• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Zodpovednosť za očkovanie vakcínou Sputnik V budú mať lekári. Nech ju podáva sám minister, odkazujú

Zodpovednosť za očkovanie vakcínou Sputnik V budú mať lekári. Nech ju podáva sám minister, odkazujú

Očkovať by mal sám minister

Na Slovensko v pondelok dorazilo prvých 200-tisíc dávok vakcíny Sputnik V, ktorá v spoločnosti spôsobuje rozbroje. Vláda sa objednaním ruskej očkovacej látky snaží vyriešiť problém s meškajúcimi dodávkami Európou schválených vakcín.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) preto udelil Sputniku V výnimku. Viaceré odborové združenia však povolením pobúril, nakoľko zodpovednosť za očkovanie ruskou vakcínou, ktorú Európska lieková agentúra (EMA) neschválila, majú prebrať lekári.

V Povolení na terapeutické použitie neregistrovaného lieku sa doslova píše: „Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár.“ Viacerí z nich túto formuláciu považujú za „alibizmus“.

Bežná prax

Ministerstvo zdravotníctva SR sa osočovaniu bráni. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová pripomína, že ide o bežnú prax a v podobných prípadoch podávania neregistrovaných liekov sa vždy postupuje rovnako.


„Tak, ako pri podaní každého neregistrovaného lieku, ktorý ministerstvo zdravotníctva umožňuje podať pacientovi na výnimku, aj v tomto prípade preberá plnú zodpovednosť lekár,“ informuje Eliášová v stanovisku.

Podľa jej slov rezort ročne vydá niekoľko stoviek výnimiek na neregistrované lieky pre ľudí, ktorí bojujú o život alebo vyčerpali všetky možné dostupné varianty liečby a vždy je za ich použitie zodpovedný ošetrujúci lekár.

Oficiálna cesta

Potvrdil to aj Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL). „Štandardne za neregistrovaný liek zodpovedá lekár, ktorý ho podá alebo ktorý odporučí takúto liečbu. To je, bohužiaľ, z legislatívneho hľadiska štandardné,“ povedal pre portál vZdravotníctve.sk.

Čo však podľa Šótha štandardné už nie je, to je spôsob, akým sa ruská vakcína dostala na Slovensko. Nikto z vládnych predstaviteľov oficiálnou cestou o vakcínu Sputnik V ruskú stranu nepožiadal, takže sme sa k nej určite nedostali bežným spôsobom.


„Vnímam to ako absolútne neštandardné, aby pristálo lietadlo s niečím, o čom ani nevieme, kto to priniesol a prečo to priniesol, pretože vláda podľa mňa minulý týždeň neodsúhlasila nákup vakcíny Sputnik V,“ pripomenul Šóth.

Rovnako aj Ivermectin

Minister Krajčí síce dostal za úlohu vakcínu vyvinutú Gamalejovým národným výskumným centrom objednať, avšak Šóth nezaregistroval, že by sa niečo také zrealizovalo, čo podľa neho naznačujú aj ministrove ďalšie kroky.

„Do Košíc priletí lietadlo, nevieme odkiaľ, privezie dve škatule niečoho, nevieme čoho, len to má navrchu napísané Sputnik V… Takže po tejto stránke, bohužiaľ, nemám dôveru v to, čo priviezli,“ doplnil prezident ASL.


Dodal tiež, že síce ide o podobný prípad ako pri neregistrovanom lieku Ivermectin, ale ten si aspoň prešiel legislatívnym procesom a Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) k nemu vydal stanovisko, čo sa pri Sputniku V zatiaľ nestalo.

Očkovať by mal sám minister

Eliášová tvrdí, že práve v spolupráci so ŠÚKL sa preverí šarža dovezenej ruskej vakcíny a následne sa oznámi, kedy sa začne oficiálne očkovanie. Premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii v utorok zároveň oznámil, že lekári ruskou vakcínou očkovať nemusia, ak nechcú.


Šóth tiež vysvetlil, že zatiaľ sa očkuje len vo vakcinačných centrách, takže zodpovednosť bude prenesená tam. Podľa Petra Visolajského, predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ), by mal vakcínu podávať sám Krajčí.

„Myslím, že od pána ministra, lekára, by bolo veľmi zodpovedné, že v prvý deň očkovania vakcínou Sputnik V, bude on sám indikovať a podávať túto vakcínu dobrovoľným záujemcom,“ uviedol na sociálnej sieti Visolajský.

Krajčího alibizmus


Konanie ministra označil za „alibizmus“ a dodal, že nemá odvahu niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutie. Visolajský nespochybňuje nákup vakcíny, ale keďže daná vakcína nemá registráciu, chýbajú k nej potrebné dáta.


„Ešte nikdy sa nestalo, že pán premiér a pán minister rozhodnú o podávaní neregistrovaného lieku, presviedčajú verejnosť, že ide o skvelý a bezpečný prípravok a potom minister zdravotníctva napíše list, kde uvedie, že plnú zodpovednosť za terapiu neregistrovaným liekom preberá ošetrujúci lekár,“ zhrnul Visolajský.


Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Pandémia COVID-19 je výsledkom klimatických zmien. Čína nemusí byť jediným ohniskom nových vírusov


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie