionára v Pezinku.

„Prezídium Policajného zboru pre JOJ 24 uviedlo, že policajný funkcionár z pezinskej polície končí na svojej funkcii a prípad je už vo vyšetrovaní Úradu inšpekčnej služby," uviedla televízia.

Kakaš sa podľa TV Joj so svojimi šoférmi podieľal na odvoze kamiónov z objektu spoločnosti CD Trade v Malých Bieliciach pri Partizánskom do areálu svojej firmy vo Veľkom Bieli.

„V roku 2010 sa u neho našli dva z ukradnutých kamiónov s novými značkami a sfalšovanými dokladmi. Jedno z vozidiel Július Kakaš používal za odmenu na skutku," dodala televízia.


Počasie