• Dnes je: Streda 22. marca 2023 meniny má Beňadik

Odstráňte si zubný kameň sami doma

Odstráňte si zubný kameň sami doma

Odstránenie zubného kameňa je dôležité pre zachovanie zdravých zubov a ďasien.

Zubný kameň je tvrdá, žltkastá alebo hnedastá usadenina, ktorá sa hromadí na zuboch a pod ďasnami. Vzniká ako dôsledok mineralizácie zubného plaku, ktorý sa tvorí na povrchu zubov, najmä v miestach, kde je obtiažne dostupná zubná kefka, ako napríklad medzi zubami alebo za stoličkami.

Keď sa zubný plak neodstraňuje pravidelným zubným čistením a zvyšuje sa jeho množstvo, môže sa mineralizovať a premeniť sa na zubný kameň. Tento kameň je tvrdší ako zubná sklovinu a neodstraňuje sa bežným zubným čistením. Ak sa zubný kameň neodstráni, môže to viesť k zápale ďasien a iným problémom s ústnou hygienou.

Zubný kameň sa prejavuje ako hrubá vrstva alebo malé kusy, ktoré sa môžu objaviť na zuboch, najmä pri zuboch spodnej čeľuste. Môže sa tiež objaviť na iných miestach, napríklad na vnútorných plochách zubov, kde je obtiažne dosiahnuť zubnou kefkou.

Odstránenie zubného kameňa je dôležité pre zachovanie zdravých zubov a ďasien.


Ak máte mierne množstvo zubného kameňa, existuje niekoľko spôsobov, ako ho odstrániť doma.


1. Použite zubnú nit alebo zubnú špáradlo: Ak máte len malé množstvo zubného kameňa, môžete sa ho pokúsiť odstrániť pomocou zubnej niti alebo zubnej špáradla. Oba tieto nástroje vám umožnia vyčistiť oblasti medzi zubami, kde sa môže hromadiť zubný kameň. Dôkladne prejdite cez každý zub a postupujte opatrne, aby ste nezranili ďasná.


2. Použite ústnu vodu: Ústna voda môže pomôcť odstrániť zvyšky zubného kameňa, ktoré sa hromadia v medzizubných priestoroch a na ťažko dostupných miestach v ústach. Ak nemáte ústnu vodu, môžete použiť aj jednoduchý roztok sódy bikarbóny a vody, ktorý môže pomôcť rozpúšťať zubný kameň.


3. Použite zubnú škrabku: Zahŕňa špeciálne nástroje, ktoré sú navrhnuté na odstránenie zubného kameňa. Tieto nástroje sú k dispozícii vo väčšine lekární a môžete ich použiť podľa pokynov v balení. Opäť, buďte opatrní, aby ste nezranili ďasná.


4. Použite domáce prípravky: Existuje niekoľko domácich prípravkov, ktoré môžu pomôcť odstrániť zubný kameň. Jedným z najbežnejších je zmes sódy bikarbóny a octu alebo citrónovej šťavy. Táto zmes môže pomôcť rozpúšťať zubný kameň a pomáhať pri jeho odstraňovaní.

Je dôležité si uvedomiť, že domáce odstraňovanie zubného kameňa môže byť náročnejšie a menej účinné ako odstránenie zubného kameňa u zubára. Ak máte pocit, že vám tento proces spôsobuje nepríjemné pocity alebo bolesť, je lepšie sa obrátiť na odborníka.Najčítanejšia najnovšia správa

Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

demokrati odsudili vyhrazky ruskeho velvyslanectva zilinka ma podla hegera preskumat ci nejde o trestny cin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.

Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu

Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.

„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.

Heger adresoval výzvu Žilinkovi

Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.


„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.

Jasný neúspech Ruska

„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.


Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.

Neprijateľné vyhrážanie sa

Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.

„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.

Vyhrážky o eskalácii konfliktu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.


„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.


Počasie