• Dnes je: Sobota 18. septembra 2021 meniny má Eugénia

Všetko o vakcínach proti COVID-19. Ktorá je najúčinnejšia a aké sú ich nežiaduce účinky?

Všetko o vakcínach proti COVID-19. Ktorá je najúčinnejšia a aké sú ich nežiaduce účinky?

Vakcíny od rôznych spoločností majú odlišné vlastnosti, musia sa inou formou skladovať aj očkovať.

Európska lieková agentúra (EMA) v stredu odporučila udelenie podmienečnej registrácie pre ďalšiu vakcínu na prevenciu ochorenia COVID-19. Ide o vakcínu spoločnosti Moderna, ktorá sa tak po tej od spoločností Pfizer a BioNTech stane druhou dostupnou na Slovensku.

Ministerstvo zdravotníctva SR eviduje už viac ako 11-tisíc požiadaviek o očkovanie. V prvej várke k nám 26. decembra 2020 dorazilo 10-tisíc dávok od spoločností Pfizer a BioNTech. Začiatkom tohto týždňa máme obdržať ďalšiu zásielku 76-tisíc dávok.

Doteraz si však žiadosť o očkovanie mohli požiadať len osoby, ktoré diagnostikujú, liečia alebo inak priamo a nepriamo zabezpečujú starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 alebo ohrozené skupiny obyvateľov.

Ako vakcíny fungujú

Vakcíny od rôznych spoločností majú odlišné vlastnosti, musia sa inou formou skladovať aj očkovať. Niektoré sú účinnejšie než iné a majú aj rôzne nežiaduce účinky. Zásadný rozdiel je najmä v tom, akým spôsobom vakcíny fungujú.

Aktuálne je „v hre“ 13 vakcín, ktoré sa úspešne dostali do tretej fázy klinického skúšania. Všetky sú aplikujú do svalu pomocou injekcie. Predpokladaný požadovaný počet dávok sú dve podania s výnimkou dvoch vakcín, kde by mala stačiť jedna dávka.


„Štyri vakcíny sú založené na báze vírusového vektora, štyri na báze inaktivácie vírusu, dve vakcíny na báze molekuly RNA, ďalšie dve na báze proteínu vírusu a jedna na báze vírusu podobných častíc,“ uvádza Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na svojich stránkach.

Zatiaľ tri pre EÚ

Ich mechanizmus je však vždy založený na navodení imunitnej odpovede voči vírusu SARS-CoV-2. V Európskej únii (EÚ) budeme mať s najväčšou pravedepodobnosťou zatiaľ v obehu tri vakcíny, okrem tých od spoločností Pfizer a Moderna aj očkovaciu látku od AstraZeneca.

Európa možno bude používať ďalšiu vakcínu proti koronavírusu, schválila ju lieková agentúra


Vakcína BNT162b2 (Pfizer a BioNTech) je založená na prítomnosti mRNA, rovnako ako vakcína mRNA-1273 od spoločnosti Moderna. Ich úlohou je pripraviť ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2.


COVID-19 vakcína AZD 1222 od výrobcu AstraZeneca, ktorá vznikla v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, využíva modifikovaný adenovírusový vektor ako nosič génu, ktorý slúži na cielené dopravenie génu do buniek.

Pfizer a BioNTech

Klinické skúšanie dokázalo, že vakcína Cood firiem Pfizer a BioNTech znížila počet symptomatických prípadov COVID-19 o 95 percent a táto účinnosť sa potvrdila aj u účastníkov, u ktorých je vyššie riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.


Išlo o pacientov s astmou, chronickým ochorením pľúc, diabetom, vysokým krvným tlakom a obezitou. Vysoká účinnosť bola potvrdená bez ohľadu na pohlavie či rasovú alebo etnickú príslušnosť.


Vakcína Comirnaty sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup medzi dávkami je 21 dní. Najčastejšie nežiaduce účinky sú zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.

Moderna

Vakcína od spoločnosti Moderna má účinnosť 94,1 percenta. U účastníkov, u ktorých je vyššie riziko závažného priebehu koronavírusu, vrátane pacientov s chronickým ochorením pľúc, ochoreniami srdca či pečene, obezitou, diabetom a HIV, sa preukázala účinnosť 90,9 percenta.


Vysoká účinnosť bola potvrdená bez ohľadu na pohlavie či rasovú alebo etnickú príslušnosť. Vakcína sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup medzi dávkami je 28 dní. Je určená pre dospelých nad 18 rokov.

Najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní sú zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, napuchnuté alebo citlivé uzliny v podpazuší, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica, horúčka, nevoľnosť a zvracanie.

AstraZeneca a Oxfordská univerzita

Britská očkovacia látka je účinná približne na 70 percent, pričom nezáleží na pohlaví, rase či etnickej príslušnosti. Účinnosť u pacientov s rizikom horšieho priebehu ochorenia nie je z dostupných zdrojov známa.


Vakcína od AstraZeneca sa očkuje od 18 rokov v dvoch dávkach do nadlaktia. Druhá injekcia sa môže podať medzi štvrtým a dvanástym týždňom po prvej injekcii. Najčastejšie nežiaduce účinky sú mierne až stredne závažné.


Patrí medzi ne citlivosť, bolesť, pocit tepla, začervenanie, svrbenie, opuch alebo podliatiny v mieste podania injekcie, ďalej pocit únavy, zimnica alebo horúčka, nevolnosť a bolesti hlavy, kĺbov či svalov.

Slovenské reálie

Večer 6. januára bolo na Slovensku proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných 10 751 ľudí, záujem o vakcináciu je stále veľký. V tejto chvíli vakcinačné centrá očkujú skupiny obyvateľov podľa schválenej Národnej stratégie očkovania.


„Za január má postupne prísť na Slovensko 208-tisíc dávok vakcíny Comirnaty a predpokladá sa dovoz aj 11-tisíc pilotných dávok od firmy Moderna. Dúfam, že príde aj vakcína od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Prvá dodávka vakcíny od spoločnosti Moderna v počte päťtisíc dávok by mala prísť na Slovensko v pondelok 11. januára 2021. Následne sa začne očkovať aj touto vakcínou. Ďalších šesťtisíc vakcín od tohto výrobcu sa očakáva 18. januára 2021.

Až päť vakcín z Číny

Na rovnakom princípe ako vyššie spomenuté vakcíny je založená aj tá od firmy Janssen-Cilag International (Belgicko), ktorá patrí pod americkú nadnárodnú spoločnosť Johnson & Johnson. Aj s touto spoločnosťou uzavrela EÚ zmluvu na dodanie vakcín.


Ďalšie zmluvy majú okrem firiem Pfizer-BioNTech (Nemecko/USA), Moderna (USA) a AstraZeneca (Veľká Británia) ešte Sanofi-GSK (Francúzsko) a CureVac (Nemecko). Francúzi majú problém s nízkou účinnosťou u starších pacientov, Nemci sa pýšia ľahkým skladovaním.


Schválenia sa zrejme čoskoro dočkajú aj spoločnosti Sinovac Biotech (Čína), Sinopharm (Čína), Bharat Biotech (India), CanSino Biological (Čína), Gamalejovo národné výskumné centrum (Rusko), Novavax (USA), Anhui Zhifei Longcom Biopharmaceutical (Čína), Medicago (Kanada). Jednu vakcínu vyvíja ešte aj Čínska akadémia vied. K tým sa však zrejme v Európe tak skoro nedostaneme.


Počasie