• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Ako znížiť tlak ?

Ako znížiť tlak ?

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je stav, keď tlak krvi prekročí 140/90 mm Hg a môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

Tlak je dôležitý ukazovateľ v našom tele, ktorý nám hovorí o stave nášho srdca a ciev. Vysoký krvný tlak môže viesť k mnohým zdravotným problémom, ako je srdcový infarkt, mozgová príhoda a iné. Preto je dôležité držať tlak pod kontrolou.

Normálny krvný tlak pre dospelých sa považuje za 120/80 mm Hg alebo nižší. Tieto čísla znamenajú systolický tlak (vysoký tlak) a diastolický tlak (nízky tlak), ktoré sa merajú v milimetroch ortuti.

Systolický tlak je tlak v cievach v čase, keď srdce pumpuje krv, zatiaľ čo diastolický tlak je tlak v cievach medzi dvomi srdcovými údermi.

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je stav, keď tlak krvi prekročí 140/90 mm Hg a môže viesť k vážnym zdravotným problémom, ako sú srdcové ochorenia, mozgové príhody a vysoké riziko cukrovky.

Tu sú niektoré spôsoby, ako znížiť tlak:

1. Zdravý životný štýl: Zdravý životný štýl, ako je pravidelné cvičenie, stravovanie sa zdravými potravinami, ako sú ovocie a zelenina, a vyhýbanie sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu, môže pomôcť znížiť tlak.

2. Diéta na zníženie tlaku: Diéta bohatá na vlákninu, nízkeho obsahu sodíka a vysokého obsahu draslíka, ako je DASH diéta, môže pomôcť znížiť tlak.

3. Znížte hmotnosť: Nadváha a obezita môžu zvyšovať tlak. Zníženie hmotnosti o 10% môže pomôcť znížiť tlak.

4. Relaxačné techniky: Relaxačné techniky, ako je dýchanie, meditácia a joga, môžu pomôcť znížiť stres a tlak.

5. Lieky: Ak váš lekár určí, že je to potrebné, môžu vám byť predpísané lieky na zníženie tlaku.


Je dôležité pamätať, že zníženie tlaku môže trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov a že je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak sa vám zdá, že vaše úsilie nie je úspešné.


Všeobecne platí, že zdravý životný štýl, ako sú zdravá strava, pravidelné cvičenie, kontrola hmotnosti a minimalizácia stresu, môžu pomôcť udržiavať normálny krvný tlak a zlepšiť celkové zdravie.


DASH diéta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) je diétny plán navrhnutý špeciálne na zníženie vysokého krvného tlaku. Táto diéta sa zameriava na konzumáciu zdravých potravín a redukciu škodlivých látok v strave.


Základom DASH diéty je konzumácia vysokého množstva ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, chudého mäsa a rýb. Obsahuje tiež nízke množstvo soli, tukov a cukru. DASH diéta tiež zahŕňa vysoké množstvo draslíka, vápnika a horčíka, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a krvných ciev.

Výhody DASH diéty zahŕňajú:

1. Zníženie vysokého krvného tlaku: DASH diéta je účinná pri znižovaní vysokého krvného tlaku bez potreby užívania liekov.

2. Zlepšenie zdravia srdca: DASH diéta môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení a mozgových príhod.

3. Zlepšenie zdravia všeobecne: DASH diéta môže pomôcť zlepšiť celkové zdravie, vrátane zlepšenia trávenia, zníženia rizika cukrovky a kontroly hmotnosti.


Ak chcete začať s DASH diétou, odporúča sa konzultovať s nutričným špecialistom alebo lekárom, aby ste sa uistili, že vaša strava obsahuje všetky potrebné živiny a že diéta je vhodná pre váš špecifický zdravotný stav.


DASH diéta je zdravý a vyvážený spôsob stravovania, ktorý môže pomôcť zlepšiť zdravie srdca a znížiť riziko vzniku vysokého krvného tlaku a srdcových ochorení.
Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie