• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

Kto je Maroš Žilinka, kandidát na generálneho prokurátora?

Kto je Maroš Žilinka, kandidát na generálneho prokurátora?

Kto je Maroš Žilinka?

Kandidátom na generálneho prokurátora je prokurátor Maroš Žilinka.

Za jeho zvolenie hlasovalo vo verejnej voľbe 132 zo 147 prítomných poslancov Národnej rady SR (NR SR).

Žilinku volili poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina, Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS), strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) aj nezaradení. Zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) mu dali hlasy deviati poslanci. Zo strany Za ľudí ani jeden. Hlas mu odovzdal aj predseda Smeru-SD Robert Fico.

Kto je Maroš Žilinka?

Žilina je vedúci prokurátor na Úrade špeciálnej prokuratúry. Vedie odbor venujúci sa ekonomickej kriminalite, ktorý je v súčasnosti považovaný za jeden z najfunkčnejších. V čase, keď bol Daniel Lipšic na ministerstve spravodlivosti, Žilinka bol jeho štátnym tajomníkom.


Žilinka sa vo svojej praxi snažil brojiť najmä proti daňovým podvodníkom, pričom významne pohol aj s vyšetrovaním Kočnera.


Akonáhle v kauze Donovaly skonštatoval, že jeho kolegyňa Mária Trstenská nepostupovala správne, keď nezačala vo veci stíhanie, začali sa oň zaujímať ľudia, ktorí sú dnes stíhaní za objednávku vraždy Petra Šufliarskeho a Lipšica.


Podľa kolegov z praxe Žilinka nemá za sebou žiadne kontroverzné rozhodnutia. Je to skôr konzervatívny človek, ktorý podľa Rady prokurátorov pravdepodobne nebude na Generálnej prokuratúre SR veľmi otvorený revolučným zmenám.

Žilinku ešte musí do funkcie generálneho prokurátora vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová.

Výsledky verejnej voľby kandidáta na generálneho prokurátora

Meno kandidáta Za Proti Zdržal sa
Jozef Čentéš 0 30 117
Tomáš Honz 15 40 92
Juraj Kliment 0 45 102
Rastislav Remeta 0 30 117
Ján Šanta 0 32 115
Maroš Žilinka 132 8 7


O funkciu sa pôvodne uchádzalo sedem kandidátov – Čentéš, Šanta, Remeta, Kliment, Žilinka, Honz a Ján Hrivnák. Posledný menovaný sa však rozhodol svoju kandidatúru stiahnuť. Pôvodne sa mala voľba uskutočniť v stredu 25. novembra, neskôr bola presunutá na utorok 1. decembra a následne na štvrtok 3. decembra.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie