• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Čo je karpálny tunel ?

Čo je karpálny tunel ?

Príznaky syndrómu karpálneho tunela zahŕňajú bolesti, brnenie, pálenie alebo znecitlivenie v ruke a prstoch, najmä v noci.

Karpálny tunel je medzistavcový priestor na zápästí, ktorý obklopuje nerv a svaly. Táto oblasť slúži ako prechod pre nervové vlákna a krvné cievy, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie ruky. Avšak, pri stlačení alebo zúžení tohto priestoru môže dôjsť k poruchám funkcie nervu a vzniku bolesti, kŕčov a znecitlivenia v ruke.

Syndróm karpálneho tunela sa vyskytuje, keď nervové vlákna v karpálnom tunele sú stlačené alebo zúžené. Táto kompresia môže byť vyvolaná rôznymi faktormi, ako sú zranenia, opakované pohyby ruky, nadváha, osteoartritída alebo cukrovka. Pracovníci, ktorí vykonávajú opakované pohyby ruky sú vystavení vyššiemu riziku vzniku syndrómu karpálneho tunela.

Príznaky syndrómu karpálneho tunela zahŕňajú bolesti, brnenie, pálenie alebo znecitlivenie v ruke a prstoch, najmä v noci. Pacienti môžu tiež pociťovať slabosť v ručnej svalstve alebo ťažkosti pri uchopení predmetov.

Diagnostiku syndrómu karpálneho tunela môže vykonať lekár prostredníctvom fyzického vyšetrenia a vyšetrení, ako je elektromiografia alebo magnetická rezonancia. Liečba môže zahŕňať kombináciu fyzioterapie, liekov na zmiernenie bolesti, bandáže na zápästie alebo v prípade závažných prípadov chirurgický zákrok.


Prevenciou syndrómu karpálneho tunela môže byť zdravý životný štýl, ako je udržiavanie zdravej váhy a cvičenie, a tiež používanie ergonomických nástrojov pri práci.

Ako sa lieči karpálny tunel ?

Liečba syndrómu karpálneho tunela sa môže líšiť v závislosti od závažnosti prípadu a individuálnych potrieb pacienta. Najčastejšie používané liečebné metódy zahŕňajú:

1. Liečba bez liekov: Táto liečba zahŕňa zmeny v každodennom živote pacienta, ako napríklad úprava pracovných postupov alebo zmena spôsobu držania zápästia, aby sa znížilo stláčanie nervu. Fyzioterapia môže tiež pomôcť zmierniť bolesti a zlepšiť funkciu ruky.

2. Lieky na zmiernenie bolesti: Lekár môže predpísať lieky na zmiernenie bolesti, ako sú ibuprofén alebo acetaminofén, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť a znecitlivenie.

3. Bandáže na zápästie: Bandáže na zápästie sú zariadenia, ktoré držia zápästie v správnej pozícii a pomáhajú zmierniť stláčanie nervu.

4. Chirurgický zákrok: V prípade závažných prípadov môže byť potrebný chirurgický zákrok na odstránenie stláčania nervu v karpálnom tunele.


Je dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom, aby ste zistili, ktorá liečba je pre vás najvhodnejšia. Kombinácia viacerých liečebných metód môže byť účinná pri liečení syndrómu karpálneho tunela a zlepšení funkcie ruky.Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie