• Dnes je: Utorok 06. júna 2023 meniny má Norbert

Strata vlasov. Čo ju spôsobuje a ako ju zastaviť?

Strata vlasov. Čo ju spôsobuje a ako ju zastaviť?

Výživové nedostatky môžu byť koreňom problému a ich odstránenie môže pomôcť pri regenerácii vlasov.

Strata vlasov, alebo alopecia, je stav, pri ktorom dochádza k nadmernému vypadávaniu vlasov. Existuje mnoho rôznych príčin vypadávania vlasov, vrátane genetických faktorov, hormonálnych nerovnováh, zdravotných problémov, stresu a výživových nedostatkov.

Medzi najčastejšie príčiny straty vlasov patria androgénna alopécia (úbytok vlasov spôsobený hormónmi), autoimunitné ochorenia, infekcie vlasových folikulov, chemoterapia a niektoré lieky.

Aby sme zastavili stratu vlasov, musíme sa snažiť identifikovať jej príčinu. Ak ide o genetickú predispozíciu, možno budeme musieť prijať opatrenia, ktoré zlepšia zdravie vlasov, ako sú napríklad použitie špeciálnych výživových doplnkov alebo šampónov s obsahom vitamínov a minerálov pre zdravie vlasov.

Ak je príčinou stratu vlasov hormonálna nerovnováha, môže byť potrebná liečba hormónmi alebo iné formy liečby na reguláciu hormónov. Autoimunitné ochorenia a infekcie vlasových folikulov si môžu vyžadovať lieky na zmiernenie zápalu a podporu rastu vlasov.


Výživové nedostatky môžu byť koreňom problému a ich odstránenie môže pomôcť pri regenerácii vlasov. Mnohé vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre zdravie vlasov, ako napríklad biotín, vitamín C, železo a zinok.

Okrem liečby príčiny môžu pomôcť aj niektoré všeobecné opatrenia na prevenciu straty vlasov, ako sú pravidelné ošetrenie vlasov, vyhýbanie sa agresívnym procesom ako sú farbenie alebo trvalé ondulácie, používanie šampónov a kondicionérov určených pre vašu konkrétnu typ vlasov, a minimalizácia stresu.

V každom prípade by sme mali konzultovať s lekárom alebo dermatológom, ak sa vyskytnú príznaky vypadávania vlasov, aby sme mohli určiť príčinu a začali vhodnú liečbu.Najčítanejšia najnovšia správa

Komu poputujú hygienické a potravinové balíčky? Ústredie práce rozdá až o 54-tisíc kusov viac

komu poputuju hygienicke a potravinove balicky ustredie prace rozda az o 54 tisic kusov viac

5.6.2023 (SITA.sk) - Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo pre domácnosti v zložitej sociálnej situácii takmer 150-tisíc potravinových a 66-tisíc hygienických balíčkov. Spoločná distribúcia balíčkov sa začala na sklonku mája. Počas aktuálnej distribúcie balíčkov rozdá ústredie práce o 54-tisíc balíčkov viac ako počas prvej tohtoročnej distribúcie.

Dôvodom je zvýšenie počtu balíčkov pre jednotlivé kategórie domácností. V prvej distribúcii mal jednotlivec nárok na jeden balíček, v aktuálnej má nárok na dva.

Potravinové balíčky

Rodina s jedným až dvomi deťmi mala predtým nárok na dva balíčky, teraz má rodina s jedným dieťaťom nárok na dva balíčky a rodina s dvomi až štyrmi deťmi na tri potravinové balíčky. Ústredie práce o tom informovalo v tlačovej správe.

„Nastavenie distribúcie meníme tak, aby sme v rámci možností pomohli čo najväčšiemu počtu ľudí. Vďaka zdrojom z Európskej únie sme za posledných šesť rokov rozdali najzraniteľnejším rodinám takmer dva milióny potravinových a hygienických balíčkov. Samozrejme, chceme v tom pokračovať a zároveň rozšíriť túto pomoc aj o ďalšie materiálne veci,“ povedala ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková.

Potravinové balíčky v rámci druhej distribúcie dostávajú poberatelia pomoci v hmotnej núdzi, ktorým ústredie práce vyplatilo dávku v hmotnej núdzi v apríli tohto roka. Balíčky sú pripravené pre 67-tisíc ľudí.


Na obstaranie a distribúciu potravinových balíčkov išlo 7,2 milióna eur, čo je v porovnaní s prvou tohtoročnou distribúciou o 2,5 milióna eur viac. Zloženie potravinových balíčkov sa nezmenilo.

Hygienické balíčky

Príjemcovia v ňom nájdu okrem iného múku, detskú krupicu, cukor, olej, šošovicu, ryžu, cestoviny, či konzervovanú zeleninu, ovocie a mäso. Najviac potravinových balíčkov smeruje do okresov Rimavská Sobota, Trebišov a Košice – okolie.


Hygienické balíčky sú určené pre rodiny s nezaopatrenými deťmi, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi. Rodina s jedným nezaopatreným dieťaťom má nárok na dva hygienické balíčky, rodina s dvomi nezaopatrenými deťmi má nárok na tri hygienické balíčky a rodina s tromi a viac nezaopatrenými deťmi má nárok na štyri hygienické balíčky.

Poberatelia v hmotnej núdzi

Dostanú ich poberatelia pomoci v hmotnej núdzi, ktorým štát vyplatil dávku v hmotnej núdzi v apríli tohto roka. Celkový počet prijímateľov hygienických balíčkov v aktuálnej distribúcii dosahuje 65,7 tisíca, celkové náklady sú 667-tisíc eur.

V hygienických balíčkoch sú prípravky na pranie, umývanie a udržiavanie osobnej hygieny. Najviac hygienických balíčkov smeruje do okresov Rimavská Sobota, Kežmarok a Spišská Nová Ves.


Potravinové a hygienické balíčky sú distribuované vďaka európskemu Operačnému programu potravinovej a základnej materiálnej pomoci, ktorý Európska komisia schválila 11. decembra 2014. V rámci programu sa poskytuje potravinová a základná materiálna pomoc pre sociálne najzraniteľnejšie vrstvy obyvateľstva na Slovensku. Tento operačný program je financovaný z Fondu európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby.


Počasie