• Dnes je: Nedeľa 13. júna 2021 meniny má Anton

Slovensko čaká každý týždeň masívne celoplošné testovanie, aktuálne opatrenia nebudú stačiť (naživo)

Slovensko čaká každý týždeň masívne celoplošné testovanie, aktuálne opatrenia nebudú stačiť (naživo)

Neklesajú počty pozitívne testovaných ľudí a teda ani počty hospitalizovaných.

Vláda SR v pondelok zasadala k mimoriadne napätej epidemiologickej situácii.

Uviedol to na úvod tlačovej besedy premiér Igor Matovič (OĽaNO). Ministri rokovali o dátach a predpokladoch o tom, ako sa bude situácia vyvíjať nasledujúce dni, týždne a mesiace.

„Boli tu aj informácie o dostupnosti vakcín a testovania a o dopadoch nenakúpenia antigénových testov podľa rozhodnutia Ústredného krízového štábu a vlády, o vyhodnotení škôd či už na zdraví, životoch a slovenskej ekonomike,“ dodal Matovič.

Naživo: Tlačová konferencia po rokovaní vlády

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí po rokovaní vlády uviedol, že v súčasnosti nastavené opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu sú síce prísne, avšak zdá sa, že nebudú stačiť. Situácia na Slovensku je podľa neho veľmi vážna, až kritická.


Aktuálne Slovensko eviduje ďalší rekord hospitalizovaných pacientov s COVID-19 v nemocniciach, pribúdajú aj pacienti na umelej pľúcnej ventilácii, ako aj pacienti na podporných ventilačných režimoch.

Podľa Krajčího je to výsledok toho, že na Slovensku neboli dodržiavané opatrenia. Avšak ešte výraznejší vplyv má nový kmeň z Anglicka, pričom ide o oveľa infekčnejší kmeň oproti tomu, ktorý tu bol.


„Neklesajú počty pozitívne testovaných ľudí a teda ani počty hospitalizovaných,“ povedal Krajčí. Tento kmeň je podľa neho agresívny a čím ho bude viac, tým sa zhoršuje prognóza, ktorá je pred nami. „Stále sa nám nedarí dostať reprodukčné číslo pod jeden,“ uviedol Krajčí. Ak sa to nezmení, situácia bude ešte vážnejšia.

Matovič opäť kritizoval Sulíka

Premiér opäť hovoril o neschopnosti ministra hospodárstva Richarda Sulíka nakúpiť antigénové testy a že si nesplnil úlohu.


Podľa Matoviča preto pribudne cez 4-tisíc zbytočných obetí. „Jedna možnosť je nerobiť nič a nechať lockdown ako je,“ povedal Matovič. Avšak mutácia vírusu je silná, a nastavený lockdown nezlomí krivku dole. A teda zostáva podľa Matoviča jediné riešenie, a to celoplošné testovanie.


„Ak sa nám podarí nasadiť plošné testovanie týždeň čo týždeň, tak sklon krivky pôjde dole,“ skonštatoval Matovič.

Prvý víkend sa otestujú všetky okresy

Najneskôr od budúceho víkendu plánujú začať s masívnym plošným testovaním. Prvý víkend by mali testovať všetky okresy a následne v tom okrese chcú testovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5 %.


Na tomto sa zatiaľ v pondelok neoficiálne dohodla vláda. O ďalšom pláne budú následne ešte rokovať.


„My dostávame ako Ministerstvo vnútra SR veľmi veľa žiadostí od samospráv, aby sme boli nápomocní. Pretože chcú testovať,“ doplnil šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

Zábery reality Slovenských nemocníc verzus pochybovači! (video)

Všetko o vakcínach proti COVID-19. Ktorá je najúčinnejšia a aké sú ich nežiaduce účinky?

KORONAVÍRUS: Škandál Dominiky Cibulkovej rieši už aj Matovič

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie