• Dnes je: Nedeľa 11. apríla 2021 meniny má Július

Požiadavka advokátov na zaradenie do kritickej infraštruktúry je podľa ministerstva legitímna

Požiadavka advokátov na zaradenie do kritickej infraštruktúry je podľa ministerstva legitímna

Advokácia je podľa SAK prirodzenou súčasťou justície a nevyhnutnou súčasťou schopnosti garantovať funkčnosť právneho štátu.

27.2.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo spravodlivosti SR vníma požiadavku advokátov, aby boli zaradení do kritickej infraštruktúry, ako legitímnu. Ako pre agentúru potvrdil rezort, o prípadných možnostiach však potrebujú hovoriť aj s Ministerstvom zdravotníctva SR.

Slovenská advokátska komora (SAK) poslala list ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) a požiadala ju, aby advokátov zaradila do kritickej infraštruktúry. Mali by tak možnosť dať sa zaočkovať prednostne.

Vyše päťtisíc advokátov

„Súčasne treba vnímať, že počet advokátov je vyše 5-tisíc a faktom je, že každý z nich v inej miere a v inom rozsahu vykonáva úkony, ktoré môžu mať vyšší potenciál rizikovosti s ohľadom na pandémiu. Preto podobne, ako pri sudcoch, ktorých je vyše tisíc, treba vyhodnotiť, pri ktorých advokátoch - ak teda robiť prednostné poradie - by to prichádzalo do úvahy,“ vysvetlil rezort spravodlivosti.

Rozšírenie možnosti komunikácie

Ministerstvo sa vyjadrilo aj k rozšíreniu možnosti komunikácie medzi obhajcami a ich klientmi v ústavoch na výkon väzby. Ako uviedli, v súčasnosti sú konzultácie zabezpečené prostredníctvom telefónov.


„Naďalej ale platí, že technické riešenie rozširovania komunikácie na ďalšie platformy je reálne, vyžaduje si však legislatívne a technické úpravy a rovnako zabezpečenie finančných prostriedkov pre tento rozvoj. Ministerka spravodlivosti daný projekt podporuje a snaží sa ho dotiahnuť do konca,“ dodalo ministerstvo spravodlivosti.

Možno už budúci týždeň príde prísny lockdown

Izrael je dôkazom, že očkovanie proti COVID-19 funguje. Český odborník ale varuje pred nedostatkom vakcín

Nová štúdia šokuje. Infekcia spôsobená SARS-CoV-2 môže viesť k drastickému zníženiu plodnosti u mužov


Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Česko pritvrdzuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu, na poriadok dohliadnu tisícky vojakov

Cestujúci zo Slovenska a Česka sa musia pripraviť na nové obmedzenia pre vstup do Poľska

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie