• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Financovanie zdravotníctva ťahá pracujúca menšina, zarábajúci v tomto roku priemerne zaplatí viac ako 2,5 tisíca eur

Financovanie zdravotníctva ťahá pracujúca menšina, zarábajúci v tomto roku priemerne zaplatí viac ako 2,5 tisíca eur

Zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby a samoplatiteľov sa od začiatku tohto roka zvýšili.

Pracujúci by mali v tomto roku zdravotným poisťovniam uhradiť zdravotné odvody v sume 5,9 miliardy eur. K 1. januáru tohto roka pritom zdravotné poisťovne evidovali spolu dva milióny 288-tisíc ekonomicky aktívnych osôb, teda zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb.

Pracujúci tak v tomto roku svojej zdravotnej poisťovni odvedie v priemere 2 578 eur, mesačne je to približne 215 eur.

Vyplýva to z dôvodovej správy k návrhu tzv. programovej vyhlášky, ktorú vypracovalo ministerstvo zdravotníctva.

3,6 násobne viac

Hoci je poistencov, za ktorých platí zdravotné odvody štát, oveľa viac, celková platba za túto skupinu ľudí je výrazne nižšia. Ide o 2,9 milióna ľudí, medzi ktorých patria dôchodcovia, nezaopatrené deti, nezamestnaní, či osoby na materskej a rodičovskej dovolenke.


Za týchto poistencov by mal štát v tomto roku na zdravotnom poistení zaplatiť 2,1 miliardy eur. Za jedného poistenca štátu to predstavuje ročnú platbu 725 eur, teda približne 60 eur mesačne. Priemerná platba pracujúceho je tak 3,6-násobne vyššia ako priemerná platba štátu za jeho poistenca.

Rast z 10 na 11 percent

Klientom štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne bolo k 1. januáru tohto roka 1 milión 224-tisíc ekonomicky aktívnych osôb a 1 milión 573-tisíc poistencov štátu. Súkromná poisťovňa Dôvera evidovala 747-tisíc ekonomicky aktívnych osôb a 978-tisíc poistencov štátu. Súkromná zdravotná poisťovňa Union vykázala 317-tisíc ekonomicky aktívnych osôb a 347-tisíc poistencov štátu.

Zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby a samoplatiteľov sa od začiatku tohto roka zvýšili. Sadzba poistného pre zamestnávateľov stúpla z 10 percent na 11 percent z hrubej mzdy zamestnanca a sadzba poistného pre samostatne zárobkovo činnú osobu a samoplatiteľa zo 14 percent na 15 percent z ich vymeriavacieho základu.


Sadzba pre zamestnanca vo výške 4 percent z hrubej mzdy sa zachovala. Zvýšenie sadzby poistného zamestnávateľa, samostatne zárobkovo činnej osoby a tzv. samoplatiteľa nezmení čistý príjem zamestnanca, avšak zníži čistý príjem samostatne zárobkovo činnej osoby a samoplatiteľa.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie