Stepan Bandera je pre mnohých Ukrajincov považovaný za národného hrdinu, pretože bojoval za nezávislosť Ukrajiny a bol aktívnym bojovníkom proti sovietskej nadvláde.
Kto boli Banderovci ? (Video)

Banderovci sú extremistické skupiny, ktoré vznikli v Ukrajine v 20. storočí a ktoré sa hlásia k ideológii Stepana Bandery, ukrajinského nacionalistického vodcu z obdobia druhej svetovej vojny.
Tieto skupiny sa preslávili násilnými činmi, vrátane teroru proti civilistom a útokov na iné národnosti na Ukrajine.
Banderovci sa stali súčasťou konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom v súvislosti s anexiou Krymu a konfliktom v Donbase. Ich prítomnosť vyvoláva vážne obavy o stability a bezpečnosť regiónu.
V súčasnosti sú banderovci považovaní za extremistické skupiny a ich činnosť je v mnohých krajinách zakázaná. Ukrajinská vláda však neustále bojuje proti ich prítomnosti v krajine a snaží sa bojovať proti ich vplyvu a činnosti.
Je dôležité zdôrazniť, že tieto skupiny nereprezentujú Ukrajincov ako celok a ich násilné činy sú odmietané väčšinou ukrajinskej spoločnosti.
Kto bol Stepan Bandera ?
Stepan Bandera bol ukrajinský politický a nacionalistický vodca, ktorý žil v 20. storočí. Bol jedným z hlavných predstaviteľov ukrajinského nacionalizmu a bol aktívnym bojovníkom za nezávislosť Ukrajiny.
Bandera sa narodil v rodine ukrajinských roľníkov v oblasti Galície v dnešnej Poľskej republike v 1909. Ako mladý muž sa zapojil do ukrajinského nacionalistického hnutia a bol známy svojimi radikálnymi názormi. V 30. a 40. rokoch minulého storočia viedol boj proti sovietskej vláde v Ukrajine a v roku 1941 sa stal predsedom Ukrajinského nacionalistického povstaleckého hnutia.
Po druhej svetovej vojne sa Bandera snažil o vytvorenie nezávislého Ukrajinského štátu, ale jeho snahy boli prerušené sovietskym zásahom. Bandera bol v roku 1959 zavraždený sovietskym agentom.
Bandera je dodnes kontroverznou postavou na Ukrajine a jeho dedičstvo sa stále vyvoláva v diskusiách o nacionalizme a historickom vývoji Ukrajiny. Mnoho Ukrajincov ho považuje za národného hrdinu, zatiaľ čo iní ho kritizujú za jeho extrémistické názory a násilné činy.
Bandera je na Ukrajine stále kontroverznou historickou postavou. V roku 2010 mu vtedajší prezident Viktor Juščenko udelil štatút ukrajinského národného hrdinu, ten mu však jeho nástupca Viktor Janukovyč odobral.
Bol Bandera hrdina ?
Stepan Bandera je pre mnohých Ukrajincov považovaný za národného hrdinu, pretože bojoval za nezávislosť Ukrajiny a bol aktívnym bojovníkom proti sovietskej nadvláde. Avšak, iní ho kritizujú za jeho radikálne názory a násilné činy, ktoré páchal voči civilistom, vrátane iných národností na Ukrajine.
Bandera je dodnes kontroverznou postavou a jeho legenda sa stále vyvoláva v diskusiách o nacionalizme a historickom vývoji Ukrajiny. Jeho prístup k násiliu a jeho extrémistické názory nezodpovedajú dnešným medzinárodným štandardom a hodnotám a preto jeho úloha v histórii Ukrajiny stále vyvoláva vážne obavy.
Je dôležité zdôrazniť, že násilie a extrémizmus nikdy nie sú akceptovateľné a nemôžu byť opodstatnené ako prostriedok na dosiahnutie politických cieľov. Je nevyhnutné, aby sa všetky konflikty riešili mierovými prostriedkami a dodržiavali sa medzinárodné právne normy.
Banderovci (2010 Český dokument)
Najčítanejšia najnovšia správa
Policajný funkcionár ukrýval svojho hľadaného príbuzného, vo funkcii končí

24.3.2023 (SITA.sk) - Zástupca Okresného riaditeľa Policajného zboru v Pezinku Michal P. ukrýval osobu v pátraní, s ktorou bol v príbuzenskom vzťahu. Ako informuje televízia Joj na portáli noviny.sk, ide o odsúdeného Júliusa Kakaša. Ten figuroval v kauze krádeže kamiónov organizovanou zločineckou skupinou sýkorovcov.
Policajní pátrači podľa TV Joj zadržali Kakaša v dome písanom na uvedeného policajného funkcionára v Pezinku.
„Prezídium Policajného zboru pre JOJ 24 uviedlo, že policajný funkcionár z pezinskej polície končí na svojej funkcii a prípad je už vo vyšetrovaní Úradu inšpekčnej služby," uviedla televízia.
Kakaš sa podľa TV Joj so svojimi šoférmi podieľal na odvoze kamiónov z objektu spoločnosti CD Trade v Malých Bieliciach pri Partizánskom do areálu svojej firmy vo Veľkom Bieli.
„V roku 2010 sa u neho našli dva z ukradnutých kamiónov s novými značkami a sfalšovanými dokladmi. Jedno z vozidiel Július Kakaš používal za odmenu na skutku," dodala televízia.