• Dnes je: Streda 22. marca 2023 meniny má Beňadik

Sú bezpečné sušiče rúk na verejných toaletách ?

Sú bezpečné sušiče rúk na verejných toaletách ?

Sušiče rúk na verejných toaletách sú považované za bezpečné, ak sa používajú správne a pravidelne sa udržujú a čistia.

Sušiče rúk sú bežne používané na verejných toaletách ako nástroj na vysušenie rúk po umytí. Napriek tomu, že sa v poslednej dobe objavili otázky ohľadom ich bezpečnosti, sú sušiče rúk stále považované za bezpečný spôsob na vysušenie rúk, ak sa používajú správne.

Niektoré štúdie naznačujú, že sušiče rúk môžu byť zdrojom šírenia baktérií a vírusov, keďže vetráky môžu vyhŕňať mikroorganizmy do vzduchu. Avšak, väčšina týchto štúdií bola vykonaná v laboratórnych podmienkach a nedokázala preukázať, že sušiče rúk skutočne zvyšujú riziko prenosu infekcií v reálnom svete.

Dôležité je, aby sa sušiče rúk pravidelne čistili a udržiavali, aby sa minimalizovalo riziko prenosu infekcií. Sušiče rúk by sa mali pravidelne čistiť dezinfekčnými prostriedkami a filtrovať sa pre odstránenie častíc z prostredia. Väčšina výrobcov sušičov rúk už vyvíja vetráky s modernými filter systémami, ktoré eliminujú väčšinu baktérií.

Ak sa rozhodnete použiť sušič rúk, mali by ste dodržiavať správnu techniku. Ruky by mali byť dôkladne opláchnuté a potom postupne vysušené pomocou sušiča rúk. Nie je potrebné príliš silno trieť ruky, aby ste dosiahli suché ruky. Rovnako ako pri umývaní rúk, mali by ste sa vyhnúť dotýkať sa sušiča rúk a predmetov na verejnej toalete bez rúk.

V prípade, že sa obávate používať sušič rúk, môžete si vždy so sebou nosiť vlastnú utierku alebo papierové utierky na vysušenie rúk.


Sušiče rúk na verejných toaletách sú považované za bezpečné, ak sa používajú správne a pravidelne sa udržujú a čistia. Zabezpečenie správnej hygieny rúk je stále kľúčové pre prevenciu šírenia infekcií, a preto by ste mali vždy opláchnuť a vysušiť svoje ruky.Najčítanejšia najnovšia správa

Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

demokrati odsudili vyhrazky ruskeho velvyslanectva zilinka ma podla hegera preskumat ci nejde o trestny cin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.

Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu

Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.

„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.

Heger adresoval výzvu Žilinkovi

Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.


„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.

Jasný neúspech Ruska

„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.


Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.

Neprijateľné vyhrážanie sa

Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.

„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.

Vyhrážky o eskalácii konfliktu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.


„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.


Počasie