• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol oslávil v Katedrále sv. Jána Krstiteľa deväťdesiatku

Emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol oslávil v Katedrále sv. Jána Krstiteľa deväťdesiatku

Sokol potvrdil, že v súčasnosti má problémy s chôdzou, v katedrále sa pohyboval s asistenciou.

9.10.2023 (SITA.sk) - Emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol pondelok svätou omšou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa ďakoval za deväťdesiat rokov života.

Cez socializmus po náboženskú slobodu

Nevšedné životné jubileum oslávil v prítomnosti viacerých hostí, medzi ktorými nechýbal apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli, viacerí biskupi, kňazi a rehoľníci. Girasoli prečítal pozdrav jubilantovi od pápeža Františka.

Sokol potvrdil, že v súčasnosti má problémy s chôdzou, v katedrále sa pohyboval s asistenciou. „Keď sedím, som ako päťdesiatročný. Keď chodím, tak som tristoročný,“ povedal emeritný arcibiskup.

Cirkev previedol z obdobia socializmu do obdobia náboženskej slobody. Terajší trnavský arcibiskup Ján Orosch však na jeho adresu povedal, že myseľ má vo vynikajúcej kondícii

Najdôležitejšie životné a kňazské zastávky Jána Sokola priblížil arcibiskup Jána Orosch. Podčiarkol, že za pôsobenia Sokola v arcibiskupskom úrade bolo postavených 63 kostolov.

Osobný dar od amerických Slovákov

V tejto súvislosti sa dotkol aj ich financovania, s ktorým sa neskôr spájali rôzne podozrenia. Orosch pripomenul, že peniaze na opravu Arcibiskupského paláca alebo výstavbu kostolov pochádzali v značnej miere od amerických Slovákov.

„Dávali to jemu, ako osobný dar, aby s nimi robil, čo chcel. A on ich dal na to správne miesto, tam kam patria,“ povedal Orosch.

Emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol sa narodil 9. októbra 1933 v Jacovciach pri Topoľčanoch. Za kňaza ho vysvätil biskup Ambróz Lazík 23. júna 1957.

V roku 1968 sa stal prefektom Kňazského seminára v Bratislave, odkiaľ však musel z dôvodu socialistickej normalizácie po dvoch rokoch odísť.

Trnavský arcibiskup

V júli 1989 bol vymenovaný za trnavského arcibiskupa a metropolitu Slovenska, neskôr za bratislavsko-trnavského arcibiskupa metropolitu.

V deň oficiálneho zverejnenia nového územného členenia rímskokatolíckych diecéz na Slovensku, 14. februára 2008, bol vymenovaný za trnavského arcibiskupa.

Od 18. apríla 2009 je emeritným trnavským arcibiskupom, žije na odpočinku v Trnave. Po odchode na odpočinok sa súdil s časopisom .týždeň pre sériu článkov o ňom, pred tromi rokmi akceptoval návrh na zmier a ukončil tak dlhoročný spor.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie