• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Registrácia na očkovanie proti COVID-19 nie je zvládnutá, Slovensko.Digital ponúka pomoc

Registrácia na očkovanie proti COVID-19 nie je zvládnutá, Slovensko.Digital ponúka pomoc

Občianske združenie Slovensko.Digital preto ponúka ministerstvu zdravotníctva a Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) pomoc.

Po nedávnom ohlásení očkovania pre nové vekové skupiny sa opätovne ukázalo, že registrácia na očkovanie cez aktuálny formulár na korona.gov.sk nie je zvládnutá.

Občianske združenie Slovensko.Digital preto ponúka ministerstvu zdravotníctva a Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) pomoc pri návrhu, implementácii a testovaní nového systému registrácie na očkovanie.

Jeho vznik ohlásil rezort zdravotníctva. Združenie považuje za dôležité, aby nové riešenie vzniklo v NCZI alebo v spolupráci s NCZI, aby sa predišlo problémom do budúcna pri potrebných zmenách a prevádzke riešenia.

Riadiť to má MIRRI

Podľa Slovensko-Digital má koordinovať a riadiť informatizáciu na Slovensku rezort investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). Na základe tohto zákonného práva by malo MIRRI aktívne riadiť a koordinovať aj návrh a implementáciu elektronických služieb NCZI, respektíve ministerstva zdravotníctva.

Do procesov by mali byť aktívne zapojené už existujúce útvary MIRRI, a to oddelenie behaviorálnych inovácií (BRISK) a štátna spoločnosť Slovensko IT v rovine implementácie a technického testovania navrhnutých procesov a služieb.

Jednorazová registrácia

Aby sa predišlo chybám, je z pohľadu združenia potrebné zo strany rezortu zdravotníctva otvoriť proces prípravy nového procesu registrácie na očkovanie odbornej verejnosti a dobrovoľníkom. Zo strany MIRRI by bolo treba zapojiť existujúce kapacity v rámci štátu a realizovať aj testovanie na cieľovej skupine používateľov ešte pred spustením do prevádzky.

Proces treba postaviť na jednorázovej registrácii, kde sa človek zaregistruje, vyplní preferované miesta očkovania, prípadne aj typ vakcíny, a následne dostane správu s termínom, keď bude na rade.

Negatívny test nie je podmienkou vakcinácie. Ak však pred očkovaním dobrovoľne absolvujete testovanie s pozitívnym výsledkom, očkovať sa môžete najskôr o 90 dní.


Očkovanie by rozhodne mali konzultovať so svojím lekárom alergici, ľudia s oslabenou imunitou a užívajúci kortikosteroidy a onkologickí pacienti. Po spustení ďalších fáz očkovania aj tehotné a dojčiace ženy.


Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Zubári majú o očkovanie veľký záujem, väčšina sa o svojich pacientov vzorne stará aj počas epidémie

Zodpovednosť za očkovanie vakcínou Sputnik V budú mať lekári. Nech ju podáva sám minister, odkazujú

Slováci prezradili, ktorej vakcíne dôverujú najviac. Najhoršie dopadol americký Novavax

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie