• Dnes je: Piatok 27. mája 2022 meniny má Iveta

Nová štúdia šokuje. Infekcia spôsobená SARS-CoV-2 môže viesť k drastickému zníženiu plodnosti u mužov

Nová štúdia šokuje. Infekcia spôsobená SARS-CoV-2 môže viesť k drastickému zníženiu plodnosti u mužov

Súčasná pandémia tak bude mať bez pochýb významný vplyv na budúce generácie.

O dlhodobých účinkoch ochorenia COVID-19 na rôzne sústavy ľudského tela sa už hovorí pomerne dlho. Viaceré štúdie teraz potvrdzujú už aj neblahý vplyv nového koronavírusu na mužský reprodukčný systém.

Počas a po zotavení z COVID-19 boli totiž u pacientov pozorované abnormálne hladiny pohlavných hormónov a klesajúca kvalita spermií. Okrem toho sa v semenníkoch našli vážne poškodenia spôsobené zápalom.

Prítomnosť vírusu v testikulárnom tkanive bola zistená aj pri pitve u pacientov s ťažkým priebehom ochorenia. Nie je to také prekvapité, keďže škodlivé účinky na mužskú plodnosť boli zaznamenané aj počas infekcií vírusmi Zika (ZIKV), príušnicami (MuV) či SARS-CoV-1.

Spôsobuje to zápal

Podľa najnovšej štúdie publikovanej v časopise Reproduction však môže infekcia spôsobená SARS-CoV-2 potenciálne viesť k drastickému zníženiu plodnosti u mužov. Dôvodom pritom nie je priamo ochorenie COVID-19, ale zápal spôsobený cytokínovou búrkou.

Intenzívny zápal spôsobený infekciou COVID-19 sa nazýva cytokínová búrka, často sa označuje aj ako hyperaktívna imunitná reakcia. Skutočným problémom však nie je len to, že reakcia je príliš silná, ale najmä to, že pokračuje, aj keď by už nemala.


Nový koronavírus vedie cytokíny k nekontrolovateľnému množeniu. Tento jav následne zosilňuje imunitnú reakciu natoľko, že začína ničiť aj zdravé bunky v tele, čo môže mať za následok zlyhanie orgánov a smrť.

Priama infekcia

Autor štúdie Liquan Zhou, profesor z Huazhong University of Science and Technology z Výskumného ústavu plánovania rodiny, však uviedol, že to, či môže vírus SARS-CoV-2 infikovať ľudský semenník priamo a „dostať sa“ do spermie, je nejednoznačné.

Aj keď iné vírusy, napríklad mumps, ktoré napádajú mužské semenníky a v priebehu prvých dní po infekcii zničia podporné tkanivo (parenchým), a tiež znížia produkciu spermií, SARS-CoV-2 zrejme funguje iným spôsobom.


Podobný výskum sa už uskutočnil v roku 2003 v súvislosti s vírusom SARS-CoV-1. Nedávne štúdie na základe výsledkov práve výskumu z roku 2003 potvrdili, že vírus SARS-CoV-2 sa v semenníkoch nenachádza, preto ho zároveň nie je možné preniesť sexuálnym stykom.

Muži v reprodukčnom veku

Iná čínska štúdia skúmala vplyv na semenníky v súvislosti s tým, že okrem pľúc koronavírus postihuje aj kardiovaskulárny systém, gastrointestinálny trakt či pečeň. Tam zistili, že najväčší vplyv má ochorenie COVID-19 na mužov v reprodukčnom veku.


V ďalších súvisiacich štúdiách vykázali pacienti mužského pohlavia vyššie plazmatické hladiny vrodených imunitných cytokínov ako pacienti ženského pohlavia. Takže laicky povedané, na mužov má zápal spôsobený koronavírusom horší vplyv ako na ženy.


Nie všetci pacienti s COVID-19 však trpia závažným zápalom semenníkov, teda orchitídou, aj keď sa to zdá byť pomerne časté u pacientov s akútnym ochorením. Údaje sa v rámci citovaných štúdii líšia. Niekde malo orchitídu 20 či 50 percent pitvaných pacientov, inde až 92 percent.

Dopad na civilizáciu

Otázne zatiaľ ostávajú aj dlhodobé dôsledky infekcie na mužskú reprodukčnú schopnosť. Zhou upozorňuje, že len v posledných mesiacoch bolo ťažkým akútnym respiračným syndrómom infikovaných viac ako 50 miliónov ľudí, čo môže mať vážny dopad na plodnosť.


„Aj keď je to primárne respiračné ochorenie, takáto obrovská základňa zosilňuje význam nepriaznivých účinkov a menej závažných aspektov COVID-19,“ uvádza Zhou. Súčasná pandémia tak bude mať bez pochýb významný vplyv na budúce generácie.


Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Koronavírus bude hýbať svetom aj v novom roku, sociológ však očakáva postupnú stabilizáciu

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie