• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Vianočné zvyky na Slovensku: Poznáš týchto TOP 11?

Vianočné zvyky na Slovensku: Poznáš týchto TOP 11?

Východné Slovensko je známe svojou hlbokou duchovnou tradíciou a rodinnými hodnotami. Štedrá večera je tu silno ovplyvnená náboženskými tradíciami, často začínajúca pôstom a zakončená návštevou polnočnej omše.

Vianočné tradície na Slovensku sú fascinujúcim zrkadlom kultúrnej rozmanitosti krajiny. Od západu po východ sa menia nielen vianočné jedlá a ozdoby, ale aj spôsoby, akými ľudia prežívajú tento magický čas. Pozrime sa bližšie na to, ako sa vianočné zvyky líšia v rôznych regiónoch Slovenska a ktoré sú tie naj.

Západné Slovensko: Moderné oslavy so zachovaním tradícií

Na Západnom Slovensku, najmä v mestách ako Bratislava, sú Vianoce modernejšie, ale stále s rešpektom k tradíciám. Typické sú bohaté vianočné trhy, rodinné stretnutia a výmena darčekov. Štedrá večera zahŕňa tradičnú kapustnicu, pečeného kapra a zemiakový šalát, ale v niektorých domácnostiach sa objavujú aj nové, modernejšie typy jedál ako napr. losos, morské plody a pod. Výzdoba domov a stromčekov je pestrofarebná a rôznorodá, odrážajúca osobný štýl každej rodiny.

Stredné Slovensko: udržiavanie dedičstva a folklórnych prvkov

V strednej časti Slovenska prevládajú tradičné vianočné zvyky. Štedrá večera tu zahŕňa kapustnicu, rybu a rôzne druhy domácich zákuskov a čajového pečiva, ako sú oblátky a medovníky. Táto oblasť si zachováva folklórne prvky, akými sú koledy. Rodiny sa schádzajú pri večeri, ktorá je často sprevádzaná spoločným spievaním a rozprávaním príbehov.

Východné Slovensko: Hlboké duchovné zameranie a rodinné hodnoty

Východné Slovensko je známe svojou hlbokou duchovnou tradíciou a rodinnými hodnotami. Štedrá večera je tu silno ovplyvnená náboženskými tradíciami, často začínajúca pôstom a zakončená návštevou polnočnej omše. Večera zahŕňa tradičné jedlá ako sú bobálky (malé kúsky pečiva poliate medom a makom), kapustnicu a kapra. Rodinné stretnutia sú plné spoločných modlitieb, koledovania a rozprávania príbehov. V tejto oblasti je kladený najväčší dôraz na udržiavanie rodinných tradícií a prenášanie hodnôt na ďalšie generácie.

Ktoré zvyky sú tie najpopulárnejšie?

11. Šupina z kapra

Po večeri si každý člen rodiny odloží šupinu z kapra do peňaženky alebo na iné bezpečné miesto. Tento zvyk má priniesť šťastie a finančnú prosperitu v nasledujúcom roku.

10. Modlidba

Pred začiatkom večere sa rodina spoločne modlí, aby vyjadrila vďaku za to, čo má, a požiadala o požehnanie na nadchádzajúci rok. Tento moment spája rodinu a posilňuje jej duchovné puto.

9. Sfukovanie sviece

Po skončení večere sa sfúkne sviečka a smer, ktorým sa dym uberie, má predpovedať budúcnosť rodiny. Tento rituál je spojený s predstavou o osude a budúcnosti.

8. Neopúšťať stôl počas Štedrej večere

Podľa tradície by sa nikto nemal počas Štedrovečernej večere vzdialiť od stola. Tento zvyk má zaručiť zdravie a šťastie všetkým prítomným v nadchádzajúcom roku.

7. Pôst

Celodenný pôst na Štedrý deň je dôležitou súčasťou príprav na večer. Verí sa, že ten, kto vydrží nejesť až do Štedrovečernej večere, uvidí zlaté prasiatko, čo symbolizuje šťastie a bohatstvo.

6. Párny počet tanierov

Na vianočnom stole by mal byť párny počet tanierov, čo symbolizuje harmoniu a šťastie v rodine. Tento zvyk má za cieľ priniesť pokoj a rovnováhu do domácnosti.

5. Tanier navyše

Na stole sa kladie jeden tanier navyše ako symbol pohostinnosti. Tanier navyše reprezentuje otvorenosť domu pre nečakaných hostí alebo na pamiatku zosnulých členov rodiny.

4. Krájanie jablka

Pri Štedrovečernej večeri sa každému podá polovica jablka s viditeľnou hviezdičkou vo vnútri. Tento zvyk symbolizuje jednotu a zdravie rodiny a je dôležitou súčasťou večera.

3. Medový krížik

Na čelo každého člena rodiny sa nakreslí malý krížik z medu. Tento rituál má za cieľ poskytnúť ochranu a požehnanie každému, kto je prítomný.

2. Hádzanie orechov

Muži rodiny hádžu orechy do rohov miestností, aby zabezpečili domovu ochranu a prosperitu. Ak orech zostane celý, verí sa, že to prinesie šťastie a zdravie celej rodine.

1.Medová oblátka s cesnakom

Táto tradícia je symbolom čistoty a zdravia. Pred večerou sa medové oblátky potierajú cesnakom a podávajú členom rodiny, čo má zaistiť silu a ochranu pred chorobami v nadchádzajúcom roku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie