• Dnes je: Utorok 23. apríla 2024 meniny má Vojtech

KDH odmieta návrh poslancov za SNS, ktorý by z niektorých mimovládok urobil zahraničných agentov

KDH odmieta návrh poslancov za SNS, ktorý by z niektorých mimovládok urobil zahraničných agentov

Kresťanskí demokrati tiež upozornili, že legislatíva z dielne skupiny poslancov Slovenskej národnej strany (SNS) by ministra vnútra oprávňovala aj zrušiť mimovládnu organizáciu.

3.4.2024 (SITA.sk) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) odmieta účelovú zmenu zákona, na základe ktorej by boli niektoré mimovládne organizácie označované ako zahraniční agenti.

Hnutie podotklo, že za organizáciu so zahraničnou podporou by musela byť označená aj taká, ktorá dostáva prostriedky od občanov Českej republiky.

Kresťanskí demokrati tiež poukázali, že táto legislatíva z dielne skupiny poslancov Slovenskej národnej strany (SNS) by ministra vnútra oprávňovala aj zrušiť mimovládnu organizáciu.

Mimovládky neraz suplujú štát

„V posledných dňoch sa na mňa obracajú mimovládne organizácie, ktoré si s hrôzou prečítali návrh zákona z dielne SNS. Neviem, či si poslanci zo SNS uvedomujú, aká nezastupiteľná je činnosť mimovládnych organizácií, ktoré sa starajú napríklad o deti so zdravotným znevýhodnením, pomáhajú jednorodičovským domácnostiam alebo seniorom. Žiaľ, táto vládna koalícia namiesto toho, aby mimovládne organizácie ocenila za ich činnosť, tak im ešte hádže polená pod nohy,” myslí si predsedníčka poslaneckého klubu KDH a odborníčka na sociálnu oblasť Martina Holečková.

Podpredseda KDH Marián Čaučík, ktorý v minulosti dlhodobo pôsobil v neziskovom sektore, zdôraznil, že mimovládky neraz suplujú štát.

Predmetný návrh zákona sa podľa neho do značnej miery zhoduje s maďarským „protimimovládkovým“ zákonom, ktorý je ale v niektorých ohľadoch prísnejší.

„Pritom Súdny dvor EÚ skonštatoval, že maďarský zákon bol v rozpore s európskym právom. Je to iniciatíva vopred odsúdená na neúspech, a nerozumiem, prečo to Slovenská národná strana robí,“ poznamenal Čaučík.

Odvolávajú sa na transparentnosť

Poslanci SNS Rudolf Huliak, Dagmar Kramplová, Milan Garaj a Adam Lučanský chcú zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych neziskových organizácií.

Docieliť to chcú tým, že mimovládky budú povinné zverejňovať informácie o daroch a darcoch, ak ich výška presiahne zákonom stanovenú hodnotu.

Zverejňovanie informácií o daroch a príspevkoch prinesie podľa národniarov dôveryhodnosť a transparentnosť, lepšiu kontrolu toku finančných prostriedkov, zvýši sa tak tlak na zodpovedné hospodárenie a podporí dôvera a zapojenie verejnosti.

Organizácia so zahraničnou podporou

Organizácie, ktoré prijímajú finančné prostriedky zo zahraničia a presahujú sumu päťtisíc eur za jeden kalendárny rok, sa po novom zrejme budú musieť označovať ako „organizácia so zahraničnou podporou".

O novele zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby sa bude rokovať už na aprílovej schôdzi. V prípade odobrenia zákona by vstúpil do platnosti od januára 2025.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 23. apríl 2024

horoskopy na dnes utorok 23 april 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 23. apríl 2024

Baran 21.3. - 20.4.

V práci sa vám konečne otvoria nové šance. Mali by ste ich využiť najlepšie, ako len viete. Trochu húževnatosti a výsledky predbehnú očakávanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Záležitosti tvojho srdca, ktoré sa zdali doteraz pomýlené sa začínajú prejavovať opäť ako reálne. Treba sa len viac angažovať a vyliezť zo svojej ulity.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozčaruje vás niečie rozhodnutie, ale nezúfajte. Aspoň už konečne budete vedieť, na čom ste. Ak porozmýšľate, prídete na to, že malo prísť už skôr.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes sa nebudete cítiť celkom vo svojej koži, čo sa prejaví striedaním nálad. Nedajte sa ovplyvniť momentálnou náladou na neuvážené činy, ktoré by ste neskôr mohli ľutovať.
Všetky Horoskopy pre Utorok 23. apríl 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie