• Dnes je: Pondelok 26. februára 2024 meniny má Viktor

Čo je karpálny tunel ?

Čo je karpálny tunel ?

Príznaky syndrómu karpálneho tunela zahŕňajú bolesti, brnenie, pálenie alebo znecitlivenie v ruke a prstoch, najmä v noci.

Karpálny tunel je medzistavcový priestor na zápästí, ktorý obklopuje nerv a svaly. Táto oblasť slúži ako prechod pre nervové vlákna a krvné cievy, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie ruky. Avšak, pri stlačení alebo zúžení tohto priestoru môže dôjsť k poruchám funkcie nervu a vzniku bolesti, kŕčov a znecitlivenia v ruke.

Syndróm karpálneho tunela sa vyskytuje, keď nervové vlákna v karpálnom tunele sú stlačené alebo zúžené. Táto kompresia môže byť vyvolaná rôznymi faktormi, ako sú zranenia, opakované pohyby ruky, nadváha, osteoartritída alebo cukrovka. Pracovníci, ktorí vykonávajú opakované pohyby ruky sú vystavení vyššiemu riziku vzniku syndrómu karpálneho tunela.

Príznaky syndrómu karpálneho tunela zahŕňajú bolesti, brnenie, pálenie alebo znecitlivenie v ruke a prstoch, najmä v noci. Pacienti môžu tiež pociťovať slabosť v ručnej svalstve alebo ťažkosti pri uchopení predmetov.

Diagnostiku syndrómu karpálneho tunela môže vykonať lekár prostredníctvom fyzického vyšetrenia a vyšetrení, ako je elektromiografia alebo magnetická rezonancia. Liečba môže zahŕňať kombináciu fyzioterapie, liekov na zmiernenie bolesti, bandáže na zápästie alebo v prípade závažných prípadov chirurgický zákrok.


Prevenciou syndrómu karpálneho tunela môže byť zdravý životný štýl, ako je udržiavanie zdravej váhy a cvičenie, a tiež používanie ergonomických nástrojov pri práci.

Ako sa lieči karpálny tunel ?

Liečba syndrómu karpálneho tunela sa môže líšiť v závislosti od závažnosti prípadu a individuálnych potrieb pacienta. Najčastejšie používané liečebné metódy zahŕňajú:

1. Liečba bez liekov: Táto liečba zahŕňa zmeny v každodennom živote pacienta, ako napríklad úprava pracovných postupov alebo zmena spôsobu držania zápästia, aby sa znížilo stláčanie nervu. Fyzioterapia môže tiež pomôcť zmierniť bolesti a zlepšiť funkciu ruky.

2. Lieky na zmiernenie bolesti: Lekár môže predpísať lieky na zmiernenie bolesti, ako sú ibuprofén alebo acetaminofén, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť a znecitlivenie.

3. Bandáže na zápästie: Bandáže na zápästie sú zariadenia, ktoré držia zápästie v správnej pozícii a pomáhajú zmierniť stláčanie nervu.

4. Chirurgický zákrok: V prípade závažných prípadov môže byť potrebný chirurgický zákrok na odstránenie stláčania nervu v karpálnom tunele.


Je dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom, aby ste zistili, ktorá liečba je pre vás najvhodnejšia. Kombinácia viacerých liečebných metód môže byť účinná pri liečení syndrómu karpálneho tunela a zlepšení funkcie ruky.Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie