• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Čo je košer (kosher) ?

Čo je košer (kosher) ?

Košer potraviny sú tiež často žiadané a hľadané aj tými, ktorí nepraktikujú židovskú vieru, napríklad kvôli ich prísnej kontrole a čistote.

Košer (tiež kosher) je hebrejský výraz používaný k popisu potravín, ktoré sú v súlade s židovskými náboženskými zákonmi, známymi ako halacha. Tieto zákony určujú, aké potraviny sú povolené na konzumáciu a ako majú byť prichystané, aby boli považované za košer.

Podľa židovských zákonov sú niektoré zvieratá, ako prasa, králik alebo hmyz, zakázané, zatiaľ čo iné zvieratá, ako dobytok alebo hydina, sú povolené iba v prípade, že boli zabité a spracované špeciálnym spôsobom. Okrem toho existujú pravidlá pre oddelenie mliečnych a mäsových výrobkov, ako je napríklad zakázané jesť mäso a mliečne výrobky súčasne.

Košer potraviny sú dôležité pre židovskú komunitu, ktorá sa riadi týmito zákonmi pri výbere potravín a príprave jedál. Košer potraviny sú tiež často žiadané a hľadané aj tými, ktorí nepraktikujú židovskú vieru, napríklad kvôli ich prísnej kontrole a čistote.

Halacha je súbor židovských náboženských zákonov a predpisov, ktoré sa týkajú nielen rituálneho a etického správania, ale aj praktických záležitostí každodenného života, ako je napríklad stravovanie, obliekanie či spoločenské zvyklosti.


Halacha predpisuje pravidlá a postupy pre každý aspekt života židovskej komunity. Snaží sa zabezpečiť, aby každá časť života bola podrobená náboženským pravidlám a aby boli zachované tradície a hodnoty, ktoré sú pre židovskú komunitu dôležité. Napríklad v oblasti stravovania predpisuje, ktoré potraviny sú povolené (košer) a ktoré sú zakázané (treifa), ako majú byť pripravené a konzumované. Halacha tiež určuje pravidlá pre modlitby, svadby, rozvod, sviatky a mnoho ďalších záležitostí.

Výklad a aplikácia halachy sa vykonáva prostredníctvom učení a diskusií učiteľov a učeníkov, ktorí sa nazývajú rabíni. V rôznych prúdoch judaizmu môžu byť halachické predpisy interpretované a aplikované odlišným spôsobom, ale všeobecne platí, že halacha má veľký vplyv na život a správanie Židov po celom svete.Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie