• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Členovia Súdnej rady boli odvolaní aj napriek kritike organizácie Združenie sudcov Slovenska

Členovia Súdnej rady boli odvolaní aj napriek kritike organizácie Združenie sudcov Slovenska

Rezort spravodlivosti tvrdí, že členov súdnej rady vláda odvolala z dôvodu absencie dôvery.

8.11.2023 (SITA.sk) - Odvolanie členov Súdnej rady SR Evy Mišíkovej, Kataríny Javorčíkovej a Ľudovíta Bradáča prebehlo v súlade s pravidlami zavedenými predchádzajúcou vládou. Platné pravidlá boli schválené v decembri 2020, aj napriek kritike niektorých politikov a organizácie Združenie sudcov Slovenska.

Absencia dôvery

Ako ďalej uviedlo ministerstvo spravodlivosti, platná ústavná úprava si nevyžaduje, aby boli členovia súdnej rady pred odvolaním vypočutí a taktiež im nemusia byť oznámené dôvody odvolania.

Vláda Slovenskej republiky rozhodla plne v súlade s ústavou, ako aj judikatúrou Ústavného súdu SR," uviedlo ministerstvo.

„Odvolaní členovia súdnej rady sa žiadnym spôsobom nezasadili o zmenu právnej úpravy a ani ju nekritizovali. Je preto paradoxné, že táto kritika bývalých členov súdnej rady prichádza až po ich odvolaní," uviedlo ministerstvo spravodlivosti.

Podanie sťažnosti

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) uplatnila právnu úpravu v Ústave SR z roku 2020, ktorú poslanci strany Smer-SD vrátane súčasného ministra spravodlivosti Roberta Suska (Smer-SD) označili za neústavnú.

Ide o úpravu, podľa ktorej možno členov súdnej rady kedykoľvek odvolať. Bývalí členovia Súdnej rady SR o tom informovali s tým, že možnosť kedykoľvek odvolať členov súdnej rady nemožno zamieňať s možnosťou odvolať ich svojvoľne, bez konkrétnych dôvodov.

„Keďže vláda nás odvolala svojvoľne, rozhodli sme sa domáhať svojich práv podaním sťažnosti na Ústavnom súde SR," vyhlásili bývalí členovia súdnej rady Ľudovít Bradáč a Katarína Javorčíková.

Ako bývalí členovia Súdnej rady SR spresnili, zo strany viacerých politikov zo Smeru-SD, niektorých členiek súdnej rady, Združenia sudcov Slovenska a právnika Tomáša Ľalíka boli kritizovaní za nečinnosť voči danej právnej úprave.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie