• Dnes je: Nedeľa 17. októbra 2021 meniny má Hedviga

Sulík odkryl, že pre SaS sú predčasné voľby tabu. Nie odchod z vlády

Sulík odkryl, že pre SaS sú predčasné voľby tabu. Nie odchod z vlády

„Je evidentné, že Kollár si musí byť vedomý toho, že Matovič nie je spôsobilý vládnuť,“ usúdil Baránek.

Na dobrovoľný odchod Igora Matoviča (OĽaNO) to zatiaľ nevyzerá a oveľa komplikovanejšia je predstava, že by odišiel z kresla premiéra pod tlakom, ktorý na neho vyvíjajú líder SaS Richard Sulík a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.

Nateraz sa zdá, že všetky štyri koaličné strany sa utvrdzujú vo svojich postojoch ako pristupovať ku koaličnej kríze, avšak v najbližších dňoch by sa malo dostať na rad hľadanie kompromisov.

Najmä SaS a Za ľudí čaká odpoveď na otázku, či budú pokračovať vo vláde a v koalícii s premiérom Matovičom. Samotný premiér musí zase partnerom poskytnúť prijateľné ústupky. Pre lídrov Sulíka a Remišovú bude podstatné, ako dokážu výsledky rokovaní zmysluplne vysvetliť svojim voličom.

Šanca bez Matoviča

Sulík otvorene hovorí o odchode Matoviča z postu premiéra a zároveň nechce predčasné voľby. Pre šéfa SaS by preto nemal byť odchod z vlády červenou čiarou, lebo to automaticky neznamená, že by mali byť predčasné voľby.


Politici SaS nechcú hovoriť, ako sa zachovajú, ak Matovič Sulíkovej požiadavke nevyhovie.


Poslanec SaS Ondrej Dostál portálu Webnoviny.sk povedal, že najlepším riešením by bolo pokračovanie súčasnej vládnej koalície s rovnakou podporou v parlamente, ale pod vedením iného premiéra.


„Predčasné voľby nechce nikto príčetný, ale SaS by mala trvať na výmene premiéra. Ak nepríde k výmene premiéra, nie je šanca, že by sa mohla zlepšiť súčasná politika vlády a mohli by sme sa vyhnúť problémom a excesom, ktoré zažívame pod vedením Igora Matoviča,“ zhodnotil Dostál.


Zdôraznil, že otázka nestojí tak, či Igor Matovič alebo predčasné voľby. Otázka stojí, ako ďalej pokračovať bez premiéra Matoviča.

Baránik dúfa v zmierlivé riešenie

Poslanec SaS Alojz Baránik o tom, či je výmena Matoviča realistickou požiadavkou, povedal, že ide o legitímnu otázku a bezprecedentnú situáciu, kedy SaS nechce predčasné voľby, chce aby parlament pokračoval a zároveň sa zasadzuje za rekonštrukciu vlády.


„Myslím si, že celé je to o tom, ako sa k tomu postavia aj iní koaličná partneri. Z povahy veci neviem, ako to dopadne. Je otázne, či je to realistické,“ povedal Baránik.


Poslanec hovorí, že ešte nemá takú sumu informácií, ktorá by mu umožňovala rozumne odpovedať, čo by malo byť pre SaS červenou čiarou kedy už koalíciu opustiť.

Podľa Baránika je predčasné hovoriť o podpore prípadnej menšinovej vlády OĽaNO a Sme rodina. „Aj ľudia z OĽaNO sú naši kamaráti, takže nie je to pre nás príjemná situácia. Stále dúfam, že sa to podarí vyriešiť zmierlivo,“ dodal poslanec.


Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková odmietla byť konkrétnejšia pri komentovaní hranice, za ktorú by SaS už nemala ísť. „Rozoberieme si to interne, teraz nebudem o tom hovoriť, lebo riešeniu situácie to nepomôže,“ povedala.


Bez odpovede nechala otázku, čo v prípade, že sa výmena premiéra neudeje. „Pán Sulík povedal, že sa chce rozprávať o výmene premiéra a o všetkom ostatnom sa budeme baviť interne,“ podotkla.

Pravdepodobnejší Krajčí ako Matovič

SaS a Za ľudí trvajú na rekonštrukcii vlády. Na stôl sa majú dostať mená všetkých členov kabinetu. Zatiaľ sa však hovorí len o dvoch. Jedným je premiér Matovič a druhým minister zdravotníctva Marek Krajčí. Z týchto dvoch mien je oveľa pravdepodobnejšie, že by mohol skončiť minister Krajčí.


Politický analytik Ján Baránek povedal, že nepochybne ide o najdiskutovanejšie mená. Len nevie, či sú aj najreálnejšie, lebo podstatné je, čo povie Matovič.

Sulík a jeho tvár pred voličmi

Líder SaS Sulík sa otvorene vyjadruje, že chce vládnuť s iným premiérom. Otázkou, je či Sulík nerobí chybu, ak mu Matovič nevyhovie. Podľa Baránka Sulík chybu nerobí, ak je rozhodnutý z koalície odísť.


„Ak nie je rozhodnutý, potom určite robí chybu, lebo bude musieť ustúpiť. Bude to vyzerať ako jeho ďalšia prehra. Z toho sa nedá urobiť iný záver len taký, že pripúšťa aj odchod z koalície,“ zhodnotil analytik.

Podľa neho koalícia môže dovládnuť aj bez SaS. „Tie vzťahy sú také zlé, že Matovič verejne dourážal Sulíka a ten stráca tvár pred svojimi voličmi,“ dodal Baránek.


Analytik si vie predstaviť, že by ďalej v koalícii pokračovali OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí. Pripomenul, že Za ľudí požaduje výmenu ministra zdravotníctva a výmenu premiéra nežiada tak výrazne ako SaS.


„Strana Za ľudí sa do ďalšieho parlamentu nemusí dostať, keby náhodou mali byť predčasné voľby, lebo tie sa nikdy nedajú vylúčiť. Takže Za ľudí musia byť opatrnejší na rozdiel od SaS,“ dodal Baránek.

Menšinová vláda bez šancí

Hnutie Sme rodina sa snaží byť v koaličnej kríze nad vecou. Líder hnutia Boris Kollár sa doteraz javil tak, že má k Matovičovi spomedzi ostatných koaličných partnerov najbližšie. Podľa Baránka nie je isté, či to tak bolo aj naozaj.


„Je evidentné, že Kollár si musí byť vedomý toho, že Matovič nie je spôsobilý vládnuť,“ usúdil Baránek.


Analytik nedáva veľké šance prípadnej menšinovej vláde. OĽaNO a Sme rodina, ktorá by mala v parlamente 70 hlasov zo 150. Tá by musela rokovať s SaS, Za ľudí a možno aj so stranou Hlas-SD. Podľa Baránka nie je isté, či by parlament vyslovil dôveru takejto vláde.


Ak budeme v tejto atmosfére pokračovať, ľudia nám to zrátajú, myslí si Grendel

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie