• Dnes je: Nedeľa 28. novembra 2021 meniny má Henrieta

Vedci z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied nepovažujú celoplošné testovanie antigénovými testami za správny krok

Vedci z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied nepovažujú celoplošné testovanie antigénovými testami za správny krok

Celoplošné testovanie je zbytočné mrhanie zdrojmi

Epidemiologička Alexandra Bražinová, biochemik Pavol Čekan a ani virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied nepovažujú celoplošné testovanie antigénovými testami na území celého Slovenska, ktoré v pondelok avizoval premiér Igor Matovič za správny krok.

Bražinová zdôraznila, že nie je za celoplošné celoslovenské testovanie. Odôvodňuje to tým, že negatíva spojené s takýmto testovaním prevažujú nad benefitmi jednorazového zachytenia veľkého počtu infikovaných.

„Táto pandémia vyžaduje komplexné riadenie. Nie je to záležitosť len epidemiológov, ale odborníkov na školstvo, financie, ľudské správanie a mnohé ďalšie aspekty spoločnosti. Dôležité je spoločne stanoviť rozumný dlhodobý plán a ním sa riadiť,“ myslí si Bražinová.


Jedným dychom tiež dodáva, že ak chceme efektívne používať zdroje, ktoré ako krajina máme k dispozícii, či už finančné alebo ľudské, tak by sme sa mali riadiť odborníkmi. Tí majú na to dostatočné skúsenosti a vedomosti.

Problémom je britský variant nového koronavírusu

Čekan poukázal v tejto súvislosti na testovania, ktoré sa počas uplynulého víkendu realizovali v Košiciach, Nitre a v Púchove. Podľa jeho slov jeho výsledky ukázali na regionálne rozdiely pozitivity v rámci Slovenska. Problémom je podľa neho britský variant nového koronavírusu. Uviedol, že podľa vedcov z Veľkej Británie je tento typ infekčnejší až o 70 percent.


Zmysel tak vidí v testovaní v niektorých regiónoch. Poukázal aj na to, že existujú štúdie, ktoré hovoria o tom, že testovanie v intervale troch či štyroch dní odhalí prípadnú falošnú negativitu testov.


Zmysel tak isto vidí v testovaní vo veľkých prevádzkach, kde sa dajú dodržať veľké rozstupy a kde je vyššia šanca eliminovať prípadnú infekciu. Pochybnosti v ňom vzbudilo aj to, že aktuálne je zima, testovať sa preto musí v interiéri, kde sa kúri.

V celoplošnom testovaní na území celého Slovenska nevidí ani SaS zmysel. Naopak, je to podľa predsedu strany Richarda Sulíka mrhanie personálnymi, organizačnými a materiálnymi zdrojmi. Predbežne SaS súhlasí s plošným testovaním v najzamorenejších okresoch.

Konkrétny návrh celoplošného testovania

Konkrétny návrh riešenia organizácie celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 ešte premiér Igor Matovič s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím nepredložili.

„Na tom, že testovanie je jedným z nástrojov riešenia pandémie, hoci to nie je ani všeliek, ani atómová bomba, sme sa zhodli všetci. Testovanie treba používať efektívne, účelne, tam, kde má najväčší dosah,“ uviedla Remišová.


Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) súhlasí s celoplošným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19, iba ak sa tým neohrozia kolabujúce nemocnice a vyťažený personál. Verí, že sa nájde model, ako spraviť. Uviedol to na sociálnej sieti.


„Testovanie je dobrý krok, ale nesmieme rezignovať na poctivejšie dodržiavanie zásad R-O-R a zníženej mobility, ráznejšiu kontrolu lockdownu, prísnejšiu kontrolu hraníc, ako aj zapojenie zamestnávateľov do testovania,“ povedal Šeliga.

Ak si myslíš, že očkovanie spôsobuje autizmus, naletel si najslávnejšiemu mýtu o očkovaní (video)

Celoplošné testovanie je zbytočné mrhanie zdrojmi. Narušilo výpovednosť PCR testov, hovorí epidemiologička

Má ďalšie celoplošné testovanie zmysel? Biochemik Čekan ponúka nové riešenie

Otázky a odpovede: O novom anglickom variante vírusu SARS-CoV-2 s mutáciou na Slovensku

Koronavírus bude hýbať svetom aj v novom roku, sociológ však očakáva postupnú stabilizáciu

Viliam Dobiáš: Silné slová o COVID-19 a očkovaní (video)


Počasie