• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

Poslanci zo Za ľudí nehlasovali za Žilinku, Kollára znepokojujú kontakty kandidáta

Poslanci zo Za ľudí nehlasovali za Žilinku, Kollára znepokojujú kontakty kandidáta

V strane Za ľudí si myslia, že medzi uchádzačmi o post generálneho prokurátora bol aj lepší kandidát.

3.12.2020 (Webnoviny.sk) - Poslanci vo štvrtok vo verejnej voľbe zvolili kandidáta na nového generálneho prokurátora. Stal sa ním Maroš Žilinka.

Veria v pokračovanie naštartovaných procesov

Poslanecký klub strany Za ľudí za Maroša Žilinku nehlasoval. Ako médiám po verejnej voľbe povedal poslanec za stranu Miroslav Kollár, „vyrušovali“ ho kandidátove kontakty a spôsob, akým sa k nim Žilinka dostavil.

Viac o téme: Voľba generálneho prokurátora

V strane Za ľudí si myslíme, že medzi uchádzačmi o tento post bol aj lepší kandidát. Verím, že nový generálny prokurátor bude pokračovať v tých procesoch, ktoré sa začali v posledných týždňoch,“ uviedol Kollár.

Poslanci mali zelenú kartu

Zároveň ozrejmil, že poslanci mali pri voľbe zelenú kartu, teda každý mohol hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia. Ďalší poslanec za stranu Za ľudí Tomáš Valášek doplnil, že mu v tejto veci „nesedela“ komunikácia zo strany koaličných partnerov. „Mohli sme pokračovať ďalej v rokovaniach,“ dodal.


Za zvolenie Žilinku vo štvrtok v pléne vo verejnej voľbe hlasovalo 132 zo 147 prítomných poslancov parlamentu. Prokurátor Tomáš Honz získal 15 hlasov členov zákonodarného zboru.


Ostatní kandidáti, teda prokurátori Jozef Čentéš, Ján Šanta, Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment nezískali ani jeden hlas. Žilinku ešte musí do funkcie vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová.


Výsledky verejnej voľby kandidáta na generálneho prokurátora

Meno kandidáta Za Proti Zdržal sa
Jozef Čentéš 0 30 117
Tomáš Honz 15 40 92
Juraj Kliment 0 45 102
Rastislav Remeta 0 30 117
Ján Šanta 0 32 115
Maroš Žilinka 132 8 7


O funkciu sa pôvodne uchádzalo sedem kandidátov – Čentéš, Šanta, Remeta, Kliment, Žilinka, Honz a Ján Hrivnák. Posledný menovaný sa však rozhodol svoju kandidatúru stiahnuť. Pôvodne sa mala voľba uskutočniť v stredu 25. novembra, neskôr bola presunutá na utorok 1. decembra a následne na štvrtok 3. decembra.

Kto je Maroš Žilinka, kandidát na generálneho prokurátora?

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie