• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Vyhlasovanie nových výziev je podľa Balíka v sklze, viac ako 46 miliónov eur Programu Slovensko je prioritne určených pre tri kraje

Vyhlasovanie nových výziev je podľa Balíka v sklze, viac ako 46 miliónov eur Programu Slovensko je prioritne určených pre tri kraje

„Toto je štart série výziev, ktoré budú do konca roka ešte vyhlasované v objeme niekoľko miliárd eur,“ povedal Balík.

21.6.2023 (SITA.sk) - Harmonogram vyhlasovania výziev z Programu Slovensko na využívanie eurozdrojov v objeme 12,6 mld. eur v novom programovom období 2021 až 2027 treba aktualizovať.

Podpora odborného vzdelávania

Poverený minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík po rokovaní vlády v stredu informoval o určitom sklze pri vyhlasovaní nových výziev.

Ministerstvo investícií v utorok vyhlásilo prvú eurofondovú výzvu z Fondu na spravodlivú transformáciu, ktorý je súčasťou Programu Slovensko, na podporu odborného vzdelávania v transformujúcich sa regiónoch.

Peniaze v objeme viac ako 46 miliónov eur sú určené prioritne pre Trenčiansky, Košický a Banskobystrický samosprávny kraj.

„Toto je štart série výziev, ktoré budú do konca roka ešte vyhlasované v objeme niekoľko miliárd eur,“ povedal Balík.

Aktualizácie deliacich línií

Členovia vlády a vedúci jej úradu majú v súvislosti so spustením vyhlasovania výziev z Programu Slovensko aktualizovať deliace línie medzi opatreniami Plánu obnovy a odolnosti a fondov Európskej únie, a to v rámci zverejnenej synergickej tabuľky na webe zriadenom pre implementáciu fondov EÚ. Úlohu treba splniť do 31. júla.

Vláda zároveň ministrom, vedúcemu úradu a generálnemu riaditeľovi Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry uložila poskytnúť do 10. júla Monitorovaciemu výboru Programu Slovensko 2021 - 2027 reálne dáta do harmonogramu plánovaných výziev.

Priebežne majú uprednostniť vyhlasovanie otvorených výziev podľa Rámca implementácie fondov pre programové obdobie 2021 až 2027. Plánované výzvy so schválenými hodnotiacimi kritériami je potrebné vyhlásiť do 30. septembra.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie