• Dnes je: Sobota 04. decembra 2021 meniny má Barbora

Nezvládli prípravu ani priebeh druhej vlny pandémie koronavírusu, kritizujú podnikatelia Matovičovu vládu aj Mikasa

Nezvládli prípravu ani priebeh druhej vlny pandémie koronavírusu, kritizujú podnikatelia Matovičovu vládu aj Mikasa

Osem z desiatich podnikateľov považuje pomoc zo strany štátu za pomalú a nedostatočnú a sedem z desiatich za neefektívnu.

15.12.2020 (Webnoviny.sk) - Vláda podľa podnikateľov nezvládla prípravu na druhú vlnu pandémie a rovnako nezvláda ani jej priebeh.

Ako ďalej vyplýva z decembrového prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), viac ako dve tretiny respondentov si myslia, že opatrenia hlavného hygienika sú nejasné, nejednoznačné a nezrozumiteľné.

Pomoc je pomalá a neefektívna

Osem z desiatich opýtaných podnikateľov považuje zároveň pomoc zo strany štátu za pomalú a nedostatočnú a sedem z desiatich za neefektívnu.

Podnikatelia ako reakciu na vývoj trhu a obmedzenia súvisiace s koronavírusom podľa prieskumu najmä obmedzili investície a nákup bežných tovarov a služieb a čerpali rezervy, ktoré si vytvorili v minulosti.

Ak sa rozhodli pre pomoc od štátu, najčastejšie išlo o kurzarbeit, dotáciu na nájomné alebo príspevok na náhradu mzdy zamestnanca vo výške 80 % avšak maximálne 1 100 eur mesačne.

Viac ako polovica podnikateľov o pomoc ani nepožiadala

"Až 62,4 % podnikateľov nevyužilo ani jednu z týchto foriem pomoci," upozorňuje aliancia.

Za hlavné dôvody, prečo sa podnikatelia rozhodli nepožiadať o pomoc štát, označili v prieskume fakt, že pomoc nepotrebujú, keďže im výrazne neklesli ich tržby, ďalej je to zložitosť systému a nízka úroveň poskytovanej pomoci.


Podnikatelia, ktorí využívajú niektorú z dotácií štátu, uviedli na základe svojich skúseností ako hlavný problém v systéme pomoci nízku úroveň poskytovanej pomoci, vysokú administratívnu náročnosť pri podávaní a spracovaní žiadosti a pomalé zvládnutie procesov na strane štátu.


Matovič konečne prehovoril: Zvláštny život covidový.

Opatrenia proti koronavírusu sa opäť sprísnili, Matovič preferoval lockdown s výnimkou (video)

Medzi Matovičom a Čaputovou sa začal otvorený konflikt. Eskaluje rýchlejšie ako medzi expremiérmi a hlavou štátu

Čaputová mala radšej priamo vyzvať Matoviča, aby odstúpil (komentár)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie