• Dnes je: Utorok 25. júna 2024 meniny má Tadeáš

Piešťany budú žiť secesiou, blíži sa Art Novueau Festival

Piešťany budú žiť secesiou, blíži sa Art Novueau Festival

Séria komentovaných prehliadok doplnená o výstavu i koncert vráti obľúbenú kúpeľnú destináciu do obdobia vzniku najhodnotnejších architektonických pamiatok Piešťan.

11.6.2024 (SITA.sk) - Art Novueau Festival sa koná od 20. do 23. júna 2024.

Kúpeľný ostrov od mája hostí novú výstavu diel Alfonsa Muchu a počas tretieho júnového víkendu budú secesiou žiť celé Piešťany. Art Novueau Festival upriami pozornosť na tento univerzálny umelecký smer, ktorý dodnes dotvára dovolenkový charakter kúpeľného mesta. Podujatie atraktívnou formou predstaví secesné architektonické skvosty, ale zameria sa aj na secesnú módu, hudbu a dokonca reklamu.

"Tretí ročník multižánrového festivalu ponúka až 14 rôznych aktivít, edukatívneho alebo zábavného charakteru. Program festivalu ponúka aj niekoľko zážitkových interpretačných prehliadok. Účastníci jednej z nich budú svedkami dobových scén prostredníctvom živých obrazov. Vychutnajú si krásu a eleganciu secesného umenia a architektúry, stretnú sa s postavami v dobových kostýmoch," hovorí Maria Michalčíková, zakladateľka Art Novueau Festivalu.

Hudobným vrcholom podujatia bude koncert Ondřeja Havelku a jeho Melody Makers s názvom Swing nylonového veku vo veľkej sále Domu umenia Slovenskej filharmónie. Časť programu festivalu, ktorú zastrešuje Balneologické múzeum Imricha Wintera, bude zameraná vybrané témy z obdobia rozmachu kúpeľníctva na Slovensku na prelome 19. a 20. storočia, ale aj na umelecké osobnosti z tohto obdobia. Hlavnou témou bude vrelý vzťah Alfonsa Muchu k Piešťanom aj obraz Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia, ktorý namaľoval pre hotel Thermia Palace.

"V Piešťanoch sa secesia začala presadzovať v úžitkovom umení a architektúre koncom 19. storočia. Skvelým príkladom sú keramické výzdobné prvky a reliéfy z umelého kameňa na kúpeľnom dome Irma, vitráže na hlavnom schodišti Hotela Thermia Palace a iné. V tomto štýle bolo postavené aj kúpeľné kino, kúpeľné divadlo, liečebný a ubytovací komplex Pro Patria. Niektoré secesné stavby sa nezachovali, ale mnohé môžeme obdivovať dodnes," hovorí Vladimír Krupa, riaditeľ Balneologického múzea Imricha Wintera.

Secesia ako umelecký štýl je neodmysliteľne spojená s menom svetoznámeho českého maliara Alfonsa Muchu a Art Novueau Festival je skvelou príležitosťou na prehliadku novej výstavy jeho diel, ktorú verejnosti sprístupnili Nadácia Mucha a Slovenské liečebné kúpele Piešťany na Kúpeľnom ostrove. Tentoraz je dôraz kladený na jeho fotografickú tvorbu, nechýbajú však ani známe plagáty a artefakty odkazujúce na opakované návštevy A. Muchu v Piešťanoch.

Secesné plagáty na prelome 19. a 20. storočia však nevznikali iba v Paríži. Balneologické múzeum Imricha Wintera sprístupní aj výstavu výberu artefaktov zo svojej jedinečnej zbierky reklám z tohto obdobia, ktoré na objednávku Ľudovíta Wintera pomáhali šíriť dobré meno piešťanských kúpeľov po celom svete. O nápaditosti a umeleckej a grafickej úrovni tvorby ich autorov sa presvedčia návštevníci galérie Domu umenia Slovenskej filharmónie.

"Piešťany sú obľúbenou dovolenkovou destináciou nie len vďaka liečivým účinkom termálnych prameňov, ale aj vďaka kultúrnemu dedičstvu, na ktorého unikátnosť Art Novueau Festival upriamuje pozornosť verejnosti a pomáha prilákať nových návštevníkov zo Slovenska i zo zahraničia," uzatvára Agáta Mikulová, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj, ktorá je partnerom podujatia.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 25. jún 2024

horoskopy na dnes utorok 25 jun 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Dávajte si pozor na omyly, mali by ste potom veľa práce s ich nápravou. Možno vás potrápi trochu bolesť hlavy. Neprepínajte svoje sily, ak sa necítite vo forme, poproste o pomoc.

Býk 21.4. - 21.5.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaši známi budú potrebovať radu a vy nesklamete. Asi pôjde o oblasť, v ktorej vynikáte. Podvečer dobre sledujte každého, kto vám vojde do cesty.

Rak 22.6. - 22.7.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.
Všetky Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie