• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Ako znížiť teplotu ?

Ako znížiť teplotu ?

Je dôležité mať na pamäti, že prirodzená telesná teplota sa môže líšiť medzi jednotlivcami a v rôznych štádiách života.

Horúčka je prirodzeným spôsobom, ako váš imunitný systém bojuje proti infekcii.

Avšak, vysoká teplota môže byť nepríjemná a zároveň ohroziť zdravie, najmä u detí a starších ľudí.

Prirodzená telesná teplota človeka sa pohybuje medzi 36,5 a 37,5 °C. Táto teplota sa môže meniť v priebehu dňa, v závislosti od aktivity a vonkajších faktorov, ako je teplota prostredia a čas dňa.

Telesná teplota je dôležitým ukazovateľom zdravia a funkcie tela. Zvýšenie telesnej teploty, známe ako horúčka, môže byť príznakom infekcie alebo iných zdravotných problémov. Naopak, zníženie telesnej teploty, známe ako hypothermia, môže byť príznakom vážneho zdravotného stavu, ako je napríklad straty tepla alebo ochorenia srdca a obličiek.


Je dôležité mať na pamäti, že prirodzená telesná teplota sa môže líšiť medzi jednotlivcami a v rôznych štádiách života. Napríklad, teplota môže byť vyššia u novorodencov a klesá s vekom. Preto, ak máte obavy o svoju telesnú teplotu, odporúča sa konzultovať s lekárom.

Tu je niekoľko tipov na zníženie horúčky:

1. Piť veľa tekutín: Pite veľa vody, bylinného čaju alebo iných nápojov, aby ste sa udržali hydratovaný.

2. Ochladenie: Umiestnite do seba mokrý uterák alebo si kúpte sprchu alebo kúpeľ s teplotou vody nižšou ako váš telesný teploty. To vám pomôže znížiť telesnú teplotu.

3. Použite antipyretikum: Ak chcete znížiť horúčku, môžete použiť liečivo, ktoré znižuje (zvýšenú) telesnú teplotu , ako je Paralen alebo Ibuprofen. Pred použitím sa však uistite, či máte dobre prečítaný návod.

4. Dýchajte čerstvý vzduch: Dýchanie čerstvého vzduchu môže pomôcť znížiť horúčku. Otvorte okno alebo si vezmite čerstvý vzduch na čerstvý vzduch.

5. Zostaňte v teple: Zostaňte v teplej miestnosti a zakryte sa teplou dekou. Telesná teplota môže kolísať v dôsledku zmeny teploty.


Ak sa vaša horúčka nezníži ani po použití týchto tipov alebo ak máte ďalšie príznaky, ako sú bolesti hlavy, kašeľ alebo dýchacie ťažkosti, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.


Doba trvania vyliečenia z horúčky závisí od príčiny, ktorá horúčku spôsobila. Horúčka je prirodzeným spôsobom, ako bojuje váš imunitný systém proti infekcii, takže vyliečenie infekcie môže trvať niekoľko dní až týždňov.


Napríklad, ak je horúčka spôsobená obyčajným nachladnutím, môže trvať niekoľko dní až týždňov, kým sa úplne vylieči. V prípade vážnejšej infekcie, ako je napríklad chrípka, môže trvať vyliečenie aj niekoľko týždňov.

Ak máte horúčku, je dôležité udržiavať dobrú hydratáciu, vyhnúť sa prehrievaniu a použiť antipyretikum, ak je to potrebné. Ak sa vám horúčka nezníži ani po použití týchto tipov alebo ak máte ďalšie príznaky, ako sú bolesti hlavy, kašeľ alebo dýchacie ťažkosti, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.


V každom prípade, dôležité je sledovať vaše zdravie a konzultovať s lekárom, ak máte akékoľvek obavy o svoje zdravie. Lekár vám pomôže určiť presnú príčinu horúčky a navrhnúť vhodnú liečbu.Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie