• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Protizápalový liek kolchicín je účinný pri liečbe ochorenia Covid-19

Protizápalový liek kolchicín je účinný pri liečbe ochorenia Covid-19

Štúdia kanadských lekárov dokázala vysokú účinnosť lieku kolchicín pri liečbe covidu

Protizápalový liek kolchicín je účinný pri liečbe ochorenia COVID-19 a znižuje riziko komplikácií spôsobených týmto ochorením.

Vyplýva to z výsledkov štúdie lekárov z montrealského kardiologického inštitútu (MHI), o ktorých informovala agentúra AFP.

Výsledky sú podľa vyjadrenia samotných lekárov „veľkým vedeckým objavom“ a robia z účinnej látky kolchicín „prvý perorálne podávaný liek na svete“, ktorý sa môže použiť na liečbu pacientov s COVID-19, ktorých stav si nevyžaduje hospitalizáciu.


Užívanie kolchicínu, používaného najmä na liečbu dny, artritického ochorenia kĺbov, znížilo podľa štúdie o 21 percent riziko úmrtia či hospitalizácie ľudí s ochorením Covid-19, a to v porovnaní so skupinou, ktorá dostávala tzv. placebo.


Štúdia prebiehala v Kanade, USA, Európe a Južnej Amerike a zapojilo sa do nej 4488 ľudí s COVID-19, ktorí v čase zaradenia do nej neboli hospitalizovaní a zároveň mali prinajmenšom jeden rizikový faktor, aký mohol viesť ku komplikáciám s priebehom ochorenia.

KOLCHICÍN znižuje riziko komplikácií spojených s COVID-19: Pozitívne výsledky štúdie COLCORONA ukazujú, že kolchicín je účinným perorálnym liekom na liečbu pacientov bez hospitalizácie.


Kolchicín znížil počet hospitalizácií o 25%, potrebu mechanickej ventilácie o 50% a úmrtnosť o 44%.


Výskum ukázal účinnosť kolchicínu pri prevencii fenoménu „cytokínovej búrky“ a znižovaní komplikácií spojených s COVID-19.

Zdroj Facebook Pavol Čekan Biochemik

Kanadskí lekári uviedli, že išlo o najväčšiu štúdiu „testujúci perorálne podávaný liek“ nehospitalizovaným osobám s koronavírusom.


Vedúci štúdie, kanadský kardiológ Jean-Claude Tardif, ktorý je zároveň riaditeľom Výskumného centra MHI uviedol, že kolchicín je účinný pri predchádzaní nebezpečným zápalovým syndrómom nazývaným tzv. cytokínové búrky, ako aj pri znižovaní komplikácií spojených s ochorením COVID-19.


Je nádejou pri liečbe Covidu 19 liek Ivermektin ?

Vakcíny proti COVID-19 majú rôzne nežiaduce prejavy aj účinnosť. Budeme si môcť vybrať, akou nás zaočkujú?

Inštitút ľudských práv považuje sankcie za neúčasť na celoplošnom testovaní za porušenie ľudských práv

Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Konečne vieme, ako dlho bude účinkovať vakcína proti COVID-19. Aspoň tá od Moderny

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy


Počasie