• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Michalovce pri monitorovaní ovzdušia využijú inovatívne technológie, naporúdzi majú aj SHMÚ

Michalovce pri monitorovaní ovzdušia využijú inovatívne technológie, naporúdzi majú aj SHMÚ

Okresné sídlo pod Vihorlatom sa síce nenachádza uprostred neslávne známeho východoslovenského priemyselného trojuholníka "Chemko, Chemlon, Bukóza", ale kvalitu ovzdušia vzhľadom na prevažujúce severozápadné vetry nepriaznivo ovplyvňujú aj vzdialenejšie zd

7.8.2023 (SITA.sk) - Radnica 35-tisícových Michaloviec si uvedomuje, že nevyhnutným a logickým prvým krokom pri zlepšovaní prevádzkovej, ekonomickej a zdravotnej pohody obyvateľov v tejto sfére je sofistikovaný monitoring kvality ovzdušia.

"Na začiatok hodláme využiť mobilnú monitorovaciu stanicu SHMÚ a plánujeme aj inštaláciu štyroch vlastných monitorovacích staníc," konkretizoval zástupca primátora Jozef Sokologorský.

Kumulatívny vplyv menších znečisťovateľov

Priamo v meste sa v súčasnosti nenachádza žiadna stacionárna stanica SHMÚ. Najbližšia je v Strážskom, predvlani jedna pribudla v Trebišove. Mobilné stanice využili na kontinuálne meranie dve samosprávy neďaleko srdca Zemplína – Nižný Hrušov a Hencovce.

Akoby v nadväznosti na spomenutú chemičku v Strážskom, ktorá počas svojej prevádzky patrila k najrelevantnejším znečisťovateľom v celom regióne, majú negatívny dopad, hoci dosť na diaľku, oba bloky uhoľnej elektrárne vo Vojanoch i prevádzka Slovenského plynárenského priemyslu vo Veľkých Kapušanoch.

Nezanedbateľný je však aj kumulatívny vplyv stredných a malých emitentov: najmä lokálnych kúrenísk, a to rodinných domov spotrebúvajúcich tuhé palivo, kotolní bytových hospodárstiev a tepelno-energetických a iných zariadení podnikateľských subjektov. V neposlednom rade k neblahému stavu prispieva intenzívna tranzitná autodoprava.

Budovanie inteligentného mesta

Zbierať dáta priamo z intravilánu Michaloviec pomôže projekt "Moderné technológie – SMART city" orientovaný aj na monitorovanie ovzdušia. Michalovce naň získali prostriedky od EÚ, čo korešponduje s ich členstvom v neformálnom združení Smart Cities Klub (SCK) už od septembra 2018.

Súčasťou agendy SCK totiž je viaczložková iniciatíva "Smart City Academy (SCA) – Zlepšenie kvality ovzdušia" spolufinancovaná z Kohézneho fondu Európskej únie v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Odborným garantom je SHMÚ.

Členstvo v SCK zabezpečuje samosprávam – vrátane michalovskej – pružnejší, efektívnejší a priamočiarejší prístup k poznatkom a overene funkčným riešeniam, aj zahraničným, pri budovaní inteligentných miest založených na zavádzaní inovatívnych technológií, nástrojov a opatrení.

Strategické umiestnenie modulov

V meste na Laborci pribudne avizované kvarteto strategicky umiestnených monitorovacích staníc na sídliskách, respektíve v lokalitách s potenciálnym ohrozením napríklad v podobe úniku čpavku: I. Vajanského ulica – individuálna bytová výstavba Pod Hrádkom a sídlisko Západ, II. Partizánska ulica – sídlisko SNP a Stráňany, III. ulice Hollého / Moskovská – sídlisko Východ, IV. ulice Štefánikova / Saleziánov – sídlisko Juh.

Moduly budú v stanovených intervaloch popri fyzikálnych veličinách typu teploty, vlhkosti, tlaku, svetelnosti a hluku vyhodnocovať úroveň prítomnosti prachových častíc PM10 a PM2,5, oxidu uhoľnatého, oxidu dusičného či ozónu a vo voliteľných intervaloch zasielať údaje do centrálneho systému. Z informácií vyplynie ucelený obraz o situácii a s využitím analýzy historických priebehov sledovaných parametrov bude možné robiť aj krátkodobú predikciu.

"Odporúčal by som užšiu spoluprácu a konzultáciu so SHMÚ, aby použité metodiky a získané dáta boli v porovnateľnej kvalite. Budú sa tak dať využiť na komparáciu v kontexte celého Slovenska. Do zadávanej dokumentácie by bolo vhodné zahrnúť podmienky na referenčné rámce daných senzorov," vyzval expert SCK Jaroslav Kacer.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie