• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Umelá inteligencia zásluhou dvoch študentov rozlúštila staroveký zvitok z čias erupcie sopky Vezuv

Umelá inteligencia zásluhou dvoch študentov rozlúštila staroveký zvitok z čias erupcie sopky Vezuv

Umelá inteligencia dokázala v počítačových skenoch rozpoznať praskliny v pergamenoch neviditeľné pre ľudské oko a neskôr medzi nimi našla písmená a náznaky skutočných slov.

Umelá inteligencia zásluhou dvoch študentov dokázala rozlúštiť text na starovekom zvitku z Herculanea, starovekého rímskeho mesta, ktoré v 1. storočí pochovala erupcia sopky Vezuv.

Ako uvádza web scrollprize.org, študentom sa to na súťaži Vesuvius Challenge podarilo vďaka umelej inteligencii napriek tomu, že zvitok nebol rozvinutý, aby ho nepoškodili. Tieto staroveké zvitky boli uložené v knižnici súkromnej vily neďaleko Pompejí.

Boli pochované a spálené pri erupcii Vezuvu v roku 79 nášho letopočtu. Takmer dve tisícky rokov bola táto staroveká knižnica pochovaná pod zemou pod 20-metrovou vrstvou sopečného popola. Zvitky vykopali v roku 1700, no zistilo sa, že sú mimoriadne krehké a pri neopatrnej manipulácii sa menia na prach.

Umelá inteligencia však dokázala v počítačových skenoch rozpoznať praskliny v pergamenoch neviditeľné pre ľudské oko a neskôr medzi nimi našla písmená a náznaky skutočných slov. Vedci boli prekvapení, že umelá inteligencia dokázala prečítať niektoré slová aj napriek slabo viditeľným písmenám.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie