• Dnes je: Pondelok 14. júna 2021 meniny má Vasil

Matovič: Ak niekto povie, že potrebujeme masívne očkovanie a nie masívne testovanie je pre mňa hlupák

Matovič: Ak niekto povie, že potrebujeme masívne očkovanie a nie masívne testovanie je pre mňa hlupák

Odborníkov kritizoval premiér Igor Matovič.

Podľa viacerých odborníkov vrátanie epidemiologičky z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského už plošné testovanie nie je efektívnou cestou.

Plošné celoslovenské testovanie nie je efektívny nástroj na spomalenie šírenia nákazy. Je veľmi náročné na organizáciu, vyžaduje zapojenie veľkého množstva zdravotníkov, ktorí sú potrební v nemocniciach, v ambulanciách a pri očkovaní.

V reakcii na plánované ďalšie kolo plošného testovania to uviedla epidemiologička Alexandra Bražinová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Prioritou by sa podľa nej malo stať čo najrýchlejšie očkovanie proti novému koronavírusu. Pripomenula, že ide o jedinú možnosť, ako spomaliť šírenie pandémie.


Plošné testovanie okrem toho so sebou prináša aj riziko šírenia infekcie, nakoľko sa pri čakaní na odber budú hromadiť ľudia a v situácii, kedy sa tu šíri nielen doterajší vírus, ale aj jeho oveľa infekčnejšia britská mutácia si naozaj akékoľvek zhromažďovanie ľudí nemôžeme dovoliť, upozornila Bražinová.

Jedna tretina ľudí bude zaočkovaná možno v júni

Ak niekto povie, že Slovensko potrebuje masívne očkovanie a nie masívne testovanie, tak to je pre mňa hlupák a nie odborník, keď veľmi dobre vie, že máme k dispozícii očkovacie látky len pre pár percent ľudí," poznamenal premiér. Ako dodal, jedna tretina ľudí bude zaočkovaná, ak všetko dobre pôjde, možno v júni. Podľa premiéra ide o "tancovanie na hroboch ľudí, ak niekto vytvára fiktívne riešenie, ktoré neexistuje.

Premiér doplnil, že sa bude stíhať očkovať všetko, čo Slovensku dodajú. "Ale klamať ľudí, že sa môžeme ísť masívne očkovať a nemusíme sa ísť masívne testovať, to nie je hodné človeka, ktorý vyštudoval vysokú školu. Týmto ľuďom nejde o pravdu, ale o politiku," povedal Matovič.

Inú cestu nevidím, uviedol Krajčí

Ak sa štát a samosprávy dokážu dohodnúť na organizácii plošného testovania, inú cestu, ako bojovať s vysoko infekčným vírusom, nevidím, dodal. Na názor, že je potrebné testovať v ohniskách, odpovedá, že Slovensko je už jedno veľké ohnisko.


Premiér Igor Matovič v pondelok oznámil, že výsledkom dohody kabinetu je organizácia celoplošného testovania, ktoré sa bude opakovať v okresoch až dovtedy, kým úroveň incidencie neklesne pod 0,5 percenta. Matovič avizoval, že pretestovanie sa má zrealizovať o necelé dva týždne, samosprávy v najpostihnutejších regiónoch zároveň vyzval, aby, pokiaľ majú na to kapacity, uskutočnili testovanie už najbližší víkend. Absolvovanie testu má byť podmienkou na uplatnenie si výnimky zo zákazu vychádzania vrátane cesty do práce či pobytu v prírode.

V celoplošnom testovaní na území celého Slovenska nevidí ani SaS zmysel. Naopak, je to podľa predsedu strany Richarda Sulíka mrhanie personálnymi, organizačnými a materiálnymi zdrojmi. Predbežne SaS súhlasí s plošným testovaním v najzamorenejších okresoch.

Testovanie je jedným z nástrojov riešenia pandémie

„Na tom, že testovanie je jedným z nástrojov riešenia pandémie, hoci to nie je ani všeliek, ani atómová bomba, sme sa zhodli všetci. Testovanie treba používať efektívne, účelne, tam, kde má najväčší dosah,“ uviedla Remišová.


Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) súhlasí s celoplošným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19, iba ak sa tým neohrozia kolabujúce nemocnice a vyťažený personál. Verí, že sa nájde model, ako spraviť. Uviedol to na sociálnej sieti.


„Testovanie je dobrý krok, ale nesmieme rezignovať na poctivejšie dodržiavanie zásad R-O-R a zníženej mobility, ráznejšiu kontrolu lockdownu, prísnejšiu kontrolu hraníc, ako aj zapojenie zamestnávateľov do testovania,“ povedal Šeliga.

Sulík a Matovič ako animovaný seriál

Koaličný konflikt vedú Matovič a Sulík na sociálnej sieti aj ako postavičky z kresleného seriálu rodiny Simpsonovcov. Po pondelkovej tlačovke, na ktorej premiér svojmu koaličnému partnerovi vyčítal, čo všetko spôsobil oneskoreným nákupom testov, Sulík reagoval zverejnením obrázku Barta Simpsona.


Ten na tabuľu píše, že sa na Igora nehnevá. O niekoľko hodín neskôr Matovič tiež odpovedal obrázkom Barta (akože Sulíka, pozn. red.), ktorý okrem iného píše: „Vraj testy mám kúpiť, aby ľudia nemreli, ale mne sa výhovorky zachceli…“.


Odkaz ministra hospodárstva Richarda Sulíka premiérovi Igorovi Matovičovi na sociálnej sieti. Foto: FB Richarda Sulíka

Premiér Igor Matovič takto reagoval na obrázok, ktorý zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti Richard Sulík. Foto: FB Igora Matoviča


Sociológ Milan Zeman zo Sociologického ústavu SAV považuje tento spôsob komunikácie za veľmi detinský.


„Niekedy sa môže použiť nejaká replika z filmu či rozprávky na oživenie, ale teraz to nie je vôbec vtipné vzhľadom na vážnosť situácie, kedy ani po zavedení lockdownu počty nakazených neklesajú,“ zdôvodnil Zeman.


Sociológ upozornil, že hazardovať s dôverou ľudí sa neoplatí, pretože tí nebudú rozlišovať, kto je hlavným vinníkom. Za vážne považuje, že konfrontácia premiéra a člena vlády naberá na obrátkach a nevidieť jej koniec.


„Nechcem hodnotiť mieru zavinenia pri nákupe antigénových testov, ale spôsob, ako sa celý problém dlhodobo prezentuje, podlamuje dôveru voči celej vláde,“ zhodnotil sociológ.

Slovenský príbeh nie je výnimkou

Český politológ a bývalý poradca českého prezidenta Václava Havla Jiří Pehe hovorí, že podobné problémy, ktoré zažíva vládna koalícia na Slovensku vidno v Českej republike, ale aj v iných krajinách, kde najsilnejšia strana vládnej koalície závisí na slabších partneroch.


„Fakticky sa v koalícii odohráva súboj, ktorý by sa normálne odohrával medzi opozíciou a vládou. V Českej republike je premiér Babiš konštantne v útoku proti sociálnej demokracii a tá naopak proti Babišovi. Vidno to aj v Poľsku, kde sa malý koaličný partner dostáva do sporu s Kaczyńským,“ priblížil Pehe.

Vedci z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied nepovažujú celoplošné testovanie antigénovými testami za správny krok

Koronavírus bude hýbať svetom aj v novom roku, sociológ však očakáva postupnú stabilizáciu

Viliam Dobiáš: Silné slová o COVID-19 a očkovaní (video)

Celoplošné testovanie je zbytočné mrhanie zdrojmi. Narušilo výpovednosť PCR testov, hovorí epidemiologička


Počasie