• Dnes je: Nedeľa 01. októbra 2023 meniny má Arnold

Čo s chlebom, na ktorom je pleseň?

Čo s chlebom, na ktorom je pleseň?

Najlepším riešením pre zabránenie rastu plesní na chlebe je skladovať ho v suchom a chladnom prostredí, alebo ho môžete zamraziť, aby ste predišli rastu plesní.

Plesnivý chlieb môže byť škodlivý pre zdravie a preto by sa mal vyhodiť. Ak sa chystáte konzumovať chlieb a zistíte, že na ňom je pleseň, mali by ste zvážiť, či to stojí za riziko.

Niektoré druhy plesní na chlebe sú toxické a môžu spôsobiť otravu. Aj keď iné druhy plesní sú neškodné, neodporúča sa ich konzumovať, pretože môžu spôsobiť zhoršenie zdravia, najmä u ľudí so zhoršenou imunitou.

Ak sa rozhodnete odstrániť pleseň z chleba, odporúča sa odrezať postihnutú oblasť aspoň o dva centimetre okolo plesne. Okrem toho, aby sa minimalizovalo riziko prenosu plesní do ostatných potravín, je dôležité použiť nástroj, ktorý sa dá ľahko umyť a dezinfikovať.

Najlepším riešením pre zabránenie rastu plesní na chlebe je skladovať ho v suchom a chladnom prostredí, alebo ho môžete zamraziť, aby ste predišli rastu plesní. Ak však máte pochybnosti o tom, či je chlieb bezpečný na konzumáciu, najbezpečnejšou možnosťou je ho jednoducho vyhodiť.

Ako skladovať chleba ?

Správne skladovanie chleba môže predĺžiť jeho trvanlivosť a zachovať chuť a kvalitu. Tu sú niektoré tipy na skladovanie chleba:


1. Skladujte chlieb v suchom a chladnom prostredí, ako napríklad v chlebníku, na suchom mieste v kuchyni alebo v chladničke. Ak ho ukladáte do chladničky, zabaľte ho do papiera alebo dobre uzatvoreného obalu, aby sa zabránilo vysychaniu.


2. Ak chlieb zostane vo vrecku z obchodu, odstráňte ho a preložte do papiera alebo dobre uzatvoreného obalu. Vrecko z obchodu nechráni chlieb pred vlhkosťou a môže spôsobiť, že chlieb rýchlejšie schne a vyskytne sa na ňom pleseň.


3. Nepoužívajte igelitové vrecia na skladovanie chleba, pretože to môže spôsobiť vlhkosť a pleseň.


4. Môžete tiež zamraziť chlieb, aby ste predišli rastu plesní. Pred zamrazením ho zabaleného dobre uzatvoreného obalu a vložte do mrazničky. Na rozmrazenie nechajte chlieb na izbovej teplote.


5. Nepoužívajte mikrovlnnú rúru na rozmrazenie chleba, pretože to môže spôsobiť, že chlieb sa stane gumovým alebo suchým.

Ak budete chlieb správne skladovať, môžete predĺžiť jeho trvanlivosť a uchovať si jeho chuť a kvalitu.Najčítanejšia najnovšia správa

Šimečka: Urobíme všetko pre to, aby Robert Fico na Slovensku nevládol (video)

simecka urobime vsetko pre to aby robert fico na slovensku nevladol video

1.10.2023 (SITA.sk) - Pol milióna hlasov je najlepší volebný výsledok, aký kedy liberálna strana na Slovensku získala. Skonštatoval to líder hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka v nedeľu na tlačovej konferencii. Ako uviedol, zhruba 18 percentný výsledok získali napriek výdatnej antikampani, šíreným hoaxom a deepfake nahrávkam.

Vytvorenie koalície

Poďakoval sa voličom a uviedol, že s mandátom druhej najsilnejšej strany v parlamente budú nakladať maximálne zodpovedne. Veľmi zlou správou pre Slovensko však podľa Šimečku je, že voľby vyhral Smer a ešte horšou by bolo, kedy zostavil vládu.

„Urobíme všetko pre to, aby sa to nestalo a aby na Slovensku Robert Fico nevládol. V zásade existujú realisticky dve možné koalície – jedna je vedená Smerom a tá druhá by pozostáva z Progresívneho Slovenska a ďalších strán a mala by dokonca viac mandátov,“ uviedol.

Zdôraznil, že rozhodujúce bude, ako k tomu pristúpi strana Hlas. „Je to, tak povediac, civilizačná voľba,“ zhodnotil Šimečka. Dodal, že v nedeľu sa začnú stretnutia s lídrami ďalších politických strán, s ktorými by PS potenciálne mohlo vytvoriť koalíciu.

Žiadne červené čiary

V priebehu volebnej noci s niektorými komunikoval telefonicky, alebo prostredníctvom sms. Naznačil, že niektoré kontroverznejšie kultúrno-etické otázky, ktoré majú v programe, nebudú ich podmienkou pre vstup do koalície.

„My sme si nedávali žiadne červené čiary a všetko bude súčasťou debát,“ povedal líder progresívcov. Zároveň priamo neodpovedal na otázku, či by sa vzdal premiérskeho kresla v prospech Petra Pellegriniho z Hlasu v prípade, že by to umožnilo vznik koalície s PS.


Počasie